Haberler

  Tutu'dan Myanmar Liderine Çağrı

  Myanmar'da yaşanan dehşet giderek daha fazla ülkeden tepki görüyor.

  Myanmar'da yaşanan dehşet giderek daha fazla ülkeden tepki görüyor. Afrikalı ünlü din adamı ve insan hakları savunucusu Desmond Tutu da ülkenin lideri Aung San Suu Kyi'ye hitaben bir mektup yazdı. Tutu mektupta kendisi gibi Nobel Barış ödülü sahibi olan ve "Sevgili Kardeşim" sözleriyle hitap ettiği lideri yaşananlara müdahale etmeye çağırdı:

  "Sevgili kardeşim,

  Eğer Myanmar'ın en yüksek makamına gelmenin bedeli sessiz kalman ise bu çok büyük bir bedel olmuş.Kendi içerisinde barışa sahip olmayan bir ülke özgür bir ülke değildir ve halkının onurunu koruyamaz. Yükselen krize müdahale etmen ve halkını yeniden doğru yola yöneltmöen için dua ediyoruz."

  Aung San Suu Kyi daha önce de Nobel Barış Ödülü sahibi bir diğer isim Malala Yousafzai tarafından krize müdahaleye çağırılmıştı.

  Son iki hafta içerisinde Myanmar ordusu tarafından saldırıya uğrayan ve komşu ülke Bangladeşe sığınan müslümanların sayısı 250.000'i buldu. Myanmar yönetimi ise terörist gruplara operasyon yapıldığını iddia ediyor.

  Resmi kaynaklar son iki haftada Rohinyalara ait 6 bin konutun yandığını doğruluyor. Aynı kaynaklara göre 432 kişi hayatını kaybetti ve resmi açıklamalarda bunların 387'si terörist olarak nitelendiriliyor. BM gözlemcilerine göre ise ölü sayısı 1000'i bulmuş durumda.

  Auteur:

  Tags: Gepost: 08 september 2017

  Kaynak: Euronews.com / Dünya

  Desmond Tutu Myanmar Dünya Haberler

  Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

  Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

  Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi 'Çözüm kısırlaştırma' diyor

  Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi "Çözüm kısırlaştırma" diyor

  Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

  Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title