Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "mektup" yorumu: En iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir
Haberler » Güncel » Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "mektup" yorumu: En iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir - Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "mektup" yorumu: En iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yolladığı skandal mektupla ilgili "Mektubun üslubuna Amerikan toplumu cevap veriyor, 'Biz böyle bir seviyesizlik görmedik' diyerek. Seviyeyle ilgili en iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan

Dışişleri Bakanı , Beştepe'de 4 saat 20 dakika süren Türkiye-ABD heyetlerinin görüşmesi sonrasında, ABD Başkanı 'ın Cumhurbaşkanı 'a yolladığı skandal mektupla ilgili de açıklamalarda bulundu.

"EN İYİ CEVABI AMERİKAN HALKI VERMEKTEDİR"

Bakan Çavuşoğlu, "Mektubun üslubuna Amerikan toplumu cevap veriyor, 'Biz böyle bir seviyesizlik görmedik' diyerek. Seviyeyle ilgili en iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir.- Devlet işi ciddi bir iştir. Cumhurbaşkanımız Trump'ın mektubundaki seviyeye inmeyecektir" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı, 9 Ekim 2019 tarihini taşıyan skandal mektubu ortaya çıkmıştı. Trump, mektubunda Erdoğan'ın, PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD-YPG'nin silahlı birliklerinin başındaki terörist Ferhat Abdi Şahin ile müzakere etmesini istemişti.

MEKTUBUN TAMAMINDA NE YAZIYORDU?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı ve skandal ifadelerin yer aldığı 9 Ekim tarihli mektubun tam metni şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı,

Hadi iyi bir anlaşma yapmaya çalışalım. Siz binlerce kişinin öldürülmesinin sorumlusu olmak istemezsiniz, ben de Türk ekonomisini yok etmek istemem-ki yaparım. Bu konuda yapabileceklerimin küçük bir örneğini Rahip Brunson'da ortaya koymuştum.

Sizin sorunlarınızı çözmek için çok çalışıyorum. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum (Şahin Cilo adlı PKK'lı) sizinle müzakere etmek istiyor geçmişte yapamayacağı pek çok tavizi vermeye razı. Yeni elime geçen, bana hitaben yazdığı mektubu ekte size gönderiyorum.

Eğer bunu doğru ve insani şekilde yapabilirseniz, tarih size olumlu bakacaktır. Eğer iyi şeyler olmaz ise sizi sonsuza kadar şeytan olarak görecektir. Katı bir adam olmayın.

Sizi daha sonra arayacağım

Saygılarımla

Donald Trump


Haber Videosu: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "mektup" yorumu: En iyi cevabı Amerikan halkı vermektedir