Doğu Ergil Haberleri

Doğu Ergil haber, Doğu Ergil son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Doğu Ergil - 04.05.2017
Van'da "Türkiye'de Aşiret Gerçeği" Sempozyumu
Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil ve YYÜ öğretim üyesi Yard.
Doğu Ergil - 28.03.2016
Sosyal Rehabilitasyon Süreçleri ve Terör Çalıştayı"
Basına kapalı olarak devam eden toplantıya AK Parti Ar-Ge başkan yardımcıları Kemalettin Aydın, Zeynep Karahan Uslu, Mahmut Sami Mallı ile Prof. Dr. Birol Akgün, Prof. Dr. Doğu Ergil, İsmail Hakkı Erol, İsmet Berkan, Mete Yarar, İsmail Çağlar, Ayşe Hayrünnisa Avcı, Vahdettin İnce, Gökhan Oruç Önalan, Hamit Emrah Beriş, Prof.
Doğu Ergil - 26.01.2016
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Görüşmeleri
Kamu Denetçisi Nihat Ömeroğlu, Hrant Dink'in Türklükten mahkum olmasına ilişkin olarak, "Dink'in 301'den mahkumiyeti yoktur. Bozulan karar toptan ortadan kalkar. 1999 yılında Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan'ı iken, Doğu Ergil'i yargıladım.
Doğu Ergil - 26.01.2016
2016 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda
Ermeni toplumunun, tarihte Osmanlı toplumunun ve şu anda da Türkiye Cumhuriyeti'nin de birer parçası olduğunu dile getiren Ömeroğlu, "Türkler de onlar da değerlidir. Dolayısıyla 1915 olayları her iki milleti de mağdur etmiş olabilir. Gelin biz bunu unutalım, tekrar barışı ve dostluğu sağlayalım" şeklinde konuştu. Hrant Dink'in, Türklüğe hakaret içeren ifadelerin yer aldığı bir makalesinden dolayı yargılanmasına da değinen Ömeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yargıtay'da verdiğimiz kararlar, mahkeme kararları kesinleştikten sonra tabi ki eleştirilebilir. Onu saygıyla karşılıyorum. Ben bunun polemiğine girmek istiyorum, anayasa, kanunlara vicdani kanaatimize göre 24 üyenin 18'i, o şekilde karar verdi. Yanlış görebilirsiniz, ben buna saygı duyuyorum ama bu göreve gelmeden önceki bir kararda kullandığım oydan dolayı, kaldı ki rahmetli mahkum olmamış 301'den, çünkü biz kararı iki noktadan lehine bozduk, sonra rahmetli oldu sonra vasıf yönünde reddettik. Türk'ün damarındaki kanın zehirli olduğunu asla kabul etmiyorum. İnsanın kanı temizdir. Ermeni'nin kanının temiz olduğu kadar da Türk'ün kanı da temizdir. Verdiğim oyun arkasındayım. 10 binlerce karara imza attım ama eleştirilebilir. Ortada Türklükten mahkumiyet yoktur, rahmetlinin. Karar Yargıtay'da bozulduktan sonra o karar yok hükmündedir. 301'den mahkumiyet yoktur. Bozulan karar topyekun ortadan kalkar." -"İstifa gerektirir herhangi bir durum olduğunu sanmıyorum" Ömeroğlu, 1999 yılında Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde Doğu Ergil'i yargıladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ermenilerle ilgili Bursa'daki bir toplantıda tehcirden bahsettiği için, devletin de bundan özür dilemesinden bahsettiği için bu akademisyen hakkında kamu davası açıldı.
Doğu Ergil - 15.12.2015
Türk ve Ukraynalı Akademisyenler Karadeniz'de İşbirliğini Konuştu
İvan Frank Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volodimir Melnik, Ukrayna’nın her zaman komşuları ile iyi ilişkiler içinde bulunması gerektiğine vurgu yaparak bu toplantının da Ukrayna- Türkiye ilişkilerine olumlu katkı yapacağına inandığını ifade etti. Ukrayna- Türkiye ilişkilerinin oldukça iyi olduğunu belirten Melnik, bu ilişkinin ülke yönetimi düzeyinde de memnuniyetle karşılandığını belirtti. Melnik, "Geçen yıl Sakarya Üniversitesi ile ortak bir program yaparak Ukrayna- Türkiye ilişkilerine katkı olması açısından bir adım attık. Üniversitemiz bünyesinde iki yıldır Türkçe öğretimi yapılıyor ve Türkçeye olan ilgi her yıl artıyor. " dedi. Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Volodimir Sergeyçuk ise Ukrayna- Türkiye ilişkilerinin tarihsel boyutuna vurgu yaparak 17. yy’dan günümüze kadar Türkiye’nin her zaman Ukrayna’nın yanında olduğunu Ukraynalı Hetmanlara sahip çıktığını hatta zaman zaman himaye de ettiğini vurguladı. KARADENİZ BİR NATO GÖLÜ OLMAMIŞTIR, RUS GÖLÜ DE DEĞİLDİR Fatih Üniversitesi öğretim üyesi siyaset bilimci Prof. Dr. Doğu Ergil, Karadeniz’de barışı inşa etmenin yolunun barışı oluşturacak toplulukların her şeyden önce bir ortaklık fikrine sahip olmasına gerektiğini söyledi.
