Güler: 530 Kişi Gözaltında, 38 Yaralı Var

Güler: 530 Kişi Gözaltında, 38 Yaralı Var

İstanbul Valisi Muammer Güler, Şu Ana Kadar Kentte 1 Mayıs Dolayısıyla Kanunsuz Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yapmak İsteyen, Polise Direnen, Taş, Sopa, Molotofkokteyli, Sapan ve Bilyelerle Saldırmak İsteyen 530 Kişinin Gözaltına Alındığını Bildirdi.

Güler: 530 Kişi Gözaltında, 38 Yaralı Var

İstanbul Valisi Muammer Güler, şu ana kadar kentte 1 Mayıs dolayısıyla kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak isteyen, polise direnen, taş, sopa, molotofkokteyli, sapan ve bilyelerle saldırmak isteyen 530 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Vali Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesindeki yerleşkesinde düzenlediği basın toplantısında, "Olaylarda 8'i polis olmak üzere 38 kişi yaralandı. Yaralananlardan bir kısmı gazdan etkilendi, bir kısmı da taş ve sopa darbelerine maruz kaldı. Bunlar hastaneye intikal etti" dedi.

Bu toplantıyı yapma ısrarlarının gerginlik yarattığını ifade eden Güler, yaşanan gerginlikler sonucunda bazı vatandaşların da mağdur olduğunu bildirdi. "Bunun sorumluluğu, bu gerginlikleri yaratan ve yasalara uymayan kişilerle ilgilidir" diyen Güler, bununla ilgili gerekli hukuki ve cezai sorumlulukların yargı mercilerince belirleneceğini söyledi.

Güler, bu arada bazı olumsuzluklar da yaşandığını ifade ederek, bugün yaşanan olumsuz görüntülerin ve fotoğrafların basına CD olarak dağıtılacağını bildirdi.

"Bu görüntüler maalesef üzücüdür" diyen Güler, provokatif eylem hazırlığı içinde olanların, ne kadar büyük bir öfke içinde güvenlik güçlerine karşı eylem hazırlığı içinde olduklarını göstermesi bakımından bu görüntülerin ilginç olduğunu vurguladı.

Güler, göstericilere müdahale eden polisin "zor kullanmayı", Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu çerçevesinde uyguladığını kaydetti. Güler, polisin gerekli ihtarları yaptığını, gerekli şekilde beklediğini ve kademeli şekilde bu fiilleri etkisiz hale getirdiğini ifade ederek, "Bu, onun kanunen üstlendiği bir görevdir ve yasal çerçevede de bu görevini yerine getirmiştir" dedi.