Çocukluk hayalinin peşinden koştu, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu

Çocukluk hayalinin peşinden koştu, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Gaziantep'te doğan İmran Uğur, çocukluk hayalinin peşinden koşarak jandarma oldu. 29 yaşındaki İmran Uğur, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı olarak Kilyos'ta görevine başladı.

Gaziantep'te 4 çocuklu ailenin en küçüğü olan 29 yaşındaki İmran Uğur'un en büyük hayali jandarma olmaktı. Doğup büyüdüğü köyde jandarma aracını gördüğü an heyecanla peşinden koşan Uğur, hayalinin peşinin bırakmadı ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'ne girdi. 2019 yılında akademiden mezun olan Teğmen Uğur, hayalini gerçekleştirmenin yanı sıra İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı olma başarısını gösterdi.

"BÜYÜYÜNCE ÇOCUKLUK HAYALİMİN PEŞİNDEN KOŞARAK JANDARMA OLDUM"

Kilyos Jandarma Karakol Komutanı olan Uğur, "Jandarma devletin vatandaşa açılan kapısıdır. Biz de çocukken jandarma personelini görerek büyüdük. Hep hayalimde onlar gibi jandarma olup vatan, millet, bayrak ve devlet için görev yapma hayali vardı. Büyüyünce çocukluk hayalimin peşinden koşarak hayalini kurduğum Jandarma teşkilatına bir kadın teğmen olarak katıldım. İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde ve İstanbul Havalimanı Jandarma Koruma Tabur Komutanlığında çeşitli görevler üstlendim. 2020 yılı Haziran ayından itibaren de Kilyos Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapmaktayım. Karakol Komutanı olarak böylesine önemli bir görevi üstlenmek benim için büyük bir onur. Kadınlar hayatın her alanında vardır ve olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Çocukluk hayalinin peşinden koştu, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu

"BU MAKAM İÇİN KADIN TERCİH EDİLMESİ GURUR KAYNAĞI"

Kilyos'ta yaşayan vatandaşların da karakol komutanının kadın olduğunu gördükleri anda hem şaşırdıklarını hem de mutlu olduklarını söyleyen Teğmen Uğur, "Karakolumuzu herhangi bir nedenle ziyarete gelen vatandaşlarımız İstanbul İl Jandarma Komutanlığı emrindeki tek kadın karakol komutanı görünce memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Böyle önemli bir makam için kadın personel tercih edilmesi ise bizim için ayrı gurur kaynağı" diye konuştu.

Çocukluk hayalinin peşinden koştu, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu

SİLAH ARKADAŞI ŞEHİT DÜŞMÜŞ

Mesleki yaşamında duygusal olarak en üzücü anın, silah arkadaşı Jandarma Astsubay Üstçavuş Esma Çevik'in PKK'nın tuzakladığı bombayı imha ederken şehit düşmesi olduğunu söyleyen Teğmen Uğur, "Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde bizlere görevlerimiz esnasında karşılaşacağımız tüm zorlukları nasıl aşacağımıza dair zorlu bir eğitim verilmiştir. Türk kadını tarihin her safhasında vatan, millet, bayrak ve devlet söz konusu olduğunda şartlar ne olursa olsun en zorlu görevleri üstlenmekten çekinmemiştir. Bizler de Nene Hatun, Şerife Bacı ve Kara Fatma gibi tarihe ışık tutmuş, yön vermiş kadın kahramanlarımızın izinde verilen görevleri yerine getirme azim ve kararlığı içindeyiz. Bölge halkının, çocukların gözündeki o jandarma sevgisini ve sahiplenmeyi görmek beni ayrıca mutlu ediyor" dedi.

Çocukluk hayalinin peşinden koştu, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (44)
KEMHACIOĞLU: Burda bile çatışma, hücre düzeyinde bile Cumhur ittifaki millet ittifakı birbirini yok etmeye programlanmış. Sağ sol, alevi sünni vs vs. Bırakın kim ne istiyor giysin. Kim neye inanıyor inansın. Kim ne olmak istiyorsa olsun kardeşim. Aramızdaki bu çatışmanın bitmesi için 3. Dünya savaşının mı çıkması lazım. Yada daha olağanüstü bir bela müsibet. Siz siz olun chp gibi demokratik akp gibi adaletli olmayın (hepsi lafta) . İnsan olun, doğru insan.
TEMEL: Temel eve gelir elindeki bir demet pırasayı Fadimeye uzatır Canım günün kutlu olsun. Fadime hapu nedur Temel pişir yiyelim.Cicek getrseydim kuruyunca atacaktın .
UA 34: JANDARMA, POLİS VE ÖZELLİKLEDE TSK ÜLKEMİZİN GÖZ BEBEĞİDİR!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title