Dha İstanbul Bülteni - 3 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha İstanbul Bülteni - 3

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha İstanbul Bülteni - 3

(aktüel görüntüyle) 1- KILIÇDAROĞLU : ADALETİN BİR GÜN TECELLİ EDECEĞİNE İNANIYORUZCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu," Adaletin mahkum edildiğini gördüm, adaletin hapse atıldığını gördüm.

(aktüel görüntüyle)

1- KILIÇDAROĞLU : ADALETİN BİR GÜN TECELLİ EDECEĞİNE İNANIYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

" Adaletin mahkum edildiğini gördüm, adaletin hapse atıldığını gördüm. Hiçbir günahı olmayan insanların, terörle yakından uzaktan hiçbir ilgisi olmayan insanların, haksız yere suçlanan insanların hapse atılması toplumun vicdanında derin yaralan açar. Enis bey bu örneklerden biridir"

" 'Adalet ağır yürür, az yürür ama mutlaka hedefine varır' diye bir ifade var. Biz de adaletin bir gün tecelli edeceğine inanıyoruz"

Haber -Kamera: Yaşar KAÇMAZ - İSTANBUL DHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyaret etti.  Kılıçdaroğlu saat 10.50 sıralarında cezevine geldi. İçeride yaklaşık 2 saat kalan Kılıçdaroğlu çıkışta açıklama yaptı.

"ADALETİN HAPSE ATILDIĞINI GÖRDÜM"

Kemal Kılıçdaroğlu,  "Milletvekilimiz Enis beyi ziyaret ettik. Morali yerinde anılarını yazıyor. Şu gerçeği yerinde görmek gerçekten acı verici. Adalet, saraylarda değil aslında. Üzerinde adalet sarayı yazılan binalar da bugünkü koşullarda üzülerek söyleyeyim adalet dağıtılmıyor. Adaletin mahkum edildiğini gördüm, adaletin hapse atıldığını gördüm. Hiçbir günahı olmayan insanların, terörle yakından uzaktan hiçbir ilgisi olmayan insanların, haksız yere suçlanan insanların hapse atılması toplumun vicdanında derin yaralan açar. Enis bey bu örneklerden biridir" dedi.

"ALINAN KARAR ÇOK AĞIR BİR KARAR"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Uzun yıllar gazetecilik yaptı. Türkiye'nin en büyük gazetelerinden birinin yayın yönetmenliğini yaptı. Bütün gazeteci arkadaşlara selamı var. Morali yerinde. Az önce de ifade ettim anılarını yazıyor. Umarız adalet yerini bulur kısa süre içinde tahliye olur. Alınan karar çok ağır bir karar. Hukukla bağdaşmayan bir karar, adaletle bağdaşmayan bir karar, toplum vicdanında derin yaralar açan bir karar. 'Adalet ağır yürür, az yürür ama mutlaka hedefine varır' diye bir ifade var. Biz de adaletin bir gün tecelli edeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü:

--------

-Kılıçdaroğlu'nun aracının cezaevine girişi

-Çıkışta yaptığı açıklama

-Detaylar

0.07.2017 - 12.59 Haber Kodu : 170710071_

10.07.2017 - 13.46 Haber Kodu : 170710088_

=========================

2- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN  22. DÜNYA PETROL KONGRESİ'NDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan,

"Üçüncü bir nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmalarımızı şimdiden başlatmış bulunuyoruz."

"Türkiye'nin, çevresinde olup bitenler karşısında tepkisiz kalmasını, kendisine yönelik saldırıları karşılıksız bırakmasını beklemesin. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği konusunda, sınırlarımız içinde ve dışında ne yapmamız gerekiyorsa, kimseden izin almadan yapmakta kararlıyız"

"Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta maalesef büyük bir fırsat kaçırıldı. Bizim ve Kıbrıs Türk tarafının tüm yapıcı yaklaşımına rağmen, Rum tarafının olumsuz tavrı sebebiyle adadaki anlaşmazlıkların bir kez daha çözümsüz kalmasından üzüntü duyuyoruz"

Haber : İhsan YALÇIN - Enver ALAS - Kamera: İstanbul DHA

İstanbul Kongre Merkezi'nde 22. Dünya Petrol Kongresi düzenleniyor. Kongreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Azerbaycan, Sırbistan, Arnavutluk ve Bulgaristan devlet başkanları katılıyor.

Kongrede 30'u aşkın bakan ve ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ın da yer alıyor.

