FRANZ KAFKA HABERLERİ

Franz Kafka haber, Franz Kafka son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Franz Kafka

Franz Kafka

Doğum Yeri Çek Cum.
Doğum Tarihi 3.7.1883 - 3.6.1924

Franz Kafka Kimdir ?

3 Temmuz 1883 tarihoğdu. Baba Hermann, Kafka ailesini Prag'a getirdi. Seyahat eden bir satış temsilcisi olarak çalıştıktan sonra eşya ve giyim perakendeciliği yaptığı bir iş yeri açtı ve iş yeri logosu olarak da küçük bir karga (Çekçede kavka; halk arasında kafka olarak yazılıp telaffuz edilmiştir) resmi kullandı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Franz Kafka - 30.05.2021
Haftanın tarihine bakış
Dünya edebiyatından Fransız şair ve romancı Victor Hugo, Çek yazar Franz Kafka, Alman filozof Karl Marx, yazar Orhan Kemal, şair Ahmed Arif, Ahmed Haşim ve Nazım Hikmet Ran, besteci Johann Strauss, Fransız modacı Yves Saint-Laurent, farklı yıllarda 1-7 Haziran tarihlerinde yaşamını yitirdi.
Franz Kafka - 22.04.2021
Çekya'nın ardından Slovakya da, Rusya Büyükelçiliğindeki çalışanları sınır dışı ediyor
Slovakya, Rusya'nın Bratislava Büyükelçiliği'nde görev yapan 3 çalışanı sınır dışı edeceklerini açıkladı.
Franz Kafka - 16.02.2021
Amazon.com.tr 2020'nin çok satan kitaplarını açıkladı
Amazon.com.tr'nin 2020'nin en çok satanları listesinde zirvede Victor Hugo'nun Bir İdam Mahkumunun Son Günü adlı eseri yer alırken, George Orwell'in Hayvan Çiftliği ve 1984, Franz Kafka'nın Dönüşüm ve Jose Saramago'nun Körlük gibi edebiyat ve kurgu kitapları da en popüler eserler arasında yer aldı.
Franz Kafka - 20.01.2021
Son dakika... DasDas'ın yetişkin ve çocuk oyunları online olarak tiyatroseverlerle buluşacak
İngiliz yazar Tom Basden'ın kara mizah yüklü uyarlaması oyunda, Franz Kafka'nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan davası yeniden görülüyor.
Franz Kafka - 09.06.2020
"Yaşayan Ölümün Mekanları"yla Kafka ve Chirico'nun ortak noktaları
Chirico'nun resimlerinde her şey nettir Chirico'nun resim düşüncesi ve tekniği için "Resimlerindeki durumun bir öncesi, geçmişi yoktur. Fakat bir devamı, geleceği de yoktur. Her şey olabildiğince net resmedilmiştir. Resimlerdeki tüm unsurlar adlandırılabilir, nesne olarak tanımlanabilir. Fakat resimler ta en başından beri zamanın dışında oldukları için, resimler vasıtasıyla hiçbir tarih oluşturulamaz ve resimler hiçbir hikâyeye yerleştirilemez. Her şey mümkün olduğunca anlaşılır görünmektedir, fakat gündelik hayatın mantığından yoksundur" diyen Földényi, Chirico'nun I. Dünya Savaşı esnasında Ferrara ve Roma'da metafizik resimleri üzerinde çalışırken, Franz Kafka'nın günlüklerinde ve not defterlerinde adeta Chirico'nun resimlerinden etkilenerek ortaya konmuş gibi görünen çizimler yaptığının bilgisini veriyor.
Franz Kafka - 31.05.2020
Haftanın tarihine bakış
Dünya edebiyatından Fransız şair ve romancı Victor Hugo, Çek yazar Franz Kafka, Alman filozof Karl Marx, yazar Orhan Kemal, şair Ahmed Arif, Ahmed Haşim ve Nazım Hikmet Ran, besteci Johann Strauss, Fransız modacı Yves Saint-Laurent, farklı yıllarda 1-7 Haziran tarihlerinde yaşamını yitirdi.
Franz Kafka - 27.01.2020
GRAFİKLİ- "Tiyatroya adanan ömür: Engin Cezzar"
James Baldwin'in "Giovanni'nin Odası" oyununda da başrol oynayan Cezzar, 1958'de ise Broadway'deki Piscator Tiyatro Atölyesi'nde Franz Kafka'nın "Mezar Bekçisi" adlı yapıtında başrolde yer aldı.
Franz Kafka - 10.01.2020
Kısa Modern serisinde bu ay
Demestre ailesinin yetişkin çocukları annelerinin evinde bir pazar günü toplandığında kardeşler arasındaki gerginlikler su yüzüne çıkar. Aile Bağları'nda Irène Némirovsky, aile dinamiklerini yemek sofrasına yatıran, tek perdelik bir hikâye kurguluyor.
