Haberler
BBC

Vatikan'daki Amazon zirvesinde bölgede rahiplere bekarlık şartının kaldırılması tartışılacak

Abone Ol

Amazon konulu Piskoposlar Meclisi toplantısı bugün Vatikan'da başladı. Toplantıda evli erkeklere rahiplik yetkisi verilmesi de tartışılacak.

Amazon konulu Piskoposlar Meclisi toplantısı bugün Vatikan'da başladı. Toplantıda evli erkeklere rahiplik yetkisi verilmesi de tartışılacak. Konu, Katolik Kilisesi içinde aşırı muhafazakarlar ile reform yanlılarını karşı karşıya getirmişti.

SORUNLARA ÇÖZÜM ARAYACAKLAR

27 Ekim'e kadar sürecek Amazon Sinodu'nda, çoğu Amazon bölgesinden piskoposlar olmak üzere 260 kadar yetkili, bu bölgedeki ekolojik meselelerden, yerel halkın dini görevlilere erişimine kadar birçok soruna çözüm arayacak. Bu başlıklardan bazıları, Papa Francesco ve onu destekleyen reform yanlısı Katolikler ile karşı cephedeki aşırı muhafazakarları bir kez daha karşı karşıya getirdi.

EVLİ ERKEKLERE RAHİPLİK VERİLMESİ

Amazon Sinodu'nun en hararetli tartışma konularından biri, evli erkeklere de rahiplik yetkisi verilmesi ihtimali. Amazon'da ücra noktalarda yaşayan Katoliklere din adamı ulaştırmanın zorluğu nedeniyle, halen bölgede yaşayan, belli bir yaşın üzerinde "saygın" erkeklerin evli bile olsalar rahipliğe getirilmesi de Sinod'da tartışılacak konular arasında.

MUHAFAZAKARLAR TEPKİLİ

Toplantı öncesi hazırlanan çalışma belgesinde, yalnızca Amazon bölgesi özelinde olsa bile evli erkeklere rahiplik yolunun açılmasının gündeme gelmesi muhafazakar kanattan çok sert tepkilerle karşılaştı. Aralarında birkaç kardinalin de bulunduğu aşırı muhafazakarlar, rahiplik için bekarlık şartının kaldırılmasının kilise geleneklerini yıkacağı gerekçesiyle tartışmaya açılmasına bile karşı çıkıyor.

KARDİNALLERDEN KAFİRLİK SUÇLAMASI

Amazon Sinodu, rahiplere bekarlık şartının kaldırılması ihtimali başta olmak üzere bu hususlarda ateşli tartışmalarla başladı. Papa Francesco'ya muhalif kanadın önde gelen iki ismi Alman Kardinal Walter Brandmüller ve ABD'li Kardinal Raymond Leo Burke, Amazon Sinodu'nu "kafirlik" olarak nitelendirdi.

"RİSK YARATIYOR"

Kardinal Brandmüller, Amazon Sinodu'nun "Kilise'nin kendisini imhasının başlangıcı" olabileceğini iddia etti. Brandmüller bu zirvenin, Katolik Kilisesi'ni "İsa'nın bedeninin gizemli simgesi olmaktan çıkarıp, ekolojik-sosyal-psikolojik görev üstlenmiş laik bir sivil toplum kuruluşuna çevirme" riski yarattığını söyledi.

"KİLİSEYİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN BAHANE"

Papa Francesco karşıtı cephenin bir diğer öncüsü Alman Kardinal Gerhard Müller de "Amazon Sinodu, Kilise'yi değiştirmek için bir bahane" dedi. Toplantıda görüşülmesi planlanan tartışmalı başlıklar arasında ayrıca, kadınlara kilise içinde verilebilecek yeni yetkiler de yer alıyor. Çalışma belgesinde yer alan, Amazonlardaki yerli halkın kültürlerine, dini sembol ve ritüellerine açıklık mesajı da bazı kesimlerden tepki çeken maddeler arasında. İklim değişikliği, ormanların korunması gibi ekolojik konularda da muhafazakar kanat, iklim değişikliğiyle ilgili bilimsel açıklamaları kabul etmeme eğiliminde ya da bunları kilisenin konusu olarak görmüyor.

3 haftalık toplantı sonunda, katılımcılar Papa'ya sunmak üzere tavsiye niteliğinde bir belge hazırlayacak. Bu tavsiyeleri kabul edip etmeme kararı ise Papa'ya ait.

BBC

Kardinal Vatikan Amazon Papa Dünya Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title