Yeni Kral'dan Memur, Emekli ve Öğrencilere 2 Maaş İkramiye - Haberler
Haberi Paylaş

Yeni Kral'dan Memur, Emekli ve Öğrencilere 2 Maaş İkramiye

AA - Dünya
 - Güncelleme:

Kral Abdullah'ın vefatının ardından göreve gelen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz memur, emekli ve öğrencilere 2 maaş ikramiye ödenmesini emretti.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, göreve gelmesi münasebetiyle devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 30 milyar dolar değerinde 2 maaş ikramiye ödenmesini emretti.

PARA CEZALARI DA AFFEDİLECEK

Kral Selman, devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 2 maaş ikramiye ödenmesine, sivil mahkumlara kamu haklarından kaynaklanan 500 bin Suudi Arabistan Riyali'ni (yaklaşık 133 bin dolar) aşmayan para cezalarının affedilmesine, af kapsamındaki yabancı uyrukluların da sınır dışı edilip, haklarında ülkeye giriş yasağı konulmasına karar verdi.

SPOR KULÜPLERİNE PARA YAĞDIRDI

Elektrik ve su hizmetlerine yönelik projelerde harcanmak üzere 20 milyar riyal tahsis edilmesini kararlaştıran Selman, ülkede kayıtlı tüm edebiyat kulüpleri ve süper lig takımlarına onar, birinci lig takımlarına beşer milyon ve ülkede kayıtlı diğer takımların her birine ise 2 milyon riyal ikramiye ödenmesi talimatını verdi.

Sosyal güvenlikten yararlananlar ve engellilere de 2 maaş ikramiye ödenmesini emreden Selman, Sosyal İşler Bakanlığı'nda kayıtlı yardım kuruluşlarına destek için 2 milyar, Dayanışma Kooperatifleri Konseyi'ne 200 milyon ve kayıtlı ihtisas meslek birliklerinin her birine 10 milyon riyal ödenmesini kararlaştırdı.

BİR TWEET ATTI, 175 BİN KEZ PAYLAŞILDI

Kral Selman, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, din ve vatana hizmet için Allah'tan yardım dilediğini belirterek, halkının hakkını ne yaparsa yapsın ödeyemeyeceğini söyledi.

Selman, "Değerli halkım, ne yaparsam yapayım sizin hakkınızı ödeyemem. Daha fazlasını hak ediyorsunuz. Dine ve vatana hizmet için Allah'tan bana ve sizlere yardım etmesini dilerim. Dualarınızda beni unutmayın" dedi.

Kralın tweetine yoğun ilgi gösteren halk, iki saat içinde mesajı 175 bin kez retweet etti.

TAKİPÇİ SAYISINI ARTIRDI

Kral Selman, tahta çıkışı münasebetiyle 30 milyar dolar tutarındaki 2 maaş ikramiye duyurusunun ardından yayınladığı mesajla insanların Twitter üzerinden odağı haline geldi. Görevinin 6. gününde Twitter hesabında takipçi sayısını 760 bin kişi artıran Selman'ın 1 milyon 860 bin takipçisi bulunuyor.

KABİNEYİ DE DEĞİŞTİRDİ

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman bin Abdülaziz Al-Suud, birkaç bakan hariç tüm kabineyi değiştirdi.

Kralın yaptığı en önemli değişliklerden biri, Yüksek Öğretim Bakanlığı ile Terbiye ve Eğitim Bakanlığı'nı 'Eğitim Bakanlığı'' adı altında birleştirmek oldu.

Suudi Kraliyet Divanı'ndan geç saatlerde yapılan değişiklik açıklamasını Suudi Arabistan Devlet Televizyonu ve Suudi Haber Ajansı bildirdi. Yapılan açıklamaya göre yeni kabine şöyle;

