Haberler

Hollanda'nın En Yalnızı Türkler: Türkler Göçmenlik Tarihini Yeniden Yazıyor

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nün (RIVM) 370 bin kişi arasında gerçekleştirdiği "yalnızlık" araştırması, ülkedeki Türkiyeli göçmenler açısından karamsar bir tablo ortaya koydu.BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre,...

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nün (RIVM) 370 bin kişi arasında gerçekleştirdiği "yalnızlık" araştırması, ülkedeki Türkiyeli göçmenler açısından karamsar bir tablo ortaya koydu.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre, Hollandalılar arasında kendini yalnız hissedenlerin oranı yüzde 30 olurken, ülkedeki göçmenler arasında bu oran yüzde 60'a çıkıyor.

500 bin civarındaki Türkiye kökenli göçmenlerde ise yalnızların oranı yüzde 75. Diğer toplumsal gruplarda yalnızlık sorununu genellikle yaşlılar dile getirirken, Türk göçmenleri arasında her yaş grubu "yalnızlıktan" şikayet ediyor. Hatta 19-35 yaş arasındaki Türkiyeli göçmenler de "yalnız olduklarını" belirtiyor.

Hollanda'da yaşayan her 10 Türkiyeli göçmenden 7'si, "kendisini yalnız hissettiğini" söylüyor. Türk nüfusun dörtte biri, "çok ciddi yalnızlık çektiğini" belirtiyor.

İşsiz Türkler arasında kendisini yalnız hissedenlerin oranı da yüzde 75. Bu oran Hollandalı işsizler arasında yüzde 44.

Araştırma, Faslı, Surinamlı ve Karayip kökenli göçmenlerin daha az yalnızlık hissettiğini ortaya koyuyor. Bu konuda Türkiye kökenli göçmenlere kimse yaklaşamıyor.

Araştırmaya göre, toplumsal gelişim açısından olumlu bir grafik çizen Türkler arasındaki "yalnızlık duygusunun" yüksekliği, "uyum" politikaları açısından endişe yaratıyor.

Türk göçmenlerle ilgili çok sayıda araştırmaya imza atan Psikoterapist Dr. Murat Can, yalnızlık duygusunun, "bir gün Türkiye'ye dönme hayalinden" kaynaklandığını söylüyor. Hollandalı Türklerin kendilerini hâlâ "misafir işçi" olarak gördüğünü belirten Can, "Bu nedenle sosyal gelişim konusunda herhangi bir çaba harcamıyorlar" dedi.

-"TÜRKLER GÖÇMENLİK TARİHİNİ YENİDEN YAZIYOR"-

Dr. Murat Can soruları yanıtlarken, "Türkler göçmenlik tarihini yeniden yazıyorlar. İngilizlerin yazdığı göçmenlik tarihi, Hollandalı Türklerin yaşadıklarını anlatmaya yetmiyor" diye konuştu.

Can'a göre, Hollandalı Türklerin Türkiye'ye verdikleri önem ve "geri dönüş hayali" 50 yıldır hiç eksilmedi. Bu iki konu ikinci ve üçüncü kuşak Türklere de aktarıldı. Genç kuşaklar da Türkiye sevdası ve geri dönüş umuduyla yetiştirildi. "Bu, göçmenlik tarihinde benzeri olmayan bir durum" diyen Murat Can, diğer nedenleri de şöyle sıralıyor:

"11 Eylül 2001'den sonra Avrupa'da yükselen iticilik ve Türkiye'nin çekiciliği de yalnızlaşmayı tetikledi. Burada doğup büyüyenler Türkiye'ye önem veriyor ama Hollanda'daki Türklere önem vermiyor. Sosyal kontrol, dedikodu, çekememezlik gibi nedenlerle Türk toplumuyla bağları zayıflıyor. Hollanda toplumu ile de yeterince ilişki kuramadığı için hayal dünyasında geldiği ülkeyi idealize ediyor. Bu da yalnızlığı daha gazla büyütüyor"

Dr. Murat Can'a göre bir başka önemli neden de, Türklerin "çok kültürlü" olmaması. "Monokültürel" yapıya sahip Türk toplumunun çok kültürlü yapıya ayak uyduramaması da yalnızlığı körüklüyor.

Kaynak: ANKA / Dünya

Murat Can Hollanda Türkiye Dünya Haberler

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Ne diyeceği merak konusuydu! Yelek krizi sonrası Arda Güler de sessizliğini bozdu

Ne diyeceği merak konusuydu! Yelek krizi sonrası Arda Güler de sessizliğini bozdu

Aldatma detayı bomba! Kız arkadaşına evlilik teklifi etti, aldığı cevapla hayatının şokunu yaşadı

Aldatma detayı bomba! Kız arkadaşına evlilik teklifi etti, aldığı cevapla hayatının şokunu yaşadı

CHP'nin ekonomi kurmayları Mehmet Şimşek ile bir araya geldi! Masada 2 kritik başlık yer alıyor

CHP'nin ekonomi kurmayları Mehmet Şimşek ile bir araya geldi! Masada 2 kritik başlık yer alıyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title