Poroşenko: "Esirler Büyük İhtimalle Yarın Serbest Bırakılacak" - Haberler
Haberi Paylaş

Poroşenko: "Esirler Büyük İhtimalle Yarın Serbest Bırakılacak"

İhlas Haber Ajansı - Dünya
Poroşenko: 'Esirler Büyük İhtimalle Yarın Serbest Bırakılacak'

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Galler’deki NATO Zirvesi sırasında Ukrayna’nın doğusundaki Rus ayrılıkçılarla varılan ateşkes kapsamında esirlerin büyük ihtimalle yarın serbest bırakılacağını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Galler'deki NATO Zirvesi sırasında Ukrayna'nın doğusundaki Rus ayrılıkçılarla varılan ateşkes kapsamında esirlerin büyük ihtimalle yarın serbest bırakılacağını açıkladı.

Poroşenko zirve sırasında gazetecilere ayrılan bölüme gelerek daha önce Üçlü Temas Grubu tarafından Minsk'te imzalanan protokolü sözlü olarak açıkladı. Donetsk ve Luganks bölgelerinde barış ve istikrar kurma amacındaki barış planının 12 pratik adım üzerine kurulduğunu belirten Poroşenko, "Barış planının temeli Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı ve bütünlüğü üzerine kurulmuştur. Bu doğrultuda Ukrayna Genelkurmay Başkanı'na Ukrayna saati ile 18.00'den itibaren geçerli ateşkes emrini verdim" açıklamasında bulundu.

Ateşkesin kalıcı olmasının ve ateşkes sırasında siyasi diyalogların devamının önemini vurgulayan Poroşenko, "Çok yakın gelecekte esirlerin serbest bırakılmasını bekliyoruz, büyük olasılıkla bu yarın olacak. Af, gücün merkezileştirilmesi, Lugansk ve Donetsk'in bazı bölgelerinde ekonomik özgürlük, kültürel geleneklerin korunması ve yerel dillerin kullanımına özgürlük sağlanacak" dedi.

Ateşkes protokolü nedeniyle çok memnun olduğun belirten Poroşenko, ateşkes ilanının NATO Zirvesi sırasında imzalanmasını da anlamlı bulduğunun altını çizdi. Poroşenko ateşkes anlaşmasının temellerini Rusya Devlet Başkanı Vladimr Putin ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasında attıklarını vurguladı.

Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlılarının 5 aydır sürdürdüğü başkaldırı ve Ukrayna ordusunun müdahaleleri sonucu 2 bin 600'den fazla kişi hayatını kaybetti. Kiev yönetimi terör suçu işlediği gerekçesiyle binden fazla Rus yanlısını tutuklarken, Rus yanlılarının elinde de 600'den fazla Ukrayna askerinin olduğu tahmin ediliyor. - NEWPORT

İhlas Haber Ajansı / Dünya

Petro Poroşenko Ukrayna Donetsk Galler Dünya Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title