Ankara Büyükşehir Belediyesinden "Kaligrafi" Kursları

Ankara Büyükşehir Belediyesinden "Kaligrafi" Kursları

Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilk kez başlattığı "kaligrafi (güzel yazı yazma sanatı)" kursları yoğun ilgi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden

Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilk kez başlattığı "kaligrafi (güzel yazı yazma sanatı)" kursları yoğun ilgi görüyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığınca düzenlenen kurslar, hat sanatı gibi tarihi çok eskilere dayanan güzel yazı yazma yani "kaligrafi" sevdalısı 81 kişiyi bir araya getirdi.

Kaligrafi kurslarında eğitim veren Serdar Kipdemir, bilgisayar dünyası insanları tembelleştirdiğinden el yazısı pratiğine gereken önemin verilmediğini belirtti.

Kaligrafinin insanlar için eşsiz bir hobi olduğunu ifade eden Kipdemir, "Bu güzel yazı yazma sanatı ile yaratıcılık ruhunuzun sınırlarını zorlar ve inanılmaz güzel eserlerin altına imzanızı atabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hayal etmek ve bu hayalinizi kaleminizle kağıt üzerine dökmeniz olacaktır" ifadelerini kullandı.

Güzel yazı sanatını merak edip öğrenmek isteyen, geliştirmek isteyen her yaştan Başkentlinin ilk kez düzenlenen kaligrafi kurslarına yoğun talep gösterdiğini bildiren Kipdemir, Gençlik Parkı Kültür Merkezi'nde haftanın 4 günü çalıştıklarını ve kursiyerlerin 2 ayda büyük gelişme gösterdiğini kaydetti.

Zerefşan Nakışhanesi'ndeki kaligrafi kursu sayesinde isteyen herkesin, öğretmen desteğiyle dekoratif yazı yazmayı öğrenebileceğini belirten Kipdemir, bu sanatın temel ilkesinin sabır, dikkat ve itina olduğunu vurguladı.

Kursa katılan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Mehmet Karadaş da gerçekte yazısının çok kötü olduğunu belirterek,

"Televizyonda, Cumhurbaşkanı Gül'ün Anıtkabir Şeref Defteri'ne yazdığı yazıyı görmüş ve o güzel yazıdan çok etkilenmiştim. Araştırınca Cumhurbaşkanı Gül'ün de kaligrafi kursuna gittiğini öğrendim ve bu sanatı öğrenmeyi hedef olarak belirledim" dedi.

Bir kamu kuruluşunda çalışan Murat Kaya ise gençleri kahve köşelerinden, internet kafelerden kurtulmaları için kurslara davet ederek, vatandaşlara böyle güzel bir olanağı ücretsiz sunan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

12 yıl önce emekli olarak Ankara'ya yerleşen Nuran Kürklü, sanata çok meraklı olduğunu, resim yaptığını ancak artık yazısının da güzelleştiğini dile getirdi.

Ev hanımı Dilek Özdoğan da Metro'da gözünün kurs afişine takıldığını ve katıldığı kursta çok mutlu olduğu kaydetti.

- ANKARA