"İNSANLIĞIN HUZUR VE REFAHINA KATKI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE KULLANILMASI GEREKİR"

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Son 1-1,5 asırdır güçlü ülke olmanın yolu, enerji kaynaklarına sahip bulunmaktan veya bunlar üzerinde söz sahibi olmaktan geçiyor. Bununla birlikte küresel çatışmaların merkezinde yer alan enerji kaynakları ve yolları üzerinde hakimiyet kurma çabalarının çoğu zaman iç çatışmalar, darbeler ve işgallerle sonuçlandığını görüyoruz. Var olduğu coğrafyalarda zenginliğin ve refahın kaynağı olması gereken petrol ve doğalgazı ne yazık ki daha çok savaş, kan ve göz yaşı ile birlikte anmak zorunda kaldık. Biz Türkiye olarak en başından beri, bu kaynakların insanlığın huzur ve refahına katkı sağlayacak şekilde kullanılması gerektiğini savunuyoruz" dedi.

"6 ANA BAŞLIK ALTINDA POLİTİKALAR GELİŞTİRİYORUZ"

Erdoğan, "Tüm bu çalışmalarımız sayesinde medeniyetlerin buluşma noktası olan Türkiye, artık enerji uzmanları tarafından 'enerjinin İpek Yolu' olarak isimlendiriliyor. Ülkemiz sahip olduğu imkanlarla, enerjinin yıkım, gerginlik ve ihtilaf değil, barış ve refah kaynağı haline dönüşmesi için gayret gösteriyor" diye konuştu. "Türkiye'deki büyümenin sürdürülebilir olması için enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve yerli kaynakların en üst düzeyde kullanılması gerekiyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki 10 yıl içerisinde iki kat artacak olan enerji talebini karşılayabilmemizin yolu 2023 yılına kadar ilave 50 bin megavat kurulu ek gücü sisteme dahil etmemizden geçiyor. Bu talebin karşılanması için 6 ana başlık altında politikalar geliştiriyoruz" dedi.

"SİNOP PROJESİ'NDE DE İNŞAATA EN KISA SÜREDE BAŞLAMAK İSTİYORUZ"

Nükleer enerji konusunda da bilgi veren Erdoğan, "Nükleer enerji konusunda da yatırımlarımızı hızlandırmaya başladık. Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Santrallerinin devreye girmesiyle enerji ihtiyacımızın en az yüzde 10'luk kısmını buradan karşılayacağız. Rusya ile birlikte yürüttüğümüz Akkuyu Projesi'ni milli sermayemizi de katarak çok daha güçlendirdik. Sinop Projesi'nde de inşaata en kısa sürede başlamak istiyoruz. Son G20 toplantısında Japonya Başbakanı Abe ile de bunu etraflıca görüştük. Hatta üçüncü bir nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmalarımızı şimdiden başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arz güvenliğine kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla yıllık doğal gaz tüketiminin en az yüzde 20'sini depolayacak bir sistem kuruyoruz. Yeni dönemde hayata geçireceğiz. En göz alıcı yeniliklerden birisi de enerji teknolojilerinin üretiminde yerlileştirme oranını artırmak olacaktır. Türkiye'yi bu alanda yüksek katma değerli teknolojilerin üretildiği bir enerji üssü haline getirmekte kararlıyız" diye konuştu.

"KİMSEDEN İZİN ALMADAN YAPMAKTA KARARLIYIZ"

"Enerji hinterlandındaki terör örgütlerinin yol açtığı kaos ve karmaşa, ülkelerimiz arasındaki iş birliğini zorunlu kılıyor" diyen Erdoğan,

"Enerji kaynaklarının güvenliği, terör örgütlerinin tasfiyesine bağlıdır. Türkiye olarak biz terörle mücadelede çok büyük bedeller ödedik. Bizim verdiğimiz mücadele, kendi milli güvenliğimiz yanında dünyanın enerji güvenliğini de çok yakından ilgilendiriyor. Hiç kimse Türkiye'nin, çevresinde olup bitenler karşısında tepkisiz kalmasını, kendisine yönelik saldırıları karşılıksız bırakmasını beklemesin. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği konusunda, sınırlarımız içinde ve dışında ne yapmamız gerekiyorsa, kimseden izin almadan yapmakta kararlıyız. Bunun da bilinmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

"MAALESEF BÜYÜK BİR FIRSAT KAÇIRILDI"

Kıbrıs görüşmelerine de değinen Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta maalesef büyük bir fırsat kaçırıldı. Bizim ve Kıbrıs Türk tarafının tüm yapıcı yaklaşımına rağmen, Rum tarafının olumsuz tavrı sebebiyle adadaki anlaşmazlıkların bir kez daha çözümsüz kalmasından üzüntü duyuyoruz. Tarafların tutumları böylesine açıkça ortadayken kimi enerji şirketlerinin Rum kesiminin atmakta olduğu sorumsuzca adımların bir parçası olmaları kesinlikle anlayışla karşılanamaz. Adaletin, hakkaniyetin ve uluslararası hukukun gereği, hidrokarbon kaynaklarının adadaki tüm taraflara ait olmasını gerektiriyor. Kıbrıs'taki gelişmelere taraf olan herkesten beklentimiz, bölgedeki yeni gerginliklere yol açabilecek adımlardan kaçınmalarıdır" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

