Afrin Operasyonunu Yöneten Korgeneral, 15 Temmuz'da Askerlere Kritik Emri Vermiş

Afrin Operasyonunu Yöneten Korgeneral, 15 Temmuz'da Askerlere Kritik Emri Vermiş

Afrin operasyonunu yöneten ve askerlerin 'Temel Baba' olarak andığı Korgeneral İsmail Metin Temel'in, 15 Temmuz'da görev yerini değiştirmek isteyen komutan için ''Yerini terk ederse öldürün'' dediği ortaya çıktı.

Darbe girişimi sırasında FETÖ'nün hedefi olan Korgeneral İsmail Metin Temel, şimdi Afrin'deki harekâtı yönetiyor.

15 TEMMUZ'DA CUNTACILARIN HEDEFİNDEYDİ

15 Temmuz gecesi darbeci General Semih Terzi, Silopi'de Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde görevli 13 cuntacıyı, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in derdest edilmesi için görevlendirdi. O gece birlik denetleyen ve helikopterle Siirt'e gidecek olan Korgeneral Temel, kalkışmayı duyunca plan değiştirip Van'a indi. Bunun üzerine darbecilerden oluşan tim de Van'a yönlendirildi.

''DARBECİLERE ATEŞ EDİN'' EMRİNİ VERDİ

Temel'in darbecilere ateş edilmesi emrini vermesiyle Van'a gelen tim helikoptere binerek kaçtı. İsmail Metin Temel o gece Silopi'de geçici görevli bulunan Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer'in, görev yerini bırakıp Bolu'ya gitmek istediğini duyunca "Yerini terk ederse öldürün" emrini veren isimdi. Harekât planını 3 ayda yapan Korgeneral için, 24 saat başında durduğu askerleri 'Temel baba' diyor.

(Kaynak: Sabah)