Haberler

Prof. Arı: "Kalıcı Oluşum Bekleyenler Hayal Kurar"

Prof. Arı: "Kalıcı oluşum bekleyenler hayal kurar"BURSA - Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin askeri kolu YPG'nin ordu kurmasına ilişkin ABD'nin açıklamasını değerlendiren Prof. Dr. Tayyar Arı, "Burada kalıcı bir oluşum bekleyenler hayal kurar" dedi.

Prof. Arı: "Kalıcı oluşum bekleyenler hayal kurar"

BURSA - Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin askeri kolu YPG'nin ordu kurmasına ilişkin ABD'nin açıklamasını değerlendiren Prof. Dr. Tayyar Arı, "Burada kalıcı bir oluşum bekleyenler hayal kurar" dedi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, "ABD'nin bu kararı, Türkiye'ye pazarlık unsuru olarak kullanmak, Suriye'nin geleceğine ilişkin masada yer almak ve bunu askeri olarak da tahkim etmektir. Ben, en nihayetinde amacına ulaşıldığı zaman, PYD meselesinin buharlaşacağını inanıyorum. PYD ne Cenevre sürecinin bir parçasıdır, ne de Sochi sürecinin bir parçasıdır. Cenevre ve Sochi'ye katılmamış bir aktörü siz Suriye'nin geleceğinde domine edemezsiniz. Suriye'nin geleceğini belirmede PYD'yi önemli bir aktör haline getiremezsiniz. ABD'nin yapmak istediği Sochi sürecini baltalamak, Cenevre sürecinde sahada bunu kart olarak sürebilmektir. Belli bir yerde pazarlık dönecek, ABD burada gayesine ulaştıktan sonra PYD'yi de bir tarafa bırakacaktır. Burada kalıcı bir oluşum bekleyenler hayal kurar. Suriye'de 25'i üzerinde böyle bir yapı oluşturmak, bölgenin gerçeklerine asla uygun bir şey değildir" dedi.

ABD'nin YPG üzerinden bir Suriye siyaseti üretmesinin ve buna ısrarla sürdürmesinin Türkiye'yi çok rahatsız edeceğini dile getiren Arı, "Çünkü Türkiye'nin baştan beri pozisyonu, bir terör örgütü ile mücadele ederken, başka bir terör örgütü ile iş birliği yapmak büyük bir çelişkidir. Bu terör örgütlerinin kendisine zarar vereceği noktasında kaygısı var. ABD'nin ısrarla bu tutumu devam ettirmesine de anlam vermek çok zordur. ABD'nin son açıklamasından sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından da kınama geldi. Rusya'dan gelen açıklama da, bugün itibari ile bunun uluslararası hukuka aykırı olduğu doğrultusundaydı. Türkiye'nin kınamaya yönelik açıklamasında bir diğer hususun daha altı çizildi. O da Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar verecek gelişmeden kaçınılması istendi. Rusya da aynı noktaya dikkat çekti ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Ayrıca bu kararın Suriye'nin bölünmesine giden süreci hızlandırabileceğine dikkat çekildi" ifadelerini kullandı.

ABD'nin yaptığı bu işin uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Arı, "Hem de bölgedeki tüm müttefiklerle ilişkilerine zarar verebilecek boyutu var. Türkiye gibi NATO içerisinde müttefiki olan ve Türkiye'de bir üsse sahip olan ABD'nin ısrarla bu politikaları sürdürmesini anlamak mümkün değil. ABD bölgede bir manevra kazanmak istiyor. Bunun sürdürebilir olacağına da inanmıyorum. Kuzey Irak'taki gelişmelerden sonra ABD'nin Kuzey Suriye üzerinden hangi noktaya kadar varabileceği aslında bizim açımızdan pek de karanlık bir şey değil. ABD'nin son 20-25 yıllık Kuzey Irak'taki yatırımının geldiği nokta, son aşamada Merkezi Irak Yönetimi yanında saf tutmak oldu. Demek ki en nihayetinde ABD, bu unsurlar üzerinden bir takım politikalar yürütürken, asıl amacı bu unsurlar değil, bu unsurları kullanarak hedefine ulaşmaktır" diye konuştu.

"Türkiye ve Rusya gibi büyük ülkelerin karşı durduğu bir politikayı sürdürmek mümkün değildir" diyen Arı, "Bunun uluslararası ilişkilerde karşılığı yoktur. Kuzey Irak'taki süreç belli bir yerden sonra kendisini reel politikaya bıraktı. Bu bölgedeki oyuncularla kartların yer değiştirmesi mümkün değildir. Bu bölgeye yeni oyuncular dahil edecekseniz, bu bütün oyuncuların kararı ile mümkündür. Yeni bir unsuru aktör olarak bu bölgeye dahil etmeniz mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Amerika Birleşik Devletleri Tayyar Arı Suriye PKK Genel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title