--------------------------

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması

-Genel ve detaylar

10.07.2017 - 13.48 Haber Kodu : 170710089

10.07.2017 - 13.50 Haber Kodu : 170710090

10.07.2017 - 13.54 Haber Kodu : 170710092_

==================================

3- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MABEYN KÖŞKÜ'NDE GÖRÜŞMELER YAPIYOR

Haber - Kamera: Enver Alas, İstanbul/ DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen '22. Dünya Petrol Kongresi'ndeki konuşmasının ardından, Yıldız Sarayı içindeki Mabeyn Köşkü'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın makam aracıyla kongreye katılan Sırbıstan Cumhurbaşkanı Alexsandar  Vucic'in makam araçları 13.30 sıralarında art arda köşke giriş yaptı.  Erdoğan, kongreye katılan devlet ve hükümet başkanlarıyla birlikte köşkte öğle yemeği yiyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbıstan Cumhurbaşkanı Alexsandar Vucic ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Boyko Borisov ile burada birer  görüşme  yapacak.  Öte yandan Mabeyn Köşkü'ne saat 14.30 sıralarında da Başbakan Binalı Yıldırım geldi.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Sırbistan Cumhurbaşkanı'nın Mabeyn'e gelişi

-Erdoğan'ın gelişi

-Başbakan Yıldırım'ın girişi

-Genel ve detaylar

10.07.2017 - 14.52 Haber Kodu : 170710108_

10.07.2017 - 14.41 Haber Kodu : 170710100

====================

4- KILIÇDAROĞLU'NDAN MOĞULTAY'IN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ (1)

Haber -Kamera: Uğur AYAZSIN - İSTANBUL DHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde vefat eden Eski Adalet ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay 'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Görüntü Dökümü:

-------------

-Kılıçdaroğlu'nun Moğultay'ın ailesine ziyareti

==========================

5- ERGENEKON DAVASI'NA BAKAN HAKİM VE SAVCILARA REKOR CEZA İSTEMİ…

Mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin 168 yıldan 600 yıla kadar hapsi istendi. Davanın en eski mahkeme başkanı Köksal Şengün hakkında ise kovuşturmaya yapılmaması talep edildi.

Haber : Serpil KIRKESER/ İstanbul DHA

Ergenekon Davası'na bakan hakim ve savcıların yargılama aşamasında ihmal ve kusurlarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası'nın eski mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin de aralarında bulunduğu 8 eski hakim ve savcı hakkında "Görevi kötüye kullanma", "Görevi ihmal", "Hürriyeti tahdit", "Resmi belgede sahtecilik", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "Bilişim Sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme" gibi suçlardan 3 yıl ile 600 yıl arasında değişen hapis cezaları talep etti. Davanın en eski hakimi Köksal Şengün hakkında ise kovuşturma yapılmaması istendi.

İDDİANAMEDE YER ALAN ŞİKAYETÇİLER

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner tarafından hazırlanan 505 sayfalık  iddianamede Ergenekon Davası'nın sanıkları arasında yer alan CHP Milletvekili Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 13 kişi 'şikayetçi' sıfatıyla yer aldı.

ŞÜPHELİ ESKİ HAKİM VE SAVCILAR

İddianamede şüpheli olarak yer alan isimler ise şöyle: Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk,  Mehmet Ali Pekgüzel, Sedat Sami Haşıloğlu, Ercan Fırat, Mehmet Murat Dalkuş, Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal

İSTENEN CEZALAR

Kapatılan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakim ve savcıları hakkında istenen cezalar ise şöyle:

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese: 'Görevi Kötüye Kullanma", "Görevi İhmal", "Hürriyeti Tahdit", "Resmi Belgede Sahtecilik", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "Suç Uydurma" suçlarından toplam 168 yıldan 600 yıla kadar hapis

Üye hakim Hüsnü Çalmuk: "Görevi Kötüye Kullanma", "Görevi İhmal", "Hürriyeti Tahdit", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "Bilişim Sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme" suçlarından toplam 30 yıla 123 yıla kadar hapis

Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu:  "Görevi Kötüye Kullanma", "Görevi İhmal", "Hürriyeti Tahdit", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından 84 yıldan 314 yıla kadar hapis,

Üye hakim Fatih Mehmet Uslu: "Görevi Kötüye Kullanma", "Görevi İhmal", "Hürriyeti Tahdit, "Resmi Belgede Sahtecilik", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "Suç Uydurma" suçlarından 84 yıldan 307 yıla kadar hapis

Üye hakim Ercan Fırat : , "Görevi Kötüye Kullanmaö,öGörevi İhmalö, "Hürriyeti Tahditö, "Resmi Belgede Sahtecilik", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "Suç Uydurma" suçlarından toplam 112 yıldan 406 yıla kadar hapis

Üye hakim Nihat Topal: "Görevi Kötüye Kullanma, "Görevi İhmal", "Hürriyeti Tahdit, "Resmi Belgede Sahtecilik", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "Suç Uydurma" suçlarından toplam 67 yıldan 239 yıla kadar hapis.