1- Prens Mukrin bin Abdülaziz El-Suud: Veliaht ve Başbakan Yardımcısı
2- Prens Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz: İkinci Veliaht, Başbakan İkinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı
3- Prens Suud El-Faysal: Dışişleri Bakanı (yeniden)
4- Prens Mansur bin Miteb bin Abdülaziz: Devlet Bakanı, Bakanlar Konseyi Üyesi ve Kral Müsteşarı
5- Prens Miteb bin Abdullah bin Abdülaziz: Milli Muhafız Bakanı (yeniden)
6- Prens Muhammed Selman bin Abdülaziz: Savunma Bakanı (Babası Kral Selman'ın eski görevini devraldı.)
7- Şeyh Salih El-Şeyh: Davet, İrşat, Vakıflar ve İslami İşler Bakanı (Yeni)
8- Velid Al-Samaani: Adalet Bakanı
9- Mutlib Al-Nafisa: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
10- Musaid Al-Aiban: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
11- Ali bin İbrahim Al-Naiymi: Petrol Bakanı (yeniden)
12- İbrahim Al-Assaf: Maliye Bakanı (yeniden)
13 - Abdullah Al-Husayin: Su ve Elektrik Bakanı
14- Adil Fakih: Çalışma Bakanı (yeniden)
15- Şuvayş Al-Duvayhi: İskan Bakanı
16- Bandar bin Muhammed Haccar: Hac Bakanı (yeniden)
17- Muhammed bin Selman Al-Casir: Ekonomi ve Planlama Bakanı
18- Tevfik Al-Rabia: Sanayi ve Ticaret Bakanı (yeniden)
19- Muhammed Abu Saak: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
20- İsam bin Said: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
21- Abdullah Al-Mukbil: Ulaştırma Bakanı
22- Muhammed Al-Suvayil: İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı
23- Macit Al-Kusaybiy: Sosyal İşler Bakanı
24- Saad Al-Cubriy: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
25- Muhammed Al-Şeyh: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
26- Abdüllatif Al-Şeyh: Belediye ve Köy İşleri Bakanı
27- Ahmet Al-Hatib: Sağlık Bakanı
28- Halit Al-Arj: Sivil Hizmet Bakanı
29- Adil Al-Turayfiy: Kültür ve Enformasyon Bakanı
30- Abdurrahman Al-Fadliy: Ziraat Bakanı
31- İzaam Al-Dahil: Eğitim Bakanı

Yukarıda belirtilen isimler Suudi Arabistan'ın yeni Bakanlar Kurulu'nu oluştururken, Kral Selman'ın aldığı bir diğer karar ise Bakanlar Kurulu'na bağlı yeni konseyler eklemek ve bazı devlet kurumlarını iptal etmek oldu.

Yeni Kral, Mekke, Riyad ve Al-Kasiym bölge emirlerini değiştirdi. Mekke Emirliği'ne Prens Mişal bin Abdullah'ın yerine Eğitim Bakanı (Mekke eski Emiri) Prens Halid Al-Faysal atandı. Al-Faysal aynı zamanda Kral Selman'ın müsteşarı oldu. Kral Selman, Riyad Bölge Emiri olan Prens Türki bin Abdullah'ın yerine El-Kasiym Bölge Emiri Prens Faysal bin Bandar'ı atadı. El-Kasiym Bölge Emirliğine ise Prens Faysal bin Mişal bin Suud atandı.

İstihbarat Başkanlığı'na Halit Al-Humayden atandı. Eski başkan Prens Halit bin Bandar ise Kral müsteşarı oldu. Kral Selman kendisine yeni müsteşarlar atarken kamu kuruluşları idarecilerinde de birçok değişikliğe gitti. Kral ayrıca maaşlarda iyileştirmeye gitti. Bazı kurum ve kuruluşların maddi imkanlarını artırdı. Açıklanan kararlarda bazı kamu mahkumlarına af getirildi.

AA / Dünya

Sultan Abdülaziz Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu İbrahim Al Sıkıcı Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (77)

gotthard:

insanlara para vericana insanlarin hüriyetini ver kadinlara bile araba kulanmasini yasak ediyorsun

Bir kıralmobilWeb@haberler.com:

Kralım dağıt taş atıpta kolunmu yoruldu. Nasıl olsa musluk sende ama okadar zenginsin şöyle afrikaya 100 hastane yap 20 baraj gölü yap millet tarım yapsın hiç birşey bekleme yap teslim et nasıl olsa çöle birşey yapamasın

AbartmaMobil-IOS:

Akp liler makarnaya kömüre don veriyonuz koşun bu adam 2 maaş veriyo artık ona göre sizde birşeyler düşünün verecek :) hahahha

Tüm 77 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title