Almanlardan Suriyeli Çocuklara Eğitim Merkezi - Haberler
Haberi Paylaş

Almanlardan Suriyeli Çocuklara Eğitim Merkezi

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:
Almanlardan Suriyeli Çocuklara Eğitim Merkezi

HATAY'ın Reyhanlı İlçesi'nde Almanya'nın Aalen Belediyesi tarafından Suriyeli öğrenciler için yaptırılan Ecyel Alhadis Geçici Eğitim Merkezi açıldı.

HATAY'ın Reyhanlı İlçesi'nde Almanya'nın Aalen Belediyesi tarafından Suriyeli öğrenciler için yaptırılan Ecyel Alhadis Geçici Eğitim Merkezi açıldı.

Açılış törenine Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Mehmet Eriş, Kaymakam Tuncay Dursun, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Alman Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentçler, Alman Sosyal Demokrat Parti Grup Başkanı Claus Schmide ve Suriyeli öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir eğitim meşalesini daha yakmak için bir arada bulunduklarını belirterek, "Bununla birlikte coğrafyamızda ve dünyadaki kötülükleri azaltmak amacındayız. Okumuş bilgili bilinçli insan çevresine ışık verir. Burada okuyan çocuklarımız Ortadoğu'ya ışık saçacaktır. Belki de Ortadoğu'daki kardeş kavgasını bitirecek şahsiyetler buradan çıkacaktır" dedi.

Aalen Belediye Başkanı Belediye Başkanı Thilo Rentçler ise, okul yapım projesini hep birlikte hayata geçirdiklerini belirterek, Avrupa ve Türkiye'nin işbirliği yaptıkları zaman hangi imkanlara sahip olunduğunu gösterdiklerini söyledi.

Hatay Valisi Erdal Ata da Suriye'deki iç karışıklık sonucunda yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini, yaralandığını, milyonlarca insanında yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldığını söyledi. 3 milyon Suriyelinin Türkiye'de barındığını kaydeden Vali Ata, "3 milyonun yaklaşık 450 bini Hatay'da bulunmaktadır. Suriyelilerin büyük bölümü de eğitim çağındaki örencilerden oluşmaktadır. Resmi kayıtlara göre 129 bin civarında Suriyeli çocuğumuz eğitim çağındadır. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün saha çalışması sonucu 72 bin olduğu tespit edildi. Geri kalanlarının kayıtları Hatay'da olmasına rağmen başka illere göç etiklerini düşünüyoruz. Çocuklardan 53 bini eğitim almaktadır" diye konuştu.

Törende Reyhanlı Kavalcık Mahallesi ilköğretim okulu öğrencileri folklor gösterisi sundu, daha sonra törene katılanlar geçici eğitim merkezinin açılışını yaptı. Vali Ata ve beraberindekiler sınıflardaki öğrencilerle de sohbet etti.

Demirören Haber Ajansı - Güncel

Erdal Ata, Reyhanlı, Almanya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title