Doğu Ergil - 13.12.2015
Hülya Koçyiğit, "2015 İyi Niyet Elçisi" Oldu
Birleşmiş Milletler bünyesinde önemli çalışmalarda bulunan ve akil insanlar arasında yer alan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan'a "2015 BM Onursal" ödülü, yine akil insanlar heyeti arasında yer alan akademisyen Doğu Ergil'e ise "2015 Demokrasi" ödülü verildi.
Doğu Ergil - 07.11.2015
Aydınlardan Destek Çağrısı
Gazeteci, akademisyen, siyasetçi ve sanatçılar, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve medya özgürlüğüne birlikte sahip çıkılması çağrısında bulundu.
Doğu Ergil - 27.10.2015
Doğu Ergil: Artık Günlük Makalelerimle Size Ulaşamayabilirim
Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına tepkiler devam ediyor.
Doğu Ergil - 02.09.2015
183 Aydından Medyaya Özgürlük Bildirisi (Güncellendi )
Türkiye’deki medyaya yönelik baskıları protesto amacıyla aydınlar, gazeteciler, yazarlar ve eski AK Partili dört vekilin de olduğu 183 kişi, 'Nazi Almanyası 2015' başlığıyla bildiri yayınladı.
Doğu Ergil - 02.09.2015
180 Aydından Medyaya Özgürlük Bildirisi
Türkiye’deki medyaya yönelik baskıları protesto amacıyla aydınlar, gazeteciler, yazarlar ve eski AK Partili dört vekilin de olduğu 180 kişi, 'Nazi Almanyası 2015' başlığıyla bildiri yayınladı.
Doğu Ergil - 20.03.2015
Siyaset ve Vesayet İlişkisi Panelde Masaya Yatırıldı
Özgürlük ve Demokrasi Platformu’nun düzenlediği , ‘Siyaset ve Vesayet’ konulu panelde Türkiye’deki vesayet anlayışı, tarihi süreci ve günümüzdeki varlığı masaya yatırıldı. Konuşmacılar, vesayetin sivil varlıklar arasında devam ettiğine vurgu yaptı. Ayrıca, bunun paralelinde birçok sorunun ortaya çıktığına dikkat çekildi. Özgürlük ve Demokrasi Platformu, ‘Siyaset ve Vesayet’ konulu panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı ve Platform Sözcüsü Süleyman Taşbaş yaptı. Moderatörlüğünü Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Erkam Tufan Aytav’ın yaptığı panele, Prof. Dr. Doğu Ergil, Prof.
Doğu Ergil - 28.02.2015
PKK'ya Silah Bırakma Çağrısı
Oral Çalışlar, "Bu bence bölgedeki dengeleri değiştirmek, Türkiye'nin demokrasiye ulaşması ve yeni Türkiye projesini sağlamak açısından Türklerle Kürtler arasında tarihi bir ittifaka giden yolu açabilir. Sonuç olarak kargaşa içindeki bölgede bizim en yakın komşularımız Kürtler. Suriye'de, Irak'ta ve İran'da Kürtler var. Kendi içimizde yaşayan, çok büyük bir nüfusu Kürt olan yurttaşlarımız var. Bu intibak projesi, bütün bölgenin kaderini olumlu yönde etkileyecek, çatışmaları birlikte göğüsleme imkanı yaratacak yeni bir adımdır. Ben bunu tarihi bir adım olarak görüyorum ve sevinçle karşılıyorum" diye konuştu.  Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Başkanvekili Prof. Dr. Beril Dedeoğlu da yapılan açıklamanın sürpriz olmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Umalım ki bu çağrıya tüm taraflar uysun. Bu ortamda bazı şeylerin görüşülmesi çok daha kolay olur. En azından gelişmeleri kamuoyunun benimsemesi sağlanır. Gelişmelerden kastedilen çok büyük adımlar değil, bildiğim kadarıyla ve gene bildiğim kadarıyla Öcalan şahsına yönelik özel durumlar talep etmiyor. Dolayısıyla bu daha çok Kürtlerin siyasete taşınmasını kolaylaştıracak adımlar şeklinde değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu, olumlu kamuoyu yaratılmasına olanak sağlayacağı için hükümet de daha rahat adımlar atacaktır. AK Parti ile Kürt siyasetçiler arasındaki gerilimin de düşürülmesinde rol oynar diye umuyorum." -"10 madde genel ilkeler" Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi Doğu Ergil ise kullanılan siyasi dille barış girişiminin artık uyumlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Doğu Ergil - 22.12.2014
Aydınlardan, Demokrasiye ve Hukuka Dönüş Çağrısı
