Edirne Valiliğine Kültür Sanat Ödülü

Edirne Valiliğine Kültür Sanat Ödülü

Edirne Valiliği ESKADER tarafından "Akademi Rumeli" projesi ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ise kamu yayıncılığı dalında ödüle layık görüldü.

Edirne Valiliğine Kültür Sanat Ödülü

Edirne Valiliği, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından "Akademi Rumeli" projesi ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ise kamu yayıncılığı dalında ödüle layık görüldü.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, ESKADER'nin 2013 ödülleri çerçevesinde valiliğin Akademi Rumeli projesi ile Feyzi Halıcı Özel ödülüne layık görüldü. Üstün hizmet ödülleri ise Mehmet Türker Acaroğlu, Cahit Öney ve Necati Demirtaş'a verildi.

Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, Rikkat Kunt Hoca Hanım ile Klasik Türk İslam Sanatları, Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar ve Abdülbaki Gölpınarlı ise biyografi, Prof. Dr. Bilge Ercilasun da Edebiyat Tarihi ve Tenkit kitabıyla inceleme dalındaki ödülleri almaya hak kazandı.

Şiirde Ayşe Sevim, hikayede Recep Seyhan, romanda ise Leyla Karaca eserleriyle bu dallardaki ödüllerin sahipleri oldu.

En iyi dergi İtibar, en iyi yayınevi olarak Büyüyen Ay seçildi.

2013'ün en iyi filmi Üç Yol, en iyi tiyatro eseri ise A'mak-ı Hayal olarak ilan edildi.

Edirne Valiliği, Bitlis Valiliği ve Yunus Emre Enstitüsü kültürel hizmetleriyle ödüllendirilenler arasında.

İhsan Işık, Dr. Cezmi Bayram, Prof. Dr. İsmail Erünsal, Bestami Yazgan, Nazım Payam, Tacettin Diker, Mustafa Özdamar, Hasan Başpehlivan, Osman Suroğlu, Muhsin İlyas Subaşı, Gönül Paçacı ve İsmail Bilgin değişik dallardaki ödüllerin sahipleri oldu. 

Valilik ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği tarafından kamu yayıncılığı dalında ödüle layık görüldü.

Ödüller, Nisan ayında törenle sahiplerine verilecek.