36.Dyo Resim Yarışması İzmir Sergisi

36.Dyo Resim Yarışması İzmir Sergisi
Bültenler - Haberler | Güncel

36. Kez düzenlenen Dyo Resim Yarışması'nın ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri, İstanbul ve Eskişehir'den sonra İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı'nın ev sahipliğinde İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleşen açılışa, İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can ile İzmir iş ve sanat dünyasından pek çok ismin yanı sıra Yaşar Topluluğu yönetici ve çalışanları katıldı.


Törende açılış konuşmasını yapan İdil Yiğitbaşı; "Kurucumuz Merhum Durmuş Yaşar, dogum yeri olan Rodos'ta başlayan çiçeklere ve renklere olan sevdası ve sanata olan ilgisi nedeniyle 1927 yılında İzmir Şeritçiler Çarşısı'nda kurduğu Durmuş Yaşar Müessesesi ile boya ticaretine atılmıştır. DYO Boya, kurucumuz Selçuk Yaşar'ın liderliğinde bu yıl boya sanayiinde 60.yılını kutluyor.

DYO'nun 1967 yılında düzenlemeye başladığı ve 1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı'nın düzenlediği Dyo Resim Yarışması'nın ülkemiz resim sanatının gelişimine büyük katkılar sağlamış olmasından mutluluk ve gurur duyuyoruz. 47 yıldır aralıksız sürdürülen, Türkiye'nin özel sektör tarafından düzenlenen ilk resim yarışması olan Dyo Resim Yarışması bugüne kadar 13.878 sanatçının 23.291 eserini ağırladı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 202 eser ödül almaya hak kazanırken 2.840 eser sergilenmeye değer bulundu.

Bugün geçmişe dönüp baktığımızda, sanat tarihine ve hafızalara birbirinden ünlü ressamları ve eserleriyle kazınan bu önemli proje, Türk Resim Sanatı'na yaptığımız anlamlı katkıyı gözler önüne sermekte, özel sektörün resim sanatına verdiği en büyük desteklerden biri olarak bilinmektedir." dedi.

Törene İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı temsilen katılan İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, sanatın bir ülkenin kültürel zenginliklerinden biri olduğuna,ülkemizin de bu zenginliğe sahip olduğuna değindiği konuşmasında; "1967 yılında düzenlenen ilk yarışmaya 91 sanatçı 271 eserle başvururken bugün bu poıtansiyel 992 sanatçı 1574 esere ulaşmıştır. Dyo Resim Yarışması'nın ülkemizin sanat yapısına ve kültürüne yaptığı katkı fevkalade önemlidir. 47 yıldır bu çalışmalarda fikri ve fiziki emeği geçen herkese şahsım ve tüm katılımcılar adına teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Yaşar Topluluğu'nda farklı şirket ve kademelerden çalışanların oluşturduğu Yaşar Ritim Topluluğu, katılımcılara güzel bir gösteri sundu. Profesyonel müzik aletlerinin yanı sıra Topluluğun ürünlerine ait ambalajları kullanarak da gösteri yapan Yaşar Ritim Topluluğu izleyenlerden büyük beğeni ve alkış aldı.

36. Dyo Resim Yarışması İzmir Sergisi 31 Ocak 2015 tarihine kadar ziyarete açık olacak ve İzmir'in ardından sırasıyla Adana, Samsun, Şanlıurfa ve Ankara'da sanatseverlerle buluşacak.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title