Haberler

İsrail: Türkiye ile Doğalgaz Konusunda Anlaşma İmzalamak İstiyoruz

Güncelleme:

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye ile doğalgaz konusunda bu yaz bir mutabakat zaptı imzalamayı ümit ettiklerini söyledi.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye ile doğalgaz konusunda bu yaz bir mutabakat zaptı imzalamayı ümit ettiklerini ve iki ülke arasında inşa edilmesi planlanan boru hattının muhtemelen üç yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi.

"ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK"

İsrail'in Jerusalem Post gazetesine konuşan Steinitz, "Türk ve İsrail hükümetleri arasında gaz konusunda bu yaz bir mutabakat zaptı imzalamayı ümit ediyoruz. İsrail ile Türkiye arasındaki doğalgaz boru hattı inşası muhtemelen önümüzdeki üç yıl içerisinde tamamlanacak." dedi.

BERAT ALBAYRAK İLE GÖRÜŞMELERDEN SONRA...

Türkiye'ye geçen yıl ekim ayında yaptığı ziyaretten bu yana Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile doğalgaz konusunda üç tur görüşme gerçekleştirdiklerini belirten İsrailli bakan, ülkesinin Türkiye ve Avrupa'ya gaz sağlayan bölgesel merkezin bir parçası olmasını istediğini belirtti.

RUM KESİMİ'NİN ONAYI OLMADAN DA GEÇEBİLECEK

İsrail'den Türkiye'ye uzanacak 500 kilometrelik doğalgaz boru hattının bir kısmının Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin münhasır ekonomik bölgesinden geçeceğine de değinen Steinitz, bunun Rum Kesimi'nin "onayından bağımsız olarak hayata geçirilebileceğini, çünkü bu hattın Rumların karasal sınırlarından değil sadece ekonomik sularından geçeceğini" dile getirdi.

TÜRKİYE'YE AKACAK

Enerji Bakanı Steinitz, bu hattın inşası tamamlanır tamamlanmaz İsrail gazının Türkiye'ye akmaya başlayacağını ifade etti.

Kuzey Denizi'nden Avrupa'ya gelen gazın tükenmek üzere olduğuna da dikkati çeken Steinitz, bu açığı bir şekilde İsrail gazıyla kapatmak istediklerini söyledi.

İTALYA ÇOK MALİYETLİ

Steinitz, Türkiye'ye uzanacak 500 kilometrelik bu doğalgaz boru hattının yanı sıra 2 bin 200 kilometre uzunluğunda bir boru hattı daha inşa ederek İsrail gazını Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan üzerinden İtalya'ya ulaştırmak istediklerini ancak bunun "çok daha maliyetli ve karmaşık" bir proje olduğunu kaydetti.

Kaynak: Haberler.Com / Ekonomi

Berat Albayrak Jerusalem Post Türkiye İsrail Ekonomi Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title