Davutoğlu'ndan Abdullah Gül'e "siyasal İslam" tepkisi: Ezberci buluyorum

Davutoğlu'ndan Abdullah Gül'e "siyasal İslam" tepkisi: Ezberci buluyorum

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Siyasal İslam tüm dünyada çöktü" değerlendirmesini ezberci bulduğunu söyledi.

21.02.2020 01:03 | Son Güncelleme: 21.02.2020 08:45

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bilkent Üniversitesi'nde gençlerle bir araya geldiği söyleşide gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Söyleşi katılımcılarından birisinin "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Siyasal islam tüm dünyada çöktü' ifadelerine görüşleriniz nelerdir?" sorusuna da yanıt veren Davutoğlu, "Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu" tepkisini gösterdi.

GÜL'E ESED VE SİSİ ÜZERİNDEN TEPKİ GÖSTERDİ

Davutoğlu "siyasal İslam'a" ilişkin düşüncelerini şu cümlelerle ifade etti: "Trump'ın zihni, siyasallık bakımından ve Hristiyanlığın siyasal kullanımı açısından İslam dünyasındaki liderlerin çok daha ötesindedir. Yine Netanyahu'nun zihni için de, Yahudiliğin siyasetle ilişkisi bağlamında aynı durum söz konusudur. Biz niye Trump'a Siyasal Hristiyan, Netanyahu'ya Siyasal Yahudi demiyoruz da, Müslüman dünyada din ile siyaset ilişkisini tanımlamak gerektiğinde Siyasal İslam diyoruz? Bir kere bunu sorgulamak gerek. Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu. Ne zaman Trump Siyasal Hristiyan olarak tanımlanır ve sorgulanırsa, bu tarafta da aynısını yapabiliriz. Bütün Orta Doğu coğrafyasında bir sıkıntı var. Siyasal İslam başarısız oldu demek, Sisi gibi bir darbecinin, Esed gibi kendi halkını katleden birisinin başarısı anlamında mı söylenir?"

Davutoğlu'ndan Abdullah Gül'e 'siyasal İslam' tepkisi: Ezberci buluyorum
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Şu an buradasınız: Davutoğlu'ndan Abdullah Gül'e "siyasal İslam" tepkisi: Ezberci buluyorum - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 6.4.2020 02:47:54. #1.14#
title