Gül: Muhtaçlara Yardım Ortak Sorumluluk

Gül: Muhtaçlara Yardım Ortak Sorumluluk

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'İhtiyaç Sahibi İnsanlara Yardım Önemli Bir Medeniyet Göstergesidir. Gerek Camiamızdaki Gerek Dışındaki Muhtaçlara Yardım Hepimizin Ortak Sorumluluğudur' Dedi.

Gül: Muhtaçlara Yardım Ortak Sorumluluk

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''İhtiyaç sahibi insanlara yardım önemli bir medeniyet göstergesidir. Gerek camiamızdaki gerek dışındaki muhtaçlara yardım hepimizin ortak sorumluluğudur'' dedi.

Dakar'daki Le Meridien Otel'de gerçekleştirilen zirve toplantısının öğleden sonraki oturumunu yöneten Cumhurbaşkanı Gül, İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) başkanı sıfatıyla bir konuşma yaptı.

İSEDAK'ın İslam Konferansı Teşkilatı'nın (İKT) yüksek düzeyli ve etkin çalışan bir işbirliği platformu olduğunu ifade eden Gül, bu çerçevede birçok projenin hayata geçirildiğini ve bundan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Gül, ''Bununla birlikte, bu gelişmeler ve kazanımlar, benzersiz doğal kaynaklara ve büyük bir insan sermayesine sahip olan ve tarihinde birçok önemli sosyal, ekonomik ve bilimsel başarı birikimi bulunan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) camiasının gerçek potansiyelinin çok gerisindedir'' diye konuştu.

Dünya nüfusunun yüzde 22'sini oluşturan 57 İslam ülkesinin dünyadaki gelirin sadece yüzde 6,1'ini ürettiğini dile getiren Gül, İslam ülkelerinin grup olarak ekonomik büyümeleri ve performanslarından sadece birkaç üye ülkenin ekonomik göstergelerinin etkili olduğuna dikkati çekti.

Teşkilat içerisinde en az gelişmiş 22 ülke bulunduğunu vurgulayan Gül, diğer taraftan olumlu bir gösterge olarak, İKT ülkelerinde büyük bir sermaye birikimi ve 2006'da 300 milyar dolara ulaşan ticaret fazlası bulunduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, ''İyi değerlendirilebilirse, bu büyük bir potansiyele işaret etmektedir'' dedi.

''İhtiyaç sahibi insanlara yardım önemli bir medeniyet göstergesidir. Gerek camiamızdaki gerek dışındaki muhtaçlara yardım hepimizin ortak sorumluluğudur'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, bu bağlamda, Mekke'de gerçekleştirilen 3. Olağanüstü İKT Zirvesinde alınan karar doğrultusunda ''Kalkınma için İslami Dayanışma Fonu'' kurulduğunu hatırlattı.

Bu fona yapılan bağışların 2,6 milyar doları geçtiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu, fakirliğin önlenmesi gibi zorlu bir amaç için az olsa bile, önemli bir meblağdır'' dedi.

İSEDAK'ın ekonomik işbirliğini güçlendirmek için projeler ve programlar geliştirmeye devam edeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, bu bağlamda, Türkiye'nin, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da, İKT ve İSEDAK çerçevesinde yürütülen tüm işbirliği çabalarına gerekli desteği sağlamaya devam edeceğini belirtti.