CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun'dan belediyelerdeki işten çıkarmalara ilişkin açıklama
Haberler » Politika » CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun'dan belediyelerdeki işten çıkarmalara ilişkin açıklama - Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun'dan belediyelerdeki işten çıkarmalara ilişkin açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun belediyelerdeki işten çıkarmalara ilişkin açıklama yaparak,"Şu anda genel merkezde kurduğumuz birimlerle işten çıkarmaları inceliyoruz." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun'dan belediyelerdeki işten çıkarmalara ilişkin açıklama

Birçok belediyenin AK Parti'den, CHP'ye geçmesiyle işten çıkarmalar gündeme gelmişti. İşten çıkarılan işçilerin birçoğu belediye önlerinde protesto gösterisi düzenlemişti.

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı işten çıkarmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Torun açıklamasında "Şu anda genel merkezde kurduğumuz birimlerle hem işten çıkarmaları inceliyoruz, hem de belediyelerimizin şu anda bütün bilançolarını, bütün demirbaş kayıtlarını ve yaptıkları bütün işlemleri kontrol ediyoruz. Bu anlamda zaten eksikliği olan belediyelerimiz varsa gerekli uyarıları ve değerlendirmeleri yapıyoruz." dedi.

"BELEDİYELER BORÇ YÜKÜ ALTINDA"

Torun, şu anda bütün belediyelerin ciddi bir borç yükü altında olduğunu ileri sürerek, "Önümüzdeki süreçte eğer durumlarıyla ilgili bir iyileşme olmazsa birçok belediye belki maaş ödemeyecek, birçok hizmeti veremeyecek noktaya gelecek." diye konuştu.

Belediyelerin ciddi anlamda kontrolsüz bir borçlanma ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Torun, "Çok kısa sürede bizim belediyelerimizin yaptığı tasarruf 10 gün önce 750 milyon liraydı. Şu anda herhalde 1 milyarın üzerinde çıkmıştır. Bu konuda da bizlere sürekli veri geliyor." dedi. Belediyelerin geçmişinde çok büyük bir savurganlık olduğunu iddia eden Torun, bu durumun belediyelerin hizmet üretmesinin de önünü kestiğini ifade etti.

"İŞTEN ÇIKARMALARI İNCELİYORUZ"

CHP'li belediyelerle ilgili yapılanları anlatan Torun, "Şu anda genel merkezde kurduğumuz birimlerle hem işten çıkarmaları inceliyoruz, hem de belediyelerimizin şu anda bütün bilançolarını, bütün demirbaş kayıtlarını ve yaptıkları bütün işlemleri kontrol ediyoruz. Bu anlamda zaten eksikliği olan belediyelerimiz varsa gerekli uyarıları ve değerlendirmeleri yapıyoruz." açıklamasında bulundu. Torun, burada temel sorunun yerel yönetimler yasası olduğuna değinerek, bu yasanın mutlaka değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

"BELEDİYELER SAVURGANLIK YAPIYOR"

Belediyelerde yapanın yanına kar kaldığını vurgulayan Torun, "Birçok önceki belediye büyük bir savurganlık içerisinde hareket ediyor, ciddi bir borç yükü bırakıyor, ondan sonra yeni gelen belediye başkanının önemli bir zamanı o yapıyı yönetmek, borçları ödemekle geçiyor. Ama beş yıl dediğiniz sürede çok çabuk geçiyor. Haliyle farklı bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz." dedi.

"MUTLAKA DEĞİŞMESİ LAZIM"

Yerel yönetimler yasasının yeniden ele alınarak değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Torun, "Bu yasa çerçevesinde de en önemli konulardan birisi de gelir yasası. Onun da mutlaka değişmesi lazım. Belediyeler şehrin bütün yükünü çekmesine rağmen şehirlerde oluşmuş belli gelirlerden direk pay alamıyor. Örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin tamamı merkezi hükümete giderken halbuki bu verginin önemli bir yükünü belediyeler çekiyor. Dolayısıyla bundan mutlaka belediyelere belli oranda pay verilmesi lazım. Bunun gibi birçok vergi kalemlerini oluşturmak mümkün." dedi.

DİYARBAKIR'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Diyarbakır'daki sivillere yönelik terör saldırısına ilişkin "Dün Diyarbakır'da yaşanan terör olayı hepimizin yüreğini yaktı. Terör nereden gelirse gelsin, nasıl olursa olsun hepsini lanetliyoruz. Terörün sağı solu önü arkası olmaz. Terör bütün dünyada olduğu gibi bizim de geçmişte canımızı yaktı, bugün de yakıyor." ifadelerini kullanan Torun, "Ama terörün üzerinden de hiç kimse siyaset yapmasın. Terör bir an önce çözülmesi ve bir an önce ortadan kaldırılması gereken unsurdur. Bunun asker olması, sivil olması önemli değil. Hepsi can, hepsi canımız. Hepsi ülkemizin değerleri. Hiçbir şekilde olayın muhatabı olmayan, yaşamını sürdürürken ve bir yerden bir yere ulaşmaya çalışırken hiç beklenmedik anda olması da ayrı bir üzüntü verici durum. O yüzden terör konusu üzerinde hep birlikte el birliğiyle yok edilmesi için hareket etmemiz gereken ve bu ülkede artık sonlandırılması gereken bir unsur. Biz terörün ortadan kaldırılması için ne yapılması gerekiyorsa destek vermeye hazırız." dedi.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun'dan belediyelerdeki işten çıkarmalara ilişkin açıklama

Manşet

Haberler