Almanya'da Spd Kongresı'ne Katılan KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi Heyeti Temaslarını Sürdürüyor

Almanya'da Spd Kongresı'ne Katılan KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi Heyeti Temaslarını Sürdürüyor

Alman Sosyal Demokrat Parti'nin Hamburg'daki Kongresi'ne KKTC'den Katılan Cumhuriyetçi Türk Partisi-birleşik Güçler (CTP-bg) Heyeti, Başbakan Yardımcısı Müntefering'le Görüştü. Görüşmede Kıbrıs Sorunu Ele Alındı.

Almanya'da Spd Kongresı'ne Katılan KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi Heyeti Temaslarını Sürdürüyor

Alman Sosyal Demokrat Parti'nin Hamburg'daki Kongresi'ne KKTC'den katılan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) heyeti, Başbakan Yardımcısı Müntefering'le görüştü. Görüşmede Kıbrıs sorunu ele alındı.

Kongreye "Kuzey Kıbrıs'tan SPD'nin Kardeş Partisi" sıfatıyla katılan CTP-BG heyeti, Avrupa Parlamentosu ve Alman Parlamentosu'ndan çok sayıda parlamenterle de biraraya gelerek, Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonların kaldırılması konularında destek istedi.

CTP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Kongresi'ne katılan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) heyeti, yoğun temaslarda bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'le görüşen heyet, Almanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering'le de biraraya geldi.

Dış İlişkiler Sekreteri Ünal Fındık, Lefkoşa milletvekili Mustafa Yektaoğlu ve Dış İlişkiler Bürosu Üyesi Kutlay Erk'ten oluşan CTP-BG heyetinin Müntefering'le yaptığı görüşmenin oldukça samimi bir havada geçtiği bildirdi. Görüşmede diğer konuların yanı sıra Kıbrıs sorununun da ele alındığı açıklandı.

Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre CTP-BG heyeti Almanya temaslarını tamamladı. Kongrede CTP-BG'yi temsil eden heyet, çok sayıda ikili temas da yaptı. 55 ülkeden 100'den fazla konuğun katıldığı SPD Kongresi'nde CTP-BG "Kuzey Kıbrıs'tan SPD'nin Kardeş Partisi" sıfatıyla yer aldı. Kongrenin açılışında eski SPD Başkanları Helmud Schmidt ve Gerhard Schröder dakikalarca ayakta alkışlandı.

CTP-BG heyeti 2 günlük kongre sırasında çeşitli temaslarda bulundu. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Düzey Temas Grubu Başkan Yardımcısı Mechtild Rothe ile yapılan görüşmede, Temas Grubu'nun önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Kıbrıs ziyaret programı, liderlerin 5 Eylül buluşması ve sonrası gelişmeler ve Kıbrıs sorunu üzerinde genel bir görüşme yapıldı.

CTP-BG heyeti, kongrede yüzde 95.5 oranında oy alarak, yeniden SPD Başkanı seçilen Kurt Beck'le kısa bir görüşme yaptı. Kurt Beck'i yeniden başkan seçilmesinden dolayı kutlayarak, başarılar dileyen heyet, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in selamlarını iletti. Kurt Beck'ten Kıbrıs konusunda ilgi ve desteğini talep eden CTP-BG heyeti, ayrıca kardeş parti olarak son zamanlarda gelişen karşılıklı ve yakın ilişkilerin daha da geliştirilmesini istedi.

SPD Başkanı Kurt Beck, CTP-BG heyetini partisinin kongresinde görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi ve Kıbrıs'a sevgi ve selamlarını iletti. Beck, Kıbrıs sorununa ilgi ve desteğini sürdüreceğini ve SPD ile CTP-BG arasında gelişen ilişkilerin karşılıklı gidiş gelişlerle daha da artacağını söyledi.

CTP-BG heyeti ayrıca çok sayıda AP milletvekiliyle biraraya geldi. Ekonomi ve ABD ile ilişkilerden sorumlu AP milletvekili Erika Mann, SPD Grubu AP Yönetim Kurulu üyesi, AP Ticaret Politikalarından Sorumlu milletvekili Udo Bullman, AP SPD Grup Başkanı Bernd Rapkay, AP Milletvekili ve 2008 yılı AP Bütçe Raportörü Jutta Haug, Eski AP milletvekili ve eski Hessen Eyaleti Tarım Bakanı Willy Görlach'la yapılan görüşmelerde parlamenterlerin Kuzey Kıbrıs'ı ziyaretleri ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ile

Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu'nda temsiliyeti ve Türkçenin AB resmi dillerinden biri olması konuları ele alındı.

CTP-BG heyeti, Alman Parlamentosu milletvekilleri Uta Zapf, Ute Vogt, Gregor Amman, Ute Kumpf, Walter Kolbow, Lale Akgün, Jurgen Walter ile de görüşerek, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesini ve Alman Parlamentosu'nda Kıbrıslı Türklere destek vermelerini istedi.

Brüksel'de yaşayan SPD'lilerin oluşturduğu SPD Brüksel Grubu ile tanışma fırsatı bulan CTP-BG heyeti, SPD Lefkoşa Grubu oluşumu için destek sözü aldı. SPD Gençlik Örgütü standını ziyaret eden CTP-BG heyeti, SPD Gençlik ile CTP-BG Gençlik Örgütü arasında karşılıklı ilişki kurulması amacıyla iki örgütün en kısa zamanda buluşturulması konusunda mutabık kaldı.

CTP-BG heyetinin SPD Kongresi'ndeki temaslarında SPD Hessen Eyaleti yetkilisi ve CTP-BG Onursal Üyesi Ozan Ceyhun da hazır bulundu.

(MG-KK-KK-D)