Emine Ninenin Baz İstasyonu Zaferi - Haberler
Haberi Paylaş

Emine Ninenin Baz İstasyonu Zaferi

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Emine Ninenin Baz İstasyonu Zaferi

Rize'de baca içine gizlenmiş baz istasyonunun kaldırılması için hukuk mücadelesi başlatan 76 yaşındaki Emine Topçu ile mahalle sakinleri amacına ulaştı.

Rize'de baca içine gizlenmiş baz istasyonunun kaldırılması için hukuk mücadelesi başlatan 76 yaşındaki Emine Topçu ile mahalle sakinleri amacına ulaştı. Yargıtay, yerel mahkemenin baz istasyonunun kaldırılması yönünde verdiği karara yapılan itirazı reddetti. Baz istasyonu bu sabah firma yetkilileri tarafından kaldırıldı.

Emineddin Mahallesi Atatürk Caddesi'ndeki bir apartmanın çatısına 2 yıl önce baca görünümlü 3 baz istasyonu yerleştirildi. Mahalle sakinleri GSM firması yetkilileriyle yaptıkları görüşmede baz istasyonunun kaldırılmasını kabul ettiremedi. Bunun üzerine baz istasyonuna en yakın evde oturan 76 yaşındaki Emine Topçu, Rize 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, 2009 yılında verdiği kararda, baz istasyonlarının Emine Topçu'nun ailesi ile yaşadığı daireye 5 metre uzaklıkta bulunması, GSM baz istasyonlarının yaydığı radyasyonun kanseri tetiklediğinin bilimsel olarak kanıtlanmış olması ve bunun Topçu ve ailesi ile mahalle sakinleri üzerinde psikolojik açıdan olumsuz etki bıraktığı gerekçeleri ile sökülmesine karar verdi. GSM firması yetkilileri, yerel mahkemenin bu kararına Yargıtay nezdinde itirazda bulundu. Dosyayı görüşen ve çeşitli raporları değerlendiren Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, 13 Haziran 2011 yılında GSM şirketinin yaptığı itirazın reddine ve yerel mahkemenin kararının onaylanmasına karar verdi.

Yargıtay'ın baz istasyonunun kaldırılması yönündeki kararı uyarınca firma avukatları mahalle sakinleri ile görüşerek süre istedi. Yaklaşık 5 aylık süre ardından bu sabah teknisyenler mahalleye gelerek baz istasyonunun sökümünü yaptı.

Emineddin Mahallesi Muhtarı Ahmet Oflu, Yargıtay'dan çıkan sonuca mahalle halkı olarak çok sevindiklerini anlatırken, "Yüzlerce kişinin bu baz istasyonu ile ilgili sıkıntılarını gidermek için başlattığımız hukuk mücadelesi lehimize son buldu" dedi.

Hukuk mücadelesini kazanan Emine Topçu ise, baz istasyonları takıldıktan sonra ailece psikolojilerinin bozulduğunu, 2 yıl süreyle balkona çıkamadıklarını belirterek, "Artık evimizde gönül rahatlığı ile oturabileceğiz" diye konuştu. - Rize

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title