Doğum Kontrol Hapı Haberleri

Doğum Kontrol Hapı haber, Doğum Kontrol Hapı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Doğum Kontrol Hapı - 09.02.2021
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünüvar'dan "salgın döneminde sigaranın bırakılması çok önemli" mesajı Açıklaması
Sigara dumanındaki karbonmonoksit gazının, kanın oksijen taşıma kapasitesini azalttığını ve dokular yeterince oksijen alamadığı için egzersizde çabuk yorulmanın ortaya çıktığını aktaran Ünüvar, şu bilgileri verdi: "Akciğer kanseri başta olmak üzere ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riskini artırır. Sigara, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) en önde gelen sebebidir. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar, bacak kangrenine neden olur." "Sigara içenlerde Kovid-19'un daha ağır hastalık yapma riski artmıştır" Sigara içen kadınlarda düşük yapma, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, kısırlık ile doğum kontrol hapı kullanan grupta kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu belirten Ünüvar, şunları kaydetti: "Sigara içmek erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olur.
Doğum Kontrol Hapı - 23.07.2020
Stres adet döngüsünü bozuyor
Üreme çağı denilen ilk adet görme ile menopoz dönemi arasındaki dönemin ilk yıllarında ve son yıllarında adette düzensizliğin daha sık görüldüğünü ifade eden Attar, bununla birlikte stres, hızlı kilo alıp verme, aşırı egzersiz yapma, doğum kontrol hapı kullanımı, rahim içi araçlar gibi nedenlerin adet düzensizliği sorunlarına neden olabileceğini anlattı.
Doğum Kontrol Hapı - 20.07.2020
Adet düzensizliğine dikkat edin
Adet düzensizliği, kadınların hayatları boyunca en sık karşılaştığı ve doktora başvurduğu nedenlerden biridir. Kadınların 1/10'unda düzensiz adet görülür.Adet döngüsünün iki periyot ilk günleri arasında 21 günden 35 güne kadar sürebileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nesrin Yıldırım Gökçen, sözlerine şöyle devam etti: "Kanama 3-8 gün arası devam eder. Günlük kirletilen ped miktarı 2 ile 4 adet arasında olmalıdır. Bu normal periyodun dışındaki kanamaların tamamı düzensiz adet sayılabilir. Bu durumun nedenleriyaşa göre değişir. Üreme çağı dediğimiz 18-40 yaş arası farklı, menapoz sonrası farklı, ergenlikte farklı değerlendirilmelidir. Üreme çağında hormonel değişiklikler, menapoz çağında polip, miyom, kanser, hiperplonigibi nedenler, ergenlikte hormonel nedenler ön plana çıkar. Fazla kanama olması nedeniyle oluşan kansızlık en önemli klinik sorunlardan biridir, mutlaka tedavi edilmeli ve önlem alınmalıdır." ERGENLİK ÇAĞINDA ADETİN DÜZENSİZ OLMASI NORMAL Ergenlik dönemindeki adet düzensizliklerinin bu dönemin doğası gereği çoğunlukla hormon aktivitesinin olgunlaşmamasına bağlı olup normal olduğunu ancak yine de USG ve kan tahlilleri ile diğer hastalıkların ekarte edilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Nesrin Yıldırım Gökçen, üreme çağında görülen en sık nedenleri şöyle sıraladı: • Gebelik • 4 kadından 1'inde görülen miyomlar • 3 kadından 1'inde görülen polikistik overler • Doğum kontrol haplarının kullanımı • Polip gibi iyi huylu hastalıklar • Rahim içi araçlar • Metabolik değişiklikler (zayıflama,kilo alma) • Hormon değişikliği yapabilen ilaçlar • Tiroid bezinin fazla veya az çalışması • Erken menapoz, servikal erozyon ve patolojiler, enfeksiyonlar, overkistler HER ADET DÜZENSİZLİĞİNDE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILMAMALI Gökçen, diğer dönemlerde görülen adet düzensizliği için ise şu tavsiyelerde bulundu: "Menapoz dönemi denilen 40-50 yaşlardaki düzensiz kanamalarda mutlaka iyi bir muayene yapılmalıdır. Bazen MR, biyopsi gibi ileri tetkikler önerilebilir. Polikistik over sendromu, polikliniğe başvuru nedenleri arasında en sık karşılaşılan ve günümüzde beslenme bozukluklarına bağlı artan bir metabolik sendromdur. Hormon tetkikleri yapılarak hastaya yaşam tarzı değişikliği, diyet, spor gerekirse düzenleyici ilaçlar verilebilir. Adet düzensizliği ile gelen hastaya, yaşına ve gebe olup olmadığına göre hormon, kan, USG tetkikleri yapılarak değerlendirilir. Nedeni bilinmeden direkt olarak doğum kontrol hapı kullanmak veya adet söktürücü kullanmak yanlış bir yaklaşımdır.
