Haberler
BBC

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Varşova Gettosu anmasında Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini Nazilere benzetti

Güncelleme:

Almanya Cumhurbaşkanı Fank-Walter Steinmeier, 1943’teki Varşova Gettosu Ayaklanması’nın yıldönümünde, Nazi Almanyası’nın o dönemde yaptıklarını Rusya’nın günümüzde Ukrayna’yı işgal etmesine benzetti.

Almanya Cumhurbaşkanı Fank- Walter Steinmeier, 1943’teki Varşova Gettosu Ayaklanması’nın yıldönümünde, Nazi Almanyası’nın o dönemde yaptıklarını Rusya’nın günümüzde Ukrayna’yı işgal etmesine benzetti.

Polonya’daki anma etkinliğinde konuşan Steinmeier, Rusya lideri Vladimir Putin’in “uluslararası hukuku çiğnediğini, sınırları ihlal ettiğini ve toprak işgal ettiğini” söyledi.

Varşova’da Yahudilerin tutulduğu gettoda yaşayanlar, toplama kamplarına gönderilmemek için direnince 10 binden fazla Yahudi, Naziler tarafından öldürülmüştü.

Alman birlikleri, kendilerine üç hafta boyunca tabancalar ve el bombalarıyla direnen Yahudilere ağır silahlarla saldırmış ve gettonun çok büyük bir kısmını ateşe vermiş, ardından da hayatta kalanları toplama kamplarına göndermişti.

Steinmeier konuşmasında Almanya’nın işlediği suçlar için af diledi.

Polonya’da düzenlenen anmaya Polonya Başbakanı Andrzej Duda’nın yanı sıra İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da katıldı.

İki ülkenin liderine seslenen Steinmeier “Sizler Polonya’da ve İsrail’de, kendi tarihlerinizden biliyorsunuz ki bağımsızlık için savaş vermek ve onu savunmak gerekiyor” dedi ve ekledi:

“Demokrasilerin kendilerini savunmasının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

“Fakat biz Almanların da tarihten çıkardığı dersler var: Bir daha asla. Bu aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı gibi bir kriminal savaşın da olmaması gerektiği anlamına geliyor.”

Steinmeier bunun hem Almanya’nın hem de Batı’nın Ukrayna’ya güçlü bir şekilde destek vermeye devam etmesi gerektiği anlamına geldiğini de söyledi.

Rusya geçen yıl Ukrayna'yı işgal ederken, Kiev'de Naziler bulunduğunu iddia etmiş ve Ukrayna'yı Nazilerden arındırmak için savaştıklarını öne sürmüştü.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya lideri Vladimir Putin hakkında, işlediği savaş suçları gerekçesiyle bir yakalama emri çıkarmıştı.

Bu etkinlik, bir Almanya Cumhurbaşkanı’nın konuşma için davet edildiği ilk Varşova Gettosu Anması oldu.

BBC

Walter Steinmeier Almanya Varşova Ukrayna Rusya Dünya Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Bakmadan Geçme

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR? 2024 KYK yurt ücretleri açıklandı mı? Sema Çeyrekbaşı kimdir, kaç yaşında? Sema Çeyrekbaşı'nın hastalığı nedir, sağlık durumu ne? KYK başvuruları ne zaman başlıyor? 2024 KYK YURT BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR? Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları 2024 | Devlet-özel üniversite Okul Öncesi Öğretmenliği başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? ANESTEZİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Anestezi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar?
ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title