Çatom'un Elbeyli İlçesindeki Köy İlköğretim Okullarındaki Çalışmaları

Çatom'un Elbeyli İlçesindeki Köy İlköğretim Okullarındaki Çalışmaları

Çok Amaçlı Toplum Merkezi (Çatom) Müdiresi Nimet Taş, Elbeyli İlçesine Bağlı Köylerdeki İlköğretim Okulunda Okuyan Öğrencilerin Sağlık Taramasından Geçirildiğini Belirtti.

Çatom'un Elbeyli İlçesindeki Köy İlköğretim Okullarındaki Çalışmaları
13.03.2008 19:36 | Son Güncelleme: 13.03.2008 19:36

Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) Müdiresi Nimet Taş, Elbeyli ilçesine bağlı köylerdeki ilköğretim okulunda okuyan öğrencilerin sağlık taramasından geçirildiğini belirtti.

ÇATOM ve Elbeyli Kaymakamlığı işbirliği ile köylerdeki öğrenciler sağlık taramasından geçirilirken, öğrencilerin saç tıraşları da yapıldı. ÇATOM Müdiresi Nimet Taş, Elbeyli İlköğretim ve Çok Programlı Lise, Yenideğirmen Köyü İlköğretim Okulu, Selmincik Köyü, Karacurun Köyü, Çıldıroba Köyü, Alahan Köyü, Geçerli Köyü ve Yağız Köyü'nde eğitim hizmetleri projesinin uygulanacağını belirtti.

Taş,"Elbeyli ilçesinde kaymakamlığımız tarafından belirlenen köy ilköğretim okullarındaki öğrencileri, ÇATOM bünyesinde oluşturduğumuz ekiple birlikte sağlık taramasından geçirdik. ÇATOM'daki kuaförlük bölümünde kurs gören öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından köylerdeki kız ve erkek öğrencilerin saçları kesildi. Saç bakımı yapılması gereken öğrencilerin bakımları da yapıldı. Hazırladığımız projenin alanda uygulanması çok önemli. Kız çocuklarının eğitime teşvik edilmesi konusunda da çalışmalar yaptık.Proje sonunda okula gitmeyen kız çocuklarının okula kazandırılması sağlanacak. Zihinsel engelli ve özürlü çocukları tespit çalışmalarını da yürütüyoruz" dedi.

Taş, bayanlara yönelik doğum kontrol yöntemleri, kadın sağlığı ve ergenlik çağında yaşanan sıkıntılar konusunda bilgi verdiklerini sözlerine ekledi.

Elbeyli Kaymakamı Davut Sinanoğlu ise ÇATOM ile işbirliklerinin süreceğini belirterek, "ÇATOM güçlü bir sivil toplum örgütü. Kızlarımızın eğitime kazandırılması, sosyal etkinliklerin arttırılması için ÇATOM'a her türlü desteği vereceğiz. Kırsalda kuaför olmadığı için kızlarımızın saç bakımları yapılamıyordu. ÇATOM'un öğretmen ve öğrencileri gerçekten iyi bir çalışma yaparak kızlarımızın saçlarını kestiler. Öğrencilerimize şampuan dağıttık. Bu tür etkinlikleri desteklemeye devam edeceğiz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) gerektiği zaman maddi açıdan destek veriyoruz" şeklinde konuştu.

(MAD-SMR-Y) 13.03.2008 18:34 TSİ

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Çatom'un Elbeyli İlçesindeki Köy İlköğretim Okullarındaki Çalışmaları - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.8.2020 13:13:42. #1.14#
title