Haberler

Bodrum Turizmciler Master Plan Istiyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 17'nci Ulusal Turizm Kongresi'nde biraraya gelen turizm sektörü temsilcileri yıllardır yapılamayan master plan nedeniyle turizmin bir türlü krizden çıkamadığını öne sürerek master planın acil olarak yapılması gerektiği görüşünde birleşti.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 17'nci Ulusal Turizm Kongresi'nde biraraya gelen turizm sektörü temsilcileri yıllardır yapılamayan master plan nedeniyle turizmin bir türlü krizden çıkamadığını öne sürerek master planın acil olarak yapılması gerektiği görüşünde birleşti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 20-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Bodrum 17'nci Ulusal Turizm Kongresi bu sabah Vogue Otel'de başladı. Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, CHP'li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeler Derneği Başkanı Halil Özyurt, TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Neşe Gökbel ve 61 üniversiteden 300 öğretim elemanı ile 60 sektör temsilcisinin katıldığı kongrede 35 bilimsel oturumda akademisyenler 148 bildiri sunacak.

İlk kez 1990 yılında yapılan, her yıl Türkiye'de değişik üniversitelerde düzenlenen turizm alanının en köklü kongresinin Bodrum'da düzenlenmesinin önemine değinen Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar, Türkiye'nin rekabet gücü en yüksek sektörlerinin başında turizmin geldiğini belirterek "Turizm toplamda 96 milyar dolarlık hasıla yaratmaktadır. Sektörde dolaylı ve doğrudan 3 milyona yakın insan istihdam edilmekte yan sektörlerle birlikte sektörden 10 milyona yakın insanının bir şekilde gelir sağlamakta olduğu öngörülmektedir. 2016 yılında Türkiye'ye gelmeyeceği tahmin edilen ortalama 5 milyon turistin ülkemiz ekonomisi üzerinde yarattığı hasarın 5 milyar dolardan fazla olacağı ve buna AB turizmindeki kayıp da eklendiği zaman 7-8 milyar dolar düzeyinde olacağı tahmin edilmektedir. Oysa geniş bir turizm ürün arzına sahip olan ancak bunu uzun vadeli sürdürülebilir turizm politikalarıyla desteklemeyen ülkemiz turizmi için artık yaşanan yapısal sorunları görmek gerekir" dedi. Ülke turizmini sadece kıyı turizmi ile sınırlamanın çok büyük bir yanılgı olduğunu savunan Bahar, " Türkiye'de turizm özellikle 1982-2000 yılları arasında çok muazzam bir gelişme gösterdi. Kaynaklar özellikle kıyı turizmi odaklı bir döngü içerisinde yıllardır deniz, güneş ve kuma yapıldı" dedi.

"TURİZM YILIN 12 AYINA YAYILMALI"

CHP'li Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, turizmin deniz, kum, güneş üçlüsüne sıkıştırıldığını belirterek "Bunun en büyük nedeni uzun yıllardır yapılamayan master turizm planlarıdır. Muğla ve Antalya gibi turizm bölgeleri deniz kum güneş turizmine mahkum edilmeseydi, tabiat, kültür coğrafi, sosyal konumlarımız değerlendirilerek turizm planlamaları yapılsaydı bu kriz ortamında bu kadar zarar görmezdik. Bu nedenle sadece Ege ve Akdeniz bölgeleri için değil tüm bölgelerimizi kapsayan tanıtım yapılmalı. Turizm yılın 12 ayına yayılmalı. Kültür ve tarih zengini Muğla'da deniz kum güneş ve yat turizmi ön plana çıkarken kültür turizminin adından bile bahsedilmiyor. Muğla'da 110 ören yerinden sadece 22'sinde şu anda kazı ve kurtarma çalışmaları yapılabiliyor. Muğla'nın turizmi 10 yıl sonra nerede olacak, nereye götürülmek isteniyor bunun planlanması yapılırken diğer sektörlerin turizme zarar vermesi de engellenmeli" dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek kongreye olan ilginin ve açıklamaların ardından yapılacak bilimsel açıklamaların sadece Türk turizmine değil aynı zamanda Avrupa ülkeleri içinde yararlı ve örnek oluşturulacağını belirterek "Burada görülen turizmi çeşitlendiremediğimiz için sıkıntıya düştüğümüzdür. Ülkemiz her tür turizmin yapılacağı zenginliğe sahiptir. Anadolu'da tarımı bile turizm sektörünün içine çekebiliriz. Bu nedenle deniz kum güneş ve Antalya ile Muğla ile turizmimiz sınırlı kalmamalı acil olarak turizmin master planı hazırlanmalı. Turizmde bunların dışına çıkmayı başarmalıyız. Örneğin spor turizmi bunlardan biridir. Spor turizmini Muğla'da havada, karada, suda canlandırmalıyız" dedi.

"TÜM SEKTÖRLER UZLAŞMA SAĞLAMALI"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık yeni bir vizyon yeni bir yol haritası olmaz ise turizmin 2014'ten daha iyi bir ortama asla dönülmeyeceğini belirterek "Master plan Türkiye'nin gündeminden düşmüşken bugün burada yeniden gündeme getirilmesi memnuniyet verici. İşte bu master planı yapacak turizmciler, kamu yöneticileri ve akademisyenler hepsi burada. Türkiye turizmde bundan sonra hangi yolda gidecek nasıl bir plan izleyecek buna karar vermeli, sektör olarak hayal satan bir sektörüz. Geleceğe umut ile bakıyoruz ama bize de kesinlikle bir yol haritası ve tüm sektörlerin kurumların turizm konusunda uzlaştığı bir ortamı yaratabilmeliyiz. Çünkü insanı insan gibi hissetmesine neden olan bir sektörüz. Biz bu krizle birlikte kayıplarımızın yanısıra kazanımlarımızı da elde edebiliriz. Turizm meslek liselerinin sayıları artmıyor, azalıyor. Sektörü destekleyen eğitim politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir" dedi.

Kongrede düzenlenecek panellerde Türk turizminde risk ve kriz yönetimi,Türk turizminde gelecek ve beklentiler, Türk turizminde akademi ve sektör konuları masaya yatırılacak.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Osman Gürün Amir Çiçek Türkiye Bodrum Politika Güncel Haberler

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Bakmadan Geçme

Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI | Kurban Bayramı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Bayram namazına nasıl niyet edilir, kaç tekbir alınır? Kurban kesilirken okunacak dua nedir? Kurban kesilirken niyet nasıl edilir, hangi salavat getirilir? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? En yeni ve duygusal Babalar Günü mesajları 2024! Anlamlı ve kısa Babalar Günü sözleri neler? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban Bayramı ve Babalar Günü mesajları 2024! En yeni, anlamlı ve ayetli Kurban Bayramı sözleri neler? Kısa ve duygusal Babalar Günü sözleri! Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title