Barcelona'nın Simgesi Sagrada Familia Kilisesi 136 Yıldır Ruhsatsızmış

Barcelona'nın Simgesi Sagrada Familia Kilisesi 136 Yıldır Ruhsatsızmış

Barcelona'nın sembollerinden dünyaca ünlü Sagrada Familia Kilisesi'nin inşaat izni olmadığı ortaya çıktı. Kilise ile belediye ruhsat için anlaştı.

Barcelona'nın sembollerinden Sagrada Familia Kilisesi'nin inşaat izni olmadığı ortaya çıktı. Yapımı 136 yıldır devam eden ve kentin en ünlü turistik yapılarından olan kilise ile Barcelona Belediyesi inşaat ruhsatı için anlaştı.

KİLİSE YÖNETİMİ 35 MİLYON EURO CEZA ÖDEYECEK

İspanya'nın en turistik yapılarından olan ve inşaatı 130 yıldan uzun süredir devam eden Barcelona'daki Sagrada Familia kilisesi, imar izni olmadığı gerekçesiyle Barcelona Belediyesi'ne yaklaşık 35 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

1882'DE İNŞAATIN BAŞLADIĞI KİLİSE RUHSAT ALACAK

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, ünlü mimar Antoni Gaudí'nin eseri olan ve yapımına 1883'te başlanan Sagrada Familia Kilisesi'nin ruhsatı için 2 yıllık görüşme sonrası yapılan anlaşmayı tarihi olarak niteledi. Mimar Francisco de Paula del Villar y Lozano'nun ilk planının içinden projeye dahil olan mimar Gaudi, inşaatın yapımına başlanmasının 43. yılında, 1926'da, kilisenin önünde tramvay çarpması sonucu hayatını kaybetti.

YILDA 20 MİLYON TURİST ZİYARET EDİYOR

O günden beri değişik mimarlar tarafından yapımı devam ettirilen Sagrada Familia Kilisesi'ni yılda 20 milyon turist ziyaret ediyor. Kilisenin 8 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.