Erdoğan, Barroso Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Erdoğan, Barroso Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Erdoğan, 'Özellikle Bazı Üye Ülkelerin Türkiye'nin Üyeliğinin Stratejik Önemini Anlaması ve Bu Doğrultuda Hareket Etmesi, Sürecin Selameti Açısından Gereklidir' Dedi.

Erdoğan, Barroso Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Erdoğan, ''Özellikle bazı üye ülkelerin Türkiye'nin üyeliğinin stratejik önemini anlaması ve bu doğrultuda hareket etmesi, sürecin selameti açısından gereklidir'' dedi.

Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso onuruna Başbakanlık Resmi Konutu'nda verdiği akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önceden belirlenmiş objektif kriterleri yerine getirmesi halinde AB üyeliğinin gerçekleşmesini ''küresel etkileri olabilecek stratejik bir proje'' olarak nitelendirerek, Türkiye'nin katılım sürecinin adil, öngörülebilir ve sürdürülebilir bir zeminde tutulmasının önemine işaret etti. Başbakan Erdoğan, bunun tek yolunun tam üyelik perspektifinin sulandırılmadan sürdürülmesi olduğunu söyledi. Erdoğan, ''Bu noktada özellikle bazı üye ülkelerin Türkiye'nin üyeliğinin stratejik önemini anlaması ve bu doğrultuda hareket etmesi, sürecin selameti açısından gereklidir'' dedi.

-"Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım"-

AB Komisyonu Başkanı Barroso da, Türkiye ile katılım müzakerelerinde çok önemli ilerlemeler kaydedeceklerine inandığını söyleyerek, bu süreçteki ilerlemenin, büyük ölçüde Türkiye'de kaydedilen ilerleme ve reformlara bağlı olduğunu vurguladı.

"Ziyaretim bundan daha güzel başlayamazdı. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşme şansına sahip oldum. TBMM'de Genel Kurul'a hitap etme şansım oldu. Yemek boyunca da bu önceden başlatmış olduğumuz görüşmelere devam edebiliriz. Sizin deyiminizle, (tatlı yiyelim, tatlı konuşalım)" diyen Barroso, sözlerini Türkçe "şerefinize" diyerek tamamladı.

Kaynak: AA