Dha Yurt Bülteni - 17

Dha Yurt Bülteni - 17

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Foça'da kitabını imzaladıEMEKLİ Orgeneral Aytaç Yalman görev yaptığı dönem ve yaşanan olaylarla ilgili olarak yazdığı 'Sırtından Hançerlenen Kahraman Ordum' kitabını İzmir'in Foça İlçesi'nde imzaladı.

Dha Yurt Bülteni - 17

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Foça'da kitabını imzaladı

EMEKLİ Orgeneral Aytaç Yalman görev yaptığı dönem ve yaşanan olaylarla ilgili olarak yazdığı 'Sırtından Hançerlenen Kahraman Ordum' kitabını İzmir'in Foça İlçesi'nde imzaladı. Yalman, bir soru üzerine "Askeri liseler açılmalıdır. Çünkü bizim bir takım değerlerimiz ancak askeri liselerde kazanılan değerlerdir. Daha üst seviyedeki okullarda bu değerleri kazandıramayız" dedi.

Reha Midilli Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve üç saat süren imza gününe katılan Aytaç Yalman, 'Sırtından Hançerlenen Kahraman Ordum' isimli kitabını imzaladı. İmza gününe Foçalılar ve bölgede görev yapan askerler ilgi gösterdi. Aytaç Yalman kitabının, gerçekten okumak ve olaylar hakkında ilk elden bilgi sahibi olmak isteyenlerce satın alındığını gördüğü için mutlu olduğunu belirtti.

Ordunun zaman içerisinde bozulan değerler sistemi hakkında analizler yaptığını, bu değerler sistematiğinin yeniden uygulanması için diğer dünya devletlerinden de örnekler verdiğini anlatan Yalman, "Silahlı Kuvvetlerimiz'deki özellikle 2000'li yıllardan sonraki farklı anlayışın ordumuza hakim olması, bunun getirdiği zorlukların ordu üzerindeki olumsuz sonuçlarını, bir ölçü içerisinde anlatmak ve bu motivasyonun, bu değerler sisteminin yeniden sorgulanmasının nasıl olacağını, hangi motivasyon araçlarıyla düzenlenebileceğini, nasıl bir liderlik yapılması gerektiğini açıklamaya çalıştım. Özellikle gençlerin, genç subayların, askeri öğrencilerin okumasını istediğim bir kitap oldu. Ümit ederim gençler bu kitaptan yararlanırlar. TSK moral ve motivasyonu yüksek bir şekilde devam eder. Biz de bundan mutlu oluruz. Çünkü ordu hepimizin ordusudur. Milletimizin ordusudur. Bir millet ordusu kadar güçlüdür. O bakımdan ordumuzu tekrar eski gücüne kavuşturmak her Türk vatandaşının görevidir. Bu kitabı bu amaçla yazdım" dedi.

'TSK DIŞARIDAN DENETLENMEYİ HAKARET KABUL EDER'

"Kitapta önce küresel sonra Türkiye çapında bir değerlendirme var" diyen Yalman, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin genel anlamda psikososyal yapısının dışarıdan denetlenmeyi orduya hakaret olarak değerlendirme yönünde olduğuna dikkat çekti. Yalman, "Oysaki diğer ordularda dışardan denetim de vardır. Kitabımda bu konuya da temas ettim. Ordunun dış denetime de açık olması lazım. O sayede kendini yeniden kontrol edebilir, test edebilir" diye konuştu.

'ASKERİ LİSELER MUTLAKA AÇILMALIDIR'

Bir soru üzerine harp okullarının ve astsubay meslek yüksekokullarının, oluşturulan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) kapsamına alınması ve askeri liselerin kapatılması hakkındaki görüşlerini de açıklayan Yalman, "MSÜ kurulabilir. Bu siyasi bir tercihtir. Ama askeri liseler açılmalıdır. Çünkü bizim bir takım değerlerimiz ancak askeri liselerde kazanılan değerlerdir. Daha üst seviyedeki okullarda bu değerleri kazandıramayız. Bunların yeniden düzenlenmesi, en azından bu konunun tekrar tartışılmasında yarar görüyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------

-Yalman'ın açıklamları

Haber-Kamera: Seyfi GÜL/FOÇA(İzmir),

=============================

Polis zırhlı aracına çarpan otomobildeki 3 kişi öldü

ŞIRNAK'ın İdil İlçesi'nden Cizre istikametine giden sivil bir otomobil, önünde seyir halindeki 'Ejder' olarak bilinen polis zırhlı aracına arkadan çarptı. Kazada otomobilde bulunan 3 kişi hayatını kaybetti.

Kaza saat 21.30 sıralarında İdil- Cizre karayolunun 10'uncu kilometresindeki Kovah Köyü yakınlarında meydana geldi. İdil'den Cizre istikametine giden, sürücüsü ve plakası belirlenemeyen otomobil, dikkatsizlik sonucu önünde seyir halinde olan polis zırhlı aracına arkadan hızla çarptı. Zırhlı araçta bulunan polisler kazayı yara almadan atlatırken, demir yığını haline dönüşen otomobilde bulunan Okan İnce, Bahadır Beyazlıoğlu ve adı öğrenilemeyen bir kişi, kaza yerinde hayatını kaybetti.

