Haberler

Çerkez'lerden, Çerkez Tv Talebi

Güncelleme:

Bitlis'te Çerkez'ler, anadillerinin güvence altına alınmasını ve anadilde televizyon istedi.

Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde, Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kültür şenliğine katılan Çerkez'ler, anadillerinin güvence altına alınmasını ve anadilde televizyon istedi. Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuri Alpaslan, "TRT radyo ve televizyonunda Çerkezce yayınlar yetersizdir. Çerkezce yayınlar için Çerkez TV'nin kurulması beklentisi içerisindeyiz" dedi.

Şenlikler Kültür Merkezi önündeki yürüyüşle başladı. Daha sonra Kültür Merkezi'nde yapılan programa Ahlat Kaymakamı Osman Dölek, Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuri Alpaslan, Araştırmacı Yazar Abdurrahman Dilipak, bazı kurum amirleri ve Ahlat'taki Çerkez'ler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Nuri Alpaslan, Ahlat'ın Anadolu'nun kapısı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Yurdumuzun her köşesi güzeldir ve değerlidir. Ahlat, Anadolu'nun kapısıdır. Ata yurdudur. Türkiye'nin tapu senedidir. Bu güzel memleket yaklaşık 150 yıldır biz Kafkasyalı Çerkez'leri bağrına bastı, sahiplendi. Bizleri kendi evlatlarından ayrı tutmadı. Biz de onu sevdik ve kendi öz yurdumuz olarak kabul ettik. Et ve tırnak gibi birbirimize kaynaştık. Vatan kaybetmenin ne demek olduğunu en iyi bilenlerdendik. İkinci vatanımızı da kaybetmek istemiyorduk. Bu yüzden İstiklal Harbi'nde bütün varlığımızla kendimizi ortaya koyduk. Yeni Türk devletini kuran iradenin içinde yerimizi aldık. Kuruluşuna beynimizle, yüreğimizle, bileğimizle katkıda bulunduğumuz, uğruna can verdiğimiz anavatanımızın varlığının tehlikeye düşmesi halinde, yine de aynı azim ve kararlılıkla hareket edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır."

'ÇERKEZ TV AÇILSIN'

Yürüyüşte ellerinde 'Anadolu daha kaç dile mezar olacak', 'Anadilde TV istiyoruz' pankartları taşınırken, Dernek Başkanı Alpaslan sözlerini şöyle sürdürdü:

"150 yıldır bu topraklar üzerinde Çerkezler, dillerini ve kültürlerini yaşatmanın mücadelesi içerisindedirler. Kaybettiği her kelime ile kültür mirasının önemli bir parçasını yitiren Çerkez toplumu, tüm kültür gruplarının kendilerini ifade etme hakkının yeni anayasa ile güvenceye alınmasını istiyor. Çerkezce yayınlar TRT radyo ve televizyonunda yetersizdir. Bundan dolayı Çerkezce yayınlar için Çerkez TV'nin kurulması beklentisi içerisindeyiz."

'KİMSEYE DİYET BORCUMUZ YOK'

Daha sonra konuşan Çerkez Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan ise Çerkez doğduklarını ve Çerkez kalmak istediklerini söyledi. Çerkezlerin dilini, kültürünü, etnik kimliğini, inancını ve bağımsızlığımızı korumak için Ruslara karşı nesiller boyu mücadele verdiğini anlatan Kaplan şöyle dedi:

"Dedelerimiz soykırım pahasına, sürgün pahasına 'Varlığımız Rus varlığına armağan olsun' demedi. Ne dillerinden, ne kimliklerinden, ne kültürlerinden ne de inançlarından vazgeçmediler. Sonuna kadar mücadele ettiler. Herkes bilmelidir ki, biz Çerkezler bu coğrafyada yaşamanın bedelini en ağır şekilde ödedik. Balkanlar'da, Çanakkale'de, Sarıkamış'ta savaştık. Cumhuriyetin kuruluşunda öncü olduk. Kan verdik, can verdik. Bu nedenledir ki Çerkezler olarak bizim hiç kimseye diyet borcumuz yok. Tam tersine bizi asimile edenlerin bize borçları var. Biz borcu talep ediyoruz."

Konuşmaların ardından Sedat Sezen tarafından Çerkezçe şarkılar seslendirildi. Şenlik, Reyda Halk Dansları grubunun gösterileriyle son buldu. - Bitlis / Ahlat

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Abdurrahman Dilipak Kenan Kaplan Bitlis Ahlat Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title