Haberler

15 Temmuz'da 300 Kişi Şehit Olurken Çıt Çıkarmayan Avrupa, Peş Peşe Küstahlaşıyor

Güncelleme:

AP Başkanı Martin Schulz, HDP'li vekillerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak yaptığı küstah açıklamada, "Bugünkü gözaltılar, Türkiye'deki siyasal çoğulculukla ilgili korkunç bir işaret" ifadelerini kullandı.

HDP'ye yönelik gerçekleştirilen terör operasyonuna Avrupa'dan küstahça tepkiler yükseldi.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz yazılı açıklamasında gelişmelerin Türkiye'de siyasi çoğulculuğun daha da kötüye gittiğine dair sinyal olduğunu belirterek şunları söyledi:

KÜSTAH AÇIKLAMA: KORKUNÇ BİR İŞARET

"Selehattin Demirtaş ve Figen Yeksekdağ ve HDP'nin diğer üyeleri Türk toplamunun meşru ve demokratik yollarla seçilmiş temsilcileridir. Bugünkü gözaltılar, Türkiye'deki siyasal çoğulculukla ilgili korkunç bir işarettir."

HDP, TBMM'deki en büyük 3. gruptur. Selahattin Demirtaş'la birçok defa bir araya geldim. Barış sürecinden yanadır, şiddete karşıdır. Siyasi diyalog ve hukukun üstünlüğüne bağlıdır. Onunla Eylül ayındaki son görüşmemizde bir sonraki gözaltına alınacak kişinin kendisi olmasından korkuyordu"

Üst düzeyli gözaltılar için HDP'li seçilmiş temsilcilere yönelilk kısıtlamaların devamı olduğunu belirten Schulz şöyle devam etti: "Türk yetkililer Türkiye'yi sadece demokrasiden uzaklaştırmıyor. Aynı zamanda kendi değerlerine normlarına ve kurallarına da arkalarını dönerek AB Türkiye ilişkilerini askıya alıyorlar. "

Schulz, Türkiye'deki siyasi parti liderleri ile de temasta olduğunu belirterek "Bu durumlara acil olarak değinilmeli, Türkiye, AB'ye aday bir ülkedir ve gümrük birliğinin üyesidir. Hükümetin tutumu AB ile Türkiye arasında sürdürülebilir bir ilişkiyi ve Türkiye'nin demotratik değerlere ve Avrupa eğilimini şüpheli hale getirmektidir," dedi.

AB DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ ÜYESİ: ENDİŞE VERİCİ

İsveç eski Başbakan ve Dışişleri Bakanlarından AB Dış İlişkiler Konseyi üyesi Carl Bildt, HDP'ye yönelik terör operasyonunda siyasetçilerin gözaltına alınmalarını, "Endişe verici" olarak nitelendirdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Carl Bildt, "Birçokları, HDP liderlerinin gözaltına alınmasının, Kürt sorununda daha da bozulmalara yol açacağı endişesini taşıyor" uyarısında bulundu.

AVRUPA KONSEYİ'NDEN TEPKİ

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland adına sözcüsü Daniel Höltgen açıklama yaptı. Höltgen, "Avrupa Konseyi, Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi İnsan Hakları Sözleşmesi'nin muhafızıdır. Genel Sekreter Türk liderlerle bu gelişmeleri görüşmeyi sorumluluğu olarak görür ki şu anda da uygun kanallardan bu süreci sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Selehattin Demirtaş Carl Bildt Türkiye Dünya Haberler

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran 'şeriat' sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran "şeriat" sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

Bakmadan Geçme

Soma nerede? Soma hangi ile, nereye bağlı? SOMA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Soma'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? #128680 MANİSA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Manisa'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? İZMİR'DE DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı İzmir'de ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? 3. Dünya savaşı mı çıkıyor, Hakan Fidan ne dedi? Fenerbahçe hangi takımlarla hazırlık maçı yapacak 2024-25? 25 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Petrolul Ploieşti hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? 25 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 24 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 25 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 24 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

title