Alman Spiegel Online: Erdoğan geri adım atmadı, Trump ve YPG kaybetti

Alman Spiegel Online: Erdoğan geri adım atmadı, Trump ve YPG kaybetti

18.10.2019 12:37 | Son Güncelleme: 18.10.2019 13:29

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda varılan mutabakat dünya basınında "Türkye'nin zaferi" olarak görüldü. Alman Spiegel Online'da anlaşmaya ilişkin yer alan haberde de, Erdoğan'ın tehditlere rağmen geri adım atmadığına, Trump ve YPG'nin kaybettiğine dikkat çekildi.

Alman Spiegel Online, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmayı, "ABD Erdoğan'ın istediklerini veriyor" başlığıyla servis etti. Haberde, uzlaşmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işine yaradığı belirtilirken, Trump ve YPG'nin kaybettiğine dikkat çekildi.

"TÜRKİYE BELİRLEDİĞİ HEDEFLERE ULAŞTI"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Bu bir ateşkes değil, operasyona ara veriyoruz" açıklamasına dikkat çekilen haberde, Türkiye'nin, YPG'nin Suriye'nin kuzeyinden çıkarılması yönünde belirlediği hedefe ulaştığı ifade edildi.

"WASHİNGTON İÇİN BEDEL ÇOK DAHA BÜYÜK OLACAK"

Haberde şu ifadelere yer verildi:

"ABD Başkanı Donald Trump -kendi neden olduğu- bir ateşi söndürmüş olmakla övünebilir. Ancak uzun vadede Washington için bedel çok daha büyük olacaktır. ABD, Suriye'de önemli ölçüde hakimiyet kaybetti aynı zamanda uluslararası statü ve etkisi de azaldı. Hangi ortak onlara halen güveniyor? Kaybedenlerin başında elbette bölgedeki YPG geliyor."

"ERDOĞAN GERİ ADIM ATMADI"

Haberde, Washington'dan gelen yaptırım tehditlerine rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geri adım atmadığının da altı çizildi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüşmüş, 1 saati aşkın süreyi bulan görüşmenin ardından terör örgütü YPG'nin güvenli bölgeyi terk etmesi karşılığında Türkiye operasyonları durduracağını taahüt etmişti. Taraflar, 13 maddelik bir sözleşmeye de imza atmıştı.

13 MADDELİK ANLAŞMA

Beştepe'de 4 saat 20 dakika süren Türkiye-ABD heyetlerinin Kuzeydoğu Suriye'ye ilişkin görüşmesinin ardından Türkiye-ABD ortak açıklama yapıldı. 13 maddelik açıklamada şöyle denildi:

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD "hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için" anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8. Her iki ülke Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9. Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

Alman Spiegel Online: Erdoğan geri adım atmadı, Trump ve YPG kaybetti

Manşet Haberler

title