Franz Kafka - 08.11.2019
İstanbul Güvenlik Konferansı
Politika analisti Imran Khan ise Bangladeş'ten geldiğini belirterek "Rohingya Krizi: Bölgesel Güvenlik ve Jeopolitik Harita Metamorfozu" adını verdiği sunumunda, Franz Kafka'nın Dönüşüm adlı eserinde, Gregor Samsa'nın bir sabah uyandığında böceğe dönüştüğü gibi, Rohingyalıların da bir sabah uyandıklarında yaşayabilecekleri bir yeri olmadıklarını söyledi.
Franz Kafka - 31.08.2019
Kanadalı Müslümanlar ABD sınırından geri çevriliyor
"Bilinmeyenlerin sayısı bilinenden çok fazla" Öte yandan halen ABD'ye girişleri reddedilen altı ayrı Kanadalı Müslüman için hukuk mücadelesi veren avukat Joel Guberman, haberde yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: "40 yıldan uzun süredir göçmenlik avukatı olarak çalışıyorum. Bu olanlar beni şaşırtmadı ancak tüm yıllarımda böyle 'Kafkavari' bir senaryo görmedim. Böyle birşey ancak Franz Kafka'nın korku romanlarında olur.
Franz Kafka - 02.06.2019
Haftanın tarihine bakış
1924- Çek yazar Franz Kafka öldü.
Franz Kafka - 04.04.2019
Romeo ve Juliet" Balesi Prömiyer Yaptı
Eseri izlemeye gelen balet Tan Sağtürk de çok başarılı bir temsil olduğunu vurgulayarak, "Franz Kafka 'Abartıyorum, anlaşılmak için' der ya, belki ilk eser bu şekilde yapılsaydı, böyle kalırdı diye düşünüyorum.
Franz Kafka - 21.02.2019
Ataşehir Tiyatro Festivali 10 Yaşında
Tiyatro sevdalıları, bir ay boyunca Franz Kafka'dan başlayıp Rutkay Aziz'e uzanan usta kalemlerin eserleri arasında tercih yapmak zorunda kalacaklar.
Franz Kafka - 19.12.2018
Eski Külhan Yeni Sanat Merkezi Oldu
Mekanın farklı bir ruha sahip olduğunu kaydeden Görsev, şu bilgileri verdi: "Bu mekanla birlikte Beyoğlu'nun da bir ruhu var. Bizim de isteğimiz bu ruhla buluşan projeler üretmek. Fakat hepsinden de öte temel bir mottomuz var, iddia ya da güzel bir hayal denilebilir. Biz denenen şeyleri denemekten uzak durarak, yenileri deneyimlemek ve bu mekanın ruhuyla buluşacak işler yapmak istiyoruz." Görsev, mekana özel "Beyoğlu'nda En Kırmızı Akşam Üstü" başlıklı bir tiyatro oyunu hazırladıklarını aktararak, "28 Aralık'da prömiyerini gerçekleştireceğimiz oyun, bu bölgeyi ve bu bölgede yaşayan entellektüel insanların hayatlarındaki duruşunu anlatıyor. Sonrasında Franz Kafka'nın kaleme aldığı 'Bir Köpeğin Araştırmaları' adlı bir hikayesi var.
Franz Kafka - 05.11.2018
Japon Yazar Murakami Kişisel Arşivini Üniversiteye Bağışladı
İl romanı "Rüzgarın Şarkısını Dinle"yi 1979 yılında yayımlayan Murakami, 1987 yılında yayımlanan ve adını İngiliz müzik grubu Beatles'in bir şarkısından alan "Norwegian Wood" romanıyla ulusal ve uluslararası şöhrete kavuştu. 2006 Franz Kafka ve 2016'da Hans Christian Andersen adına verilen uluslararası edebiyat ödüllerini kazanan 69 yaşındaki yazarın adı Nobel Edebiyat Ödülü için de sıkça anılıyor.
Franz Kafka - 04.10.2018
Trabzon'da Kültür Sanat
Franz Kafka'nın "Akademi İçin Bir Rapor" adlı öyküsünden uyarlanan oyunun yönetmenliğini Malcolm Keith Kay üstleniyor.
Franz Kafka - 16.05.2018
Adana'da "Çıkış Yolu Yok" Adlı Tiyatro Oyunu Sahnelenecek
Franz Kafka'nın "Akademi için bir rapor" adlı öyküsünden uyarlanan oyunun yönetmenliğini Malcolm Keith Kay üstleniyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Franz Kafka Haberleri | Franz Kafka Kimdir - Haberler - Franz Kafka haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Franz Kafka kimdir, hayatı ve biyografisi. Tarihte bugün ne oldu? 3 Temmuz tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olayl
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.09.2021 20:50:08. #1.13#

title