Barış Pınarı Harekatı anketinde, Türk halkının en az güvendiği ülke İran oldu
Haberler » Güncel » Barış Pınarı Harekatı anketinde, Türk halkının en az güvendiği ülke İran oldu - Haber

Barış Pınarı Harekatı anketinde, Türk halkının en az güvendiği ülke İran oldu

Araştırma şirketi Areda Survey, Türk halkının Barış Pınarı Harekatı'nda bölge aktörlerinden hangi ülkelere güvendiğini araştırdı. Katılımcıların çok büyük çoğunluğu hiçbir ülkeye güvenmediğini dile getirirken, yüzde 9,7'lik oranla Rusya en güvenilen ülke oldu. İran yüzde 1,6 ile son sırada yer aldı.

Araştırma şirketi Areda Survey, Türk halkının 'na bakış açısını araştırdı. 'nin 81 ilinde 7 bin 599 kişi ile yapılan çalışmada, Türkiye ile ABD arasında yapılan mutabakatın öncesinde ve sonrasında vatandaşların görüşlerinde meydana gelen değişimler ortaya konuldu.

TÜRKLER HİÇBİR ÜLKEYE GÜVENMİYOR

Araştırmaya göre, "Barış Pınarı Harekatı'nda bölge aktörlerinden hangi ülkeye daha çok güveniyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 79,6'sı 'hiçbir ülkeye' diye cevap verirken, yüzde 9,7'si Rusya'ya, yüzde 1,8'i ABD'ye, yüzde 1,6'sı da İran'a güvendiğini belirtti.

ABD'NİN YPG'YE VERDİĞİ SİLAHLAR

Katılımcıların yüzde 93,7'si ABD'nin Türkiye ile yaptığı anlaşma gereği YPG'ye vermiş olduğu ağır silahları alıp, imha edeceğine inanmadığını belirtti. İnanların oranı ise yüzde 6,3'te kaldı.

HDP'NİN HAREKATA KARŞI TUTUMU

"HDP'nin Barış Pınarı Operasyonu'na karşı çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna operasyon öncesinde 'normal buluyorum, çünkü HDP, PKK/PYD terör örgütünün siyasal uzantısıdır' diyenlerin oranı yüzde 72,1'ken operasyon sonrası yüzde 72 olarak belirlendi. 'Olumlu karşılıyorum, HDP barış yanlısı bir partidir' diyenler ise operasyon öncesi yüzde 18,8 olurken operasyon sonrası 17,8'e düştü.

YABANCI ÜLKELERİN AÇIKLAMALARI

Operasyon öncesinde Batılı ülkelerin ve Arap Birliği'nin Barış Pınarı Harekatı'na yönelik kınama ve yaptırım açıklamalarını haksız bulanların oranı yüzde 42,6 olurken operasyon sonrası açıklamaları haksız bulanlar 43,6'ya çıktı.Kınama ve yaptırım açıklamalarını operasyon öncesinde haklı bulanların oranı yüzde 18,2'yken operasyon sonrası bu oran yüzde 14,3'e düştü.

BARIŞ PINARI HAREKATI'NIN ZAMANLAMASI

Barış Pınarı Harekatı'nın zamanlamasına yönelik operasyon öncesinde katılımcıların yüzde 46,5'i geç kalındığını düşünürken operasyon sonrasında bu oran yüzde 53,8'e çıktı.Araştırmaya göre harekatın tam zamanında yapıldığını düşünenlerin oranı operasyon öncesinde 28,5 olarak ortaya konulurken operasyon sonrası yüzde 24'e düştü.Harekatın daha ileri bir tarihte yapılmasını düşünenler operasyon öncesinde yüzde 2,7'ydi, operasyon sonrası ise yüzde 5,1 oldu.Haber Videosu: Barış Pınarı Harekatı anketinde, Türk halkının en az güvendiği ülke İran oldu