AK Parti hükümetinin son zamanlarda demokrasi, hukuk ve basın özgürlüğü gibi alanlarda geriye dönüş yaşadığına vurgu yapan aydınlar, imza kampanyası başlattı. Kampanyanın muhatabı olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu da dahil olmak üzere bazı bakan ve kurumlar belirlendi, “Türkiye demokrasisi için çok geç olmadan AKP hükümetini bu girdiği tehlikeli yoldan dönmeye davet ediyoruz.” denildi. www.change.org/demokrasiyedarbe sitesinde ‘AKP hükümetine demokrasi ve hukuka dönüş çağrısı’ adı altında başlatılan, çok sayıda aydının imza attığı deklarasyonda, “Geçmişte askeri darbelerle kesintiye uğrayan Türkiye demokrasisi, bugün sivil bir yönetimin idaresi altında büyük bir hızla kan kaybediyor.Kuvvetler ayrılığını, yargının bağımsızlığını, parlamento denetimini, barışçıl toplanma ve gösteri hürriyetinin kullanılmasını ve basın özgürlüğünü kendisine bir tehdit/darbe olarak algılayan, demokrasinin klasik denge ve denetim sistemlerini “milli iradenin” önünde engel olarak sunan bir iktidar Türkiye’de işbaşındadır. Son bir kaç yılda pek çok yasa değiştirilerek, hukuk sistemi evrensel hukuk normlarından uzaklaştırılmış ve temel kişi hak ve özgürlükleri aleyhine bir baskı aracına dönüştürülmüştür. Her geçen gün daha da otoriterleşen AKP hükümeti yüzlerce gazeteci ve köşe yazarını uyguladığı baskılarla işlerinden attırmış, kamu gücünü kullanarak birçok gazete ve televizyonların, kendisine taraftar sermaye sahiplerine devredilmesini sağlamıştır.” ifadelerine yer verildi. Özgür basına yönelik 14 Aralık operasyonuna da değinilen deklarasyonda, “Son olarak 14 Aralık 2014’te Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV yöneticileri başta olmak üzere gazeteciler, televizyon yapımcıları ve dizi oyuncuları ‘terör örgütü’ üyesi oldukları ve devletin egemenliğini ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınmış ve bir kısmı da tutuklanmıştır. İktidar tarafından yeniden kurgulanan ceza yasaları ve yargı organları devreye sokularak eleştirel medya tamamen susturulmak istenmekte, gazetecilik bir meslek olarak bitirilmeye çalışılmaktadır. Aşağıda isimleri zikredilen biz imzacılar, kamuoyunu Türkiye’de demokrasiden sapma yönündeki kaygı verici bir sürece dikkat kesilmeye çağırıyor, AKP hükümetini bu girdiği tehlikeli yoldan dönmeye davet ediyoruz.” denildi. Deklarasyonun muhatabı olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Metin Feyzioğlu, Haşim Kılıç, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, RTÜK Üyeleri, HSYK Üyeleri belirlendi. Deklarasyona imza atanlar alfabetik sıraya göre şöyle: Ahmet Altan, Ahmet İnsel, Ahmet İsvan, Ahmet Turan Alkan, Ali Bulaç, Altan Tan, Asaf Savaş Akat, Aslı Tunç, Ataol Behramoğlu, Aydın Engin, Ayhan Aktar, Baskın Oran, Bülent Keneş, Bülent Korucu, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Ceren Sözeri, Ceyda Karan, Cihangir İslam, Cüneyt Ülsever, Daron Acemoğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Doğan Akın, Doğan satmış, Doğu Ergil, Ergun Babahan, Erkan Saka, Erkam Tufan Aytav, Ertuğrul Günay, Ferhat Kentel, Gençay Gürsoy, Hadi Uluengin, Hasan Cemal, Hayko Bağdat, Herkül Milas, Hilmi Yavuz, İbrahim Betil, İştar Gözaydın, Kazım Güleçyüz, Koray Çalışkan, Kürşat Bumin, Levent Köker, Maya Arakon, Mehmet Altan, Mehmet Betil, Mehveş Evin, Melis Behlil, Murat Aksoy, Murat belge, Mustafa Erdoğan, Mustafa Yeşil, Müge Göcek, Mümtaz’er Türköne, Namık Çınar, Nazlı Ilıcak, Neşe Düzel, Nil Mutluer, Nilüfer Göle, Niyazi Öktem, Nuray Mert, Orhan Kemal Cengiz, Osman Kavala, Oya Baydar, Ömer Laçiner, Ömer Madra, Pelin Batu, Reha Çamuroğlu, Sait Çetinoğlu, Samim Akgönül, Selahattin Özel, Seyfettin Gürsel, Suat Kınıklıoğlu, Şahin Alpay, Tahir Özyurtseven, Taner Akçam, Tayfun Atay, Tuğba Tekerek, Ufuk Uras, Ümit Kardaş, Yasemin Çongar, Yasemin İnceoğlu, Yavuz Baydar, Yavuz Oğhan, Yüksel Taşkın.