Doğum Kontrol Hapı - 20.03.2020
Polikistik over sendromu 10 kadından 1'ini etkiliyor
POLİKİSTİK OVER SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR? Eğer hastanın hamile kalmak gibi bir planı yoksa vücuttaki tüylenme ve akne problemlerini, adet düzensizliklerini gidermek için doğum kontrol hapı yardımcı olur.
Doğum Kontrol Hapı - 11.03.2020
Tüp bağlama yönetimi ile ilgili bilinen 5 yanlış
Aile planlaması yöntemi olan 'tüp bağlama' işlemi, istenmeyen gebelikleri %100'e varan oranda önleyebiliyor. İşlemin geri dönüşü yok gibi görünse de, tüp bağlama işlemi sonrası çiftler tüp bebek tedavisi ile yeniden bebek sahibi olabiliyor. Ancak yöntem uygulanmadan önce iyi düşünülüp doğru karar verilmesi gerekiyor. BİRDEN FAZLA DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ BULUNUYOR Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler için rahim içi araç (spiral takılması), doğum kontrol hapı, kondom ve tüplerin bağlanması gibi yöntemler bulunmaktadır.
Doğum Kontrol Hapı - 07.02.2020
Türkiye'de saatte 12 kişi sigara nedeniyle yaşamını kaybediyor
Bıraktıktan 7 sene sonra yüksek akciğer kanserine yakalanma riski ortadan kalkıyor Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin % 35, kadınlarda ise% 15'inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise % 95 nedeni sigaradır. Sigara içenlerde 22 kat riskli durumdadır. Yüksek akciğer kanseri riski, sigara bırakıldıktan 7 sene sonra normale dönmektedir. Sigara içenlerde akciğer kanseri dışında; ağız, dil ve dudak, gırtlak-yemek borusu, pankreas, böbrek, mesane, prostat ve rahim ağzı kanseri görülmektedir. Hiç içmediği halde dumana maruz kalanlarda ise enfeksiyon, solunum yolları rahatsızlıkları, KOAH ve kanser riskleri artmaktadır. Sigara ayrıca erken doğum, düşük, yeni doğanlarda düşük vücut ağırlığı, kısırlık ve doğum kontrol hapı kullananlarda kalp krizi geçirme riskini artırmaktadır.
Doğum Kontrol Hapı - 17.12.2019
Ankara'da yasaklı 300 doğum kontrol hapı gele geçirildi
ANKARA'da, polisin düzenlediği operasyonda, satış yasağı getirilen 300 doğum kontrol hapı ele geçirildi.
Doğum Kontrol Hapı - 17.12.2019
Ankara'da yasaklı 300 doğum kontrol hapı gele geçirildi
Ankara'da, polisin düzenlediği operasyonda, satış yasağı getirilen 300 doğum kontrol hapı ele geçirildi.
Doğum Kontrol Hapı - 27.11.2019
Adnan Oktar organize suç örgütü davası
Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davanın 38. duruşmasına, sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor.?? ?İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 160"ı tutuklu 166 sanıkla avukatları katıldı. Bazı müştekiler ve avukatları da salonda hazır bulundu. ??? Duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan 22 yaşındaki Kübra Yıldırım, operasyon sırasında yakalandığı evde bulunan doğum kontrol hapının, aynı evde yaşayan hormon tedavisi gören bir arkadaşına ait olduğunu, dosyanın müştekilerinden Özkan Mamati'nin kendisi ve ailesi hakkında çirkin iftiralarda bulunduğunu savundu.
Doğum Kontrol Hapı - 27.11.2019
Aile planlamasında modern yöntemler!
Aile planlamasında modern yöntemleri şöyle sıralayabiliriz: Doğum kontrol hapı (Oral kontraseptifler) Rahim içi araç (RIA ,spiral ) İğneler (aşı , enjekte edilen hormonlar ) Erkek üreme hücrelerini öldüren fitiller Kadınların tüplerinin bağlanması Kondom ( prezervatif,kılıf ) Vasektomi (Erkeklerin kanallarının bağlanması) Kadınlarda en sık kullanılan aile planlaması yöntemleri doğum kontrol hapları ve spiraldir.
Doğum Kontrol Hapı - 17.09.2019
Doğum kontrol hapı, tip 2 diyabet riskini artırabilir
Araştırmacılar doğum kontrol hapı kullanımının tip 2 diyabet riskini artırabileceğini belirledi.
Doğum Kontrol Hapı - 24.07.2019
Kadınların tehdit yoluyla fuhşa zorlandığı iddiası
Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, kadınların fotoğraflarının olduğu bir bilgisayar, 2 bin 765 lira para, 10 cep telefonu, 13 sim kart, 2 hafıza kartı, 35 prezervatif, 12 doğum kontrol hapı ile hassas terazi ele geçirildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Doğum Kontrol Hapı Haberleri | Doğum Kontrol Hapı Haber - Haberler - Doğum Kontrol Hapı haberleri, son dakika doğum kontrol hapı haber ve gelişmeleri burada. Şili hükümeti, doğum kontrol ilacı yerine kasten şeker dağıttı! Çok sayıda kadın hamile kaldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 13.4.2021 05:35:51. #1.14#
title