Duruşma savcıları  Mehmet Ali Pekgüzel ve Mehmet Murat Dalkuş: "Resmi belgede sahtecilik", "Suç uydurma", "Görevi kötüye kullanma" suçlarından 3 yıl 6'şar aydan 12'şer yıla kadar hapis.

ESKİ HAKİM KÖKSAL ŞENGÜN'E İSE KOVUŞTURMA KARARI VERİLMEMESİ TALEP EDİLDİ

Öte yandan iddianamede Ergenekon Davası'nın eski hakimlerinden Köksal Şengün hakkında ise kovuşturma kararı verilmemesi talep edildi. Şengün hakkında iddianamede : "Dosya kapsamından şüpheli Köksal Şengün'ün FETÖ terör örgütü üyesi olduğuna ya da terör örgütü lehine kasten işlem yaptığına dair delil bulunmaması, Ergenekon Davası dosyasında FETÖ Terör Örgütü üyesi olduğu dosya içerisindeki bilgilerden tespit edilen diğer üye hakimlerin aksine birçok kararda karşı görüş bildirmesi, dava süreci içerisinde FETÖ terör örgütü lehine dosyada kararlar verilmemesi üzerine Bolu iline düz Hakim olarak tayin edilmesi hususları nazara alındığında suçu kasten işlediğine dair delil ve emare olmadığı, eylemin disiplin suçunu gerektirebileceği hususları nazara alınarak kovuşturma kararı verilmemesi kamu adına talep ve iddia olunurö ifadelerine yer verildi.

TERÖR DOSYASI AYRILDI

Öte yandan şüpheliler Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk, Mehmet Ali Pekgüzel, Sedat Sami Haşıloğlu, Ercan Fırat, Mehmet Murat Dalkuş,  Fatih Mehmet Uslu ve Nihat Topal hakkındaki "Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme" ile "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçları ile ilgili soruşturma dosyasının ayrılarak,  yetkisizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Görüntü Dökümü (arşiv)

------------------------

==========================

6 - BAKIRKÖY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ

Haber : Serpil KIRKESER - Kamera: İhsan YALÇIN/ İSTANBUL DHA

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) 3 Temmuz Kararnamesi'yle İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atanan Selami Hatipoğlu, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı görevini Sırrı Topluyıldız'a devretti.

ADLİYEDE TÖREN DÜZENLENDİ

Bakırköy Adalet Sarayı'nda içinde bulunan atrium alanında düzenlenen devir teslim törenine adliyede görevli hakim, savcılar ve adliye personeli katıldı. Törende bir konuşma yapan Selami Hatipoğlu çok güzel günler geçirdiklerini belirterek sıkıntılı dönemlerde kendisine yardımcı olan başsavcı vekillerine ve adliye personeline teşekkür etti. İyi bir ekip olduklarını vurgulayan Hatipoğlu, "Her faniye nasip olmayacak derecede uzun yıllar başsavcılık yaptım" dedi. Hatipoğlu, "21 yılımı bu meslekte başsavcı olarak tamamladım. Kısmet bundan sonra hakim olarak çalışmakta varmış" dedi.

TOPLUYILDIZ: GÜZEL ŞEYLERE İMZA ATACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Yeni Başsavcı Sırrı Topluyıldız ise Hatipoğlu'na teşekkür ederek, "Bundan sonraki meslek hayatında, özel yaşamında rabbim hep güzellikler ona versin. Biz de bundan sonra inşallah başsavcımın desteğiyle, sizlerle birlikte güzel şeyler yapacağız. Ben de hepinizin desteğini bekliyorum. Kurumsal olarak güzel şeylere imza atacağımızı düşünüyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

ÇİÇEK VE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Törende Hatipoğlu ve Topluyıldız'a çiçek ve plaket takdim edildi.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Selami Hatipoğlu'nun konuşması

-Topluyıldız'ın konuşması

-Çiçek ve plaket takdim edilmesi

-Hakim ve savcılardan görüntü

-Adliye çalışanlarından görüntü

-Genel ve detaylar

10.07.2017 - 15.33 Haber Kodu : 170710114_

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title