Haberi Paylaş

Ömer Fattah: "Kuzey Irak'ta Pkk'ya Yönelik Bir Operasyon Planlanmıyor"

Dünya Haberleri

Ömer Fattah: 'Kuzey Irak'ta Pkk'ya Yönelik Bir Operasyon Planlanmıyor'

Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesinin Başbakan Vekili Ömer Fattah, Bölgelerindeki Pkk Varlığından Rahatsızlık Duyduklarını Ancak Terör Örgütüne Yönelik Herhangi Bir Askeri Operasyon Planlamadıklarını Söyledi. Fattah, Pkk'lı Teröristlerin Irak'ta Rahat Bir Biçimde Dolaşamadığını Da Savundu.

Kuzey Irak'taki Kürdistan bölgesinin Başbakan vekili Ömer Fattah, bölgelerindeki PKK varlığından rahatsızlık duyduklarını ancak terör örgütüne yönelik herhangi bir askeri operasyon planlamadıklarını söyledi.

Ömer Fattah, The New Anatolian gazetesine yaptığı açıklamada, geçmişte PKK ile savaştıklarını ve onları dağlara sıkıştırdıklarını savundu. PKK üyesi teröristlerin dağların bir köşesinde bulunduğunu belirten Fattah, bu kişilerin Irak topraklarında rahatça dolaştığı yönünde gelen haberlere de karşı çıktı. Fattah, "PKK militanları Türkiye'de rahatça dolaşabiliyorlar mı bilmiyorum ama burada böyle bir durum söz konusu değil" dedi.

"PKK'YLA SAVAŞI UYGUN GÖRMÜYORUZ"

Bu ortamda PKK'ya yönelik bir saldırıyı uygun görmediklerini belirten Fattah, bunun gerek Irak gerekse bölgesel yönetim için iyi olmayacağını savundu. Fattah, "Eğer PKK'ya savaş ilan edersek yeni bir cephe açmamız gerekir ve şu an böyle bir şeye ihtiyacımız yok" dedi.

Bu yüzden savaş dışında başka çözüm yolları arayışı içinde olduklarını belirten Ömer Fattah, Kuzey Irak'taki PKK varlığının sona erdirilmesi için daha barışçıl bir yol arayışında olduklarını ifade etti.

"PKK ÜYELERİNİN TESLİMİ KONUSUNDA PLAN YOK"

Fattah, Kürt yönetiminin PKK üyelerini yakalayarak Türkiye'ye teslim etmesi konusunda herhangi bir planı olduğu yönünde bir bilgisi bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Ömer Fattah ayrıca bölgeyi ziyaret eden ABD'li yetkililer ile PKK konusunun ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine de "PKK konusunu Amerikalı ziyaretçilerimizle hiç tartışmadık" yanıtını verdi.

Ankara ile diyalog sorunları olduğunu ve bunu çözmek için çalıştıklarını ifade eden Fattah, "Bizim Türkiye'ye, Türkiye'nin de bize ihtiyacı var" dedi.

"TÜRKİYE İZİN VERSEYDİ KERKÜK'TE ŞİDDET BİTERDİ"

Kerkük'te Mukteda El Sadr'a bağlı Şii militanların şiddet eylemleri ile ilgili bilgileri de doğrulayan Fattah, ancak bu militanların sayılarının abartıldığını öne sürdü. Fattah, "Eğer Bağdat, Amerikalılar ve Türkiye bize izin verseydi Kerkük'te şiddeti sona erdirirdik" diye konuştu.

Kurulacak Kürt ordusunun da bölgede güvenliği sağlayacak bir polis gibi çalışacağını ifade eden Fattah, Kürt ordusunun ayrıca "dışarıdan gelebilecek müdahalelere karşı sınır güvenliğini de sağlayacağını" söyledi.

"SADDAM'IN SİLAHLARI BİZE YETER"

Fattah, söz konusu ordunun nasıl silahlanacağı sorusunu ise, "Saddam Hüseyin'in cephaneliği orduyu silahlandırmak için yeterli. Bu cephanelikle uzun süre hiçbir şey sipariş etmemize gerek yok" dedi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği üyesi Ömer Fattah, Neçirvan Barzani'nin ABD'de Avrupa'da temaslarda bulunması nedeniyle bölgesel Kürt yönetiminin Başbakan vekilliği görevini üstleniyor.

Kaynak: ANKA / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title