ABD'nin Bağımsızlığının 232. Yıldönümü Resepsiyonu

ABD'nin Bağımsızlığının 232. Yıldönümü Resepsiyonu

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Eşi Margo Squire ile Birlikte, ABD'nin Bağımsızlığının 232. Yıldönümü Nedeniyle İzmir'de Bir Resepsiyon Verdi.

ABD'nin Bağımsızlığının 232. Yıldönümü Resepsiyonu
26.06.2008 21:42 | Son Güncelleme: 26.06.2008 21:42

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson eşi Margo Squire ile birlikte, ABD'nin bağımsızlığının 232. yıldönümü nedeniyle İzmir'de bir resepsiyon verdi.

Ege Serbest Bölgesi Uzay Kampı bahçesindeki resepsiyona İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yusuf Ali Karaman ve yabancı ülkelerin İzmir konsolosları katıldı. İstiklal Marşı ve ABD milli marşının okunmasının ardından Büyükelçisi Wilson, Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir'de yapılan resepsiyonların gerçekleşmesine bağışlarıyla katkıda bulunan organizasyonlara teşekkür etti. 4 Temmuz 1776'da 2. Kontinental Kongre Delegelerinin yeni bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan Wilson, delegelerin onayladığı bağımsızlık bildirisinin sözlerinin, özgürlüklerini hayal etmek ve gerçek kılmak için milyonlarca kişiye ilham verdiğini ifade etti. Bağımsızlık bildirisiyle ilgili noktalara değinen Wilson, şunları söyledi:

"Biz şu gerçeklerin açık olduğu görüşündeyiz. Bütün insanlar eşit yaratılmışlardır. onları yaratan tanrı kendilerine vazgeçilemez bazı haklar vermiştir. Bu haklar arasında yaşama, özgürlük ve mutluluğunu arama hakları yer alır. Bu hakları korumak için insanlar arasında meşru iktidar hak ve yetkilerini yönetilenin rızasından alan hükümetler kurulmuştur. Herhangi bir hükümet şekli bu amaçları tahrip eder bir nitelik kazanırsa onu değiştirmek veya kaldırmak ve temelleri kendi güvenlik ve mutluluğunu sağlamaya uygun görünecek ilkeler üzerine dayanan, güç ve yetkiyi aynı amaçla örgütleyen yeni bir hükümet kurmak o halkın hakkıdır." Bağımsızlık bildirisindeki sözlerin demokrasi adına önemini vurgulayan Wilson, "Amerika, Türkiye ve tüm dünyadaki diğer özgür halklar günlük meselelerle ve demokrasiyi sürdürme problemi ile uğraşırken bu sözler bizim için ilham olmaya devam etmektedir. Yüce uluslarımız bu değerlere bağlı kalıp, yaşam biçimimizi savunmaya devam ettiği sürece, dostluğumuz ve ittifakımız kuvvetli olacaktır ve geleceğimize birlikte güvenle bakabiliriz" diye konuştu.

(EY-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA

title