Haberler

Dha Dış Haber - Üsküp Türk Tiyatrosu, Kuruluşunun 65. Yılında Kosova'da Perdelerini Açtı

Abone Ol

Balkanların Türk dilinde tek profesyonel Türk tiyatrosu olan ve 1950 yılında ilk kez kurulan Üsküp Türk Tiyatrosu, kuruluşunun 65. yılını kutluyor.

Balkanların Türk dilinde tek profesyonel Türk tiyatrosu olan ve 1950 yılında ilk kez kurulan Üsküp Türk Tiyatrosu, kuruluşunun 65. yılını kutluyor. Türk dilinde aralıksız perdelerini açan Üsküp Türk Devlet Tiyatrosu, 65. yılı nedeniyle Carlo Goldoni'nin yazmış olduğu ve başarılı yönetmen Yücel Erten'in yönettiği İki Efendinin Uşağı tiyatro oyununu sahneye koydu.

Kuruluşunun 65. yılı dolayısıyla Kosova Demokratik Türk Partisi'nin (KDTP)davetlisi olarak Kosova'ya gelen Üsküp Türk Tiyatrosu, Prizrenli tiyatro severlerle buluştu. Türkçe, Arnavutça ve Makedon dillerinde oynanan oyuna başta Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar olmak üzere, çok sayıda üst düzey davetli katıldı. DHA'ya konuşan Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Üsküp Türk Tiyatrosu'nun Türk dilinin yaşatılmasında önemli rol üstlendiğini söyledi. Oyunda zengin sevgililerin romantik duygulu hayatları, onların zıddı olan para kazanıp çok zor olan hayat mücadelesini sürdüren uşağın yalanlarla ve yarattığı karşılıklarla süren gülmece dolu olayların öyküsü konu ediniyor. Oyun yaklaşık iki saat sürdü.

Üsküp Türk Tiyatrosu Türk dizilerine önemli oyuncular kazandırdı

Üsküp Türk Tiyatrosu'nun bugüne kadar yetiştirdiği çok sayıda oyuncu bugün Türkiye'de sinema ve dizilerde önemli rollerde yer alıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinde Nigar Kalfa karakteriyle Filiz Ahmet, Kurtlar Vadisi'nde halen oynayan Ertan Saban yanı sıra birçok oyuncu bulunmakta. Uzun yıllar ATV'de yayınlanan Elveda Rumeli dizisinde çok sayıda Üsküp Türk Tiyatrosu oyuncusu rol almıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yücel Erten Kosova Üsküp Dha Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

CUMANIN KAZASI OLUR MU? Cuma namazını kaçıran ne olur, kazası nasıl kılınır? İBB 2023 BURSU NE ZAMAN AÇIKLANACAK, açıklandı mı, yatacak mı? İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sonuçları belli oldu mu? Gelinim Mutfakta Melek kimdir? Gelinim Mutfakta Melek Kural kaç yaşında, nereli? Sürat Kargo Cumartesi açık mı? Sürat Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, saat kaça kadar açık? AÖF SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK 2023? Anadolu Üniversitesi sınav giriş belgeleri açıklandı mı, nereden alınır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu hangi tarihte toplanıyor? DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2023 || Doğu Ekspresi bilet ne kadar 2023, 2 kişilik, 4 kişilik örtülü kuşetli, yataklı ne kadar? Borsa neden düşüyor? 1 Aralık Borsa neden düşer, hisseler neden düşüş gösterir? Çalışan emekliye ikramiye (5000 TL) ne zaman yatacak, yatacak mı? Çalışan emekliye 5 bin TL verilecek mi? Asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret kaç TL, ne kadar olacak 2024? APPLE ZAM GELECEK Mİ, geldi mi, ne zaman geliyor? iPhone 15, 14, 13, zam geldi mi? Ankara Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma Ankara cuma namaz saati! CUMA MESAJLARI RESİMLİ 2023: 1 Aralık Cuma mesajları yazılı, resimli, kısa, ayetli! Hayırlı Cumalar mesajları! İstanbul Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! TÜİK KASIM AYI ENFLASYON ne zaman açıklanacak, saat kaçta, beklenti ne kadar? 2023 TEFE-TÜFE oranı nedir?
title