Cezayir: Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy, Cezayir'de - Haberler
Haberi Paylaş

Cezayir: Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy, Cezayir'de

İhlas Haber Ajansı - Dünya
Cezayir: Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy, Cezayir'de

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, 2 Günlük Cezayir Turuna Bugün Başladı. Sarkozy'nin Ziyareti, Fransa'nın Sömürgeci Geçmişiyle İlgili Olarak Devam Eden Gerilimin ve Göçmenlikle İlgili Sorunların Çözümünü Amaçlanıyor.

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, 2 günlük Cezayir turuna bugün başladı. Sarkozy'nin ziyareti, Fransa'nın sömürgeci geçmişiyle ilgili olarak devam eden gerilimin ve göçmenlikle ilgili sorunların çözümünü amaçlanıyor.

Bakanın ziyaretine az yer veren Cezayir gazeteleri, Fransa-Cezayir ilişkilerinin yeniden canlandırılması konusuna ise karamsar bakıyor. El-Vatan gazatesi Sarkozy'nin "imkansız bir görevde" olduğunu belirtiken, La Tribune ise Fransa'dan "sömürge suçlarını" itiraf etmesini istiyor.

Bu haftasonu ise Sarkozy'nin yolculuğuna başlamasından kısa bir süre önce, Cezayir Başbakanı Abdelaziz Belkhadem katıldığı bir programda Paris'in 1830'dan 1962'ye kadar süren sömürge döneminde işlendiği öne sürülen suçları resmen tanımasını talep etti. Belkhadem Fransa'nın yalnızca "kurbanların sayılarını ve servetlerin yağmalanmasını değil, milli kimliğin silinmesini de tanıması gerektiğini" ifade etti.

Sarkozy'nin danışmanı Gerard Longuet ise eleştirilere karşılık olarak, Nicolas Sarkozy'nin bölgeye giderek, Fransa ve Cezayir'in birlikte yapacak şeyleri olduğunu ancak 44 sene önce sonlanmış savaşa bir son verilmesi gerektiğini söylemesini umduğunu belirtti.

Ziyareti kapsamında Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, Belkhadem ve meslektaşı Yazid Zerhouni ile biraraya gelecek olan Sarkozy'nin, Cezayirliler için Fransa'ya geçiş vizesini kolaylaştırmanın ve Avrupa'ya ulaşmak amacıyla botlarla yola çıkan yasadışı mültecilerin akışını önlemenin yollarını görüşmesi bekleniyor.

İhlas Haber Ajansı - Dünya

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title