Doğu Ergil - 19.12.2014
Kırklardağı'nın Eski Müteahhidi Mülk Sahiplerini Açıkladı
Tartışmaları süren Kırklardağı konaklarının eski müteahhidi Ufuk Eser Subaşı, mağdur edilen mülk sahiplerinin adlarını açıkladı. Subaşı, Doğu Ergil, Murat Batgi, Piresin Bal, Mustafa Rüştüoğlu gibi isimlerin de içerisinde yer aldığı yaklaşık 200 ailenin mağdur edildiğini belirtti.
Doğu Ergil - 20.10.2014
Silahlı Unsurların Siyasi Unsur Olarak Sürece Katılması Tavsiye Edildi'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün akil insanlar heyetiyle yaptığı toplantıya katılan Prof. Dr. Doğu Ergil, toplantıda 'silahlı unsurların siyasi unsur olarak çözüm sürecinde yer alması gerekliliğinin' tavsiye edildiğini söyledi.
Doğu Ergil - 19.10.2014
İşte Toplantıya Katılan İsimler
Başbakan ahmet Davutoğlu Akil İnsanlar Heyeti üyeleriyle bir araya geldi.
Doğu Ergil - 19.10.2014
İşte Kritik Toplantıya Katılanlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Akil İnsanlar heyeti ile yaptığı toplantıya hükümet neredeyse tam kadro katıldı.
Doğu Ergil - 19.10.2014
Akil İnsanlar Toplantısına Katılanlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir araya gelen akil insanlar heyeti Dolmabahçe çalışma ofisinde çözüm sürecinin geldiği son durumu masaya yatırdı.
Doğu Ergil - 18.10.2014
Çözüm Sürecine Sivil Katkı" Sonuç Bildirgesi
 Can Paker, Oral Çalışlar, Mehmet Uçum, Abdurrahman Kurt, Abdurrahman Dilipak, Ali Bayramoğlu, Avni Özgürel, Ayhan Oğan, Doğu Ergil, Etyen Mahçupyan, Fadime Özkan, Fatma Benli, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Kezban Hatemi, Levent Korkut, Mahmut Arslan, Muhsin Kızılkaya, Nihal Bengisu Karaca, Öztürk Türkdoğan, Sibel Eraslan, Tarık Çelenk, Vahap Coşkun ve Yıldıray Oğur'un katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından hazırlanan sonuç bildirgesi açıklandı.
Doğu Ergil - 14.10.2014
Doğu Ergil "Dünyada Yerimizi Ararken" Söyleşisine Katılacak
Sosyolog, Siyaset Bilimci ve Akademisyen Prof. Dr. Doğu Ergil, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nce düzenlenen "Dünyada Yerimizi Ararken" adlı söyleşiye katılacak.
Doğu Ergil - 29.05.2014
Değişen Türkiye" Toplantıları
Adana Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak SDP Başkanı Ayhan Oğan, avukat Mehmet Uçum, İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Kerim Paker, gazeteci yazar Fadime Özkan ile Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil katıldı.
Doğu Ergil - 11.02.2014
Sivil İnisiyatif Üyeleri, AB Türkiye Delegasyonu İle Buluştu
AB Türkiye Delegasyonu binasında yapılan toplantıya Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan Can Paker, Ali Bayramoğlu, Fadime Özkan, Doğu Ergil, Ayhan Oğan, Mehmet Uçum, Zübeyde Teker, Levent Korkut, Mehmet Emin Aktar ve Emine Filiz Bedirhanoğlu katıldı.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Doğu Ergil Haberleri | Doğu Ergil Kimdir - Haberler - Doğu Ergil haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Doğu Ergil kimdir, hayatı ve biyografisi. Tarihte bugün ne oldu? 3 Ağustos tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olayla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 26.10.2021 02:44:28. #1.14#

title