Sudan'da 23 Nisan ve 19 Mayıs Kutlamaları - Haberler
Haberi Paylaş

Sudan'da 23 Nisan ve 19 Mayıs Kutlamaları

İhlas Haber Ajansı - Dünya
Sudan'da 23 Nisan ve 19 Mayıs Kutlamaları

Sudan'ın Başkenti Hartum'da Türkiye Büyükelçiliği Tarafından Düzenlenen Etkinliklerle 23 Nisan ve 19 Mayıs Kutlamaları Birarada Gerçekleştirildi.

Sudan'ın başkenti Hartum'da Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen etkinliklerle 23 Nisan ve 19 Mayıs kutlamaları birarada gerçekleştirildi.

Hartum Türk Büyükelçiliği tarafından organize edilen kutlamalar Sudan Türk Okulu'nda gerçekleşti. Birçok Sudanlı davetlinin hazır bulunduğu kutlamalarda, Türk ve Sudanlı çocuklar İstiklal Marşı'nı okuyarak açılışı yaptı. Sudanlı çocukların 10. Yıl Marşı'nı okumaları seyirciler tarafından dakikalarca alkışlandı. Etkinlik, yaklaşan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin okunmasıyla devam etti. Açılış konuşmasını yapan Sudan Türk Okulları Müdürü Mehmet Fakı, "Gençlerin

iyi bir şekilde eğitilmesi ve yetiştirilmesi, o ülkenin geleceğinin de o derecede parlak olacağını göstermektedir" dedi.

Fakı'nın ardından söz alan Sudan Türk Büyükelçisi M. Fatih Ceylan ise "Her iki bayram sadece ulusumuzun tarihi geçmişinde değil, dünyadaki gelişmelerin şekillenmesinde de çok önemli kilometre taşları olmuştur. 23 Nisan'da büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bütün ülkede seferber olarak ulusun egemenliğini ilan etmiştir. 19 Mayıs'a gelince Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı ve milli mücadelemizi başlattığı gündür" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Samsun Derneği Oyun Ekibi'nin oynadığı Zeybek ve Karadeniz oyunları, özellikle Sudanlı misafirler tarafından beğeniyle izlendi. Çocukların da unutulmadığı gecede Ankara'dan gelen kukla ekibi, çocuklar için kukla gösterisi yaptı. Anneler Günü için de Osman Yalçın'ın okuduğu "Anne" adlı şiir ailelerinden uzakta olan gençlerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu. Bu sene Türkçe Olimpiyatları'na katılacak olan Fatih Kemaleddin adlı öğrenci de yarışmada okuyacağı "Gurbet" adlı

şiirini konuklarla paylaştı. Büyükelçi Ceylan, dakikalarca alkışlanan Kemaleddin'i yanına giderek kutladı. Ceylan, "Bu kardeşimiz Darfurlu, Darfur'da büyük acılar var. Şunu iyi bilin ki, Darfur tarih boyunca bize en bağlı kalan eyaletlerden biridir. Ali Dinar'ın torunlarıdır. Bunlar bize emanettir. Dolayısıyla biz bu kardeşlerimize her koşulda yardımcı olmalıyız" diye konuştu. Sudanlı çocuklar da gecenin sonunda "Bir Başkadır Benim Memleketim" şarkısını okuyarak Türk gurbetçileri eğlendirdi.

(SK-OYK-OYK-SN-D)

İhlas Haber Ajansı / Dünya

, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title