Çanakkale Savaşları'nın "İbret Vesikası" - Haberler
Haberi Paylaş

Çanakkale Savaşları'nın "İbret Vesikası"

AA - Haberler | Yerel
Çanakkale Savaşları'nın

Mehmet Bayer - Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde yer alan Seddülbahir köyünde bir köylünün tarlasını işlerken bulduğu Fransız askerinin giydiği kaput, 98 yıl önce yarımadadaki çetin savaşların adeta tanıklığını yapıyor.

Mehmet Bayer - Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde yer alan Seddülbahir köyünde bir köylünün tarlasını işlerken bulduğu Fransız askerinin giydiği kaput, 98 yıl önce yarımadadaki çetin savaşların adeta tanıklığını yapıyor.

Kaputun teslim edildiği, Çanakkale 1915 Seddülbahir Özel Müzesi'nin sahibi ve yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1915 yılında Fransızların İngilizlerle Gelibolu Yarımadası'na çıktığını söyledi.

Yarımadaya çıkıldıktan sonra, yaz aylarındaki savaşların ardından kış aylarına girilirken, cephedeki askerlerin kıyafetlerinin değiştiğini anlatan Uslu, "Yeni, kalın ve uzun kaputlar geldi Fransız ordusuna. Bunlar pamuktan yapılmış ve 1915 yılında oldukça sert geçen hava koşullarında, soğuğa karşı etkili kıyafetlerdi" dedi.

Uslu, 1915'te Çanakkale'de bir Fransız subayının giydiği kaputun en değerli parçalar arasında müzesindeki yerini aldığını ifade ederek, "Bir köylü, tarlasında çalışırken, küçük bir siper olarak adlandırabileceğimiz yerden bulduğu parça parça, lime lime olmuş kaputu, Fransız ordusundan kalan anı ve ibret vesikası olarak müzemizde sergileyeceğiz" diye konuştu.

Dönemin fotoğraflarının incelemesinin ardından, genellikle subayların bu tür kaputlar giydiğinin görüldüğünü aktaran Uslu, şunları söyledi:

"Dize kadar gelen, koyu mavi renkteki kaputlar, Fransız ordusunun tipik kış giysilerini oluşturuyordu. İşte onların bir tanesini Seddülbahir'deki özel müzemde sergilemekten büyük bir mutluluk duyacağım. Fransızlar, Çanakkale Savaşları sırasında ilk olarak Kumkale'ye aldatma çıkarması yaptı. Daha sonra İngiliz kuvvetlerine destek vermek amacıyla Morto Koyu ile Seddülbahir Kalesi bölgesine yerleştirildiler. Bugünkü Şehitler Abidesi'nin bulunduğu tepenin sağ ve solunda ordumuzla çeşitli savaşlara giriştiler. Seddülbahir bölgesini de komuta merkezi olarak kullandılar."

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - ÇANAKKALE

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title