Olay yerinde yapılan incelemenin ardından 3 kişinin cesedi, İdil Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Kaza ile ilgöli soruşturma başlatıldı.

Haber: Bayram KAPLAN/İDİL (ŞIRNAK)

=========================

PKK sığınağında ısı güdümlü füze bulundu

DİYARBAKIR'ın Lice ve Hani ilçeleriyle Bingöl sınırı arasında devam eden operasyonlarda, 2 teröristin daha cesedi bulunurken, örgüt elemanlarının kullandığı sığınakta, ısı güdümlü SA-18 Grouse füzesi ile çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi bulundu.

ISI GÜDÜMLÜ FÜZE BULUNDU

Lice ve Hani ilçeleri ile Bingöl sınırı arasında 5 Mart tarihinde başlatılan operasyon ile ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından gece yarısı yapılan yazılı açıklamada, "Kulp, Lice, Hani ilçeleri kuzeyi ile Bingöl il hududu arasında barınan ve kış üslenmesine giren, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek üzere 05 Mart 2017 Pazar günü saat 05.00'den itibaren başlanılan Bayrak-41 Şehit J.Asb.Kd.Çvş. Tolga Topçuoğlu Müşterek Operasyonunun başarıyla devam ettiği belirtildi. Arazi aramalarında 6 terörist dışında, 2 teröristin daha ölü olduğu tespit edildiği belirtilen ve son olarak sığınaklarda ısı güdümlü portatif alçak irtifa hava savunma sistemi olduğu belirtile 1 adet SA-18 Grouse füzesi bulunduğu ifade edilen Valilik açıklaması şöyle:

"Söz konusu operasyon kapsamında 20 Mart 2017 Pazartesi günü icra edilen temas araması faaliyeti esnasında; Lice ilçesi Şenlik Köyü Akçapınar Mezrası mülki sınırlar içerisinde 19 Mart 2017 Pazar günü 2 farklı yerde bir grup bölücü terör örgütü mensubu ve sağlanan silahlı çatışma neticesinde 6 terörist etkisiz hale getirilmiş, bölgede havanın aydınlamasıyla birlikte yapılan temas araması neticesinde sığınak civarındaki arazi kesiminde, 2 terörist daha ölü ele geçirilmiş, Lice ve Kulp ilçelerinde bölücü terör örgütü mensuplarına ait 2 ayrı sığınak içerisinde yapılan detaylı aramada; omuzdan atılan ısı güdümlü portatif alçak irtifa hava savunma sistemi olduğu değerlendirilen 1 adet (tetik tertibatı ile termal bataryası mevcut olan) SA-18 Grouse füzesi, 1 adet M-16 piyade tüfeği, 1 adet PKMS (bixi) makinalı tüfeği,2 adet kaleşnikof piyade tüfeği, 5 adet M-16 piyade tüfeği şarjörü, 2 adet kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 6 adet el bombası, 396 adet muhtelif fişek, 3 adet el yapımı patlayıcı ateşlemede kullanılan basma düzenek, 8 adet Alfa Fire alıcı, 3 adet ateşleme anahtarı, 17 adet elektrikli fünye, 3 adet 8'li pil bloğu, 5 adet 4'lü pil bloğu, 1 adet Yaesu sabit telsiz, 2 adet Yaesu El Telsizi, 1 adet ses kayıt cihazı ele geçirilmiş. Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı gereğince tespit edilen sığınaklar kullanılamaz hale getirilerek sığınaklar içerisinde bulunan örgütsel doküman ve giyim malzemesi ile bin 220 kg muhtelif yiyecek maddesi ve çok sayıda yaşam malzemesi yerinde imha edilmiş, Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan adli arama kararına istinaden icra edilen adli arama faaliyetleri neticesinde bölücü terör örgütüne lojistik destek sağlayarak işbirlikçilik yaptığı gerekçesi ile 2 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, teroristlerce amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak tuzaklanmış 6 adet el yapımı patlayıcı düzeneği tespit edilmesi müteakip, patlayıcı madde imha timi marifetiyle yerinde tahrip edilmiştir."

Valilik açıklamasında ayrıca narko-terörizmle mücadele kapsamında, arazide yapılan aramalarda toplam 4 ton 84 kilo uyuşturucu ele geçirildiği belirtilerek, "Narko-terörizmle mücadele kapsamında; 3 ton 642 kilogram toz, 1 ton 200 kilogram kubar esrar olmak üzere toplam 4 ton 84 kilogoram uyuşturucu madde ele geçirilmiş olup, ele geçirilen malzemeler Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı gereğince muhafaza altına alınmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara olumsuz hava ve iklim şartlarına rağmen artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir" ifadelerine yer verildi.DİYARBAKIR,

==============