Haberi Paylaş

Diyarbakır 3. sayfa: Diyarbakır HDP il binasına mühür vuruldu, aileler binanın yıkılmasını istiyor

3. Sayfa Haberleri

Gelen Diyarbakır haberlerine göre Diyarbakır HDP il binasına mühür vuruldu, aileler binanın yıkılmasını istiyor 2006 yılında inşası yapılan Diyarbakır HDP il binası bugün saat 17.30'da binanın bazı katlarının kaçak olduğu tespit edildiği için Bağlar Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi.

Diyarbakır HDP il binasına mühür vuruldu, aileler binanın yıkılmasını istiyor

DİYARBAKIR - 2006 yılında inşası yapılan Diyarbakır HDP il binası bugün saat 17.30'da binanın bazı katlarının kaçak olduğu tespit edildiği için Bağlar Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi.

2006 yılında inşası yapılan Diyarbakır HDP il binası bugün saat 17.30'da binanın bazı katlarının kaçak olduğu tespit edildiği için Bağlar Belediyesi ekipleri tarafından mühürlenerek, parti yetkililerine 30 gün süre tanındı.

Remziye Berk adına inşa edildiği belirtilen mühürleme tutanağında, "Bağlar Belediyesi Yapi Kontrol Müdürlüğü'ne Bağlı Yapı Kontrol Amirliği Ekibi tarafından yapılan kontrollerde, Belediyemiz sınırları dahilinde bulunan Selahattin Eyyubi Mah. 343. Sok. No: 17 59 Pafta 846 Ada 135. Parsel' de 23884672910 nolu Remziye Berk tarafından imar kanununa aykırı olarak; yapının 6 Eylül 2006 tarih 2006/23 sayılı yapı ruhsatı ve ekleri olan mimari projeler incelendiğinde, yerinde -2B, B, Z, Z+1 ve 7+2 kat olarak inşa edilmiş yapının onaylı mimari projelerinde (kat planları, kesit ve görünüşler) -2B, B, Z, Z+1 olarak onaylandığı tespit edilip yerinde Z+2. katının kaçak olduğu tespit edilmiştir. (EKTE SUNULAN KROKI). -2B katında bulunan ısı merkezi biriminin onaylı projede olmasına rağmen yerinde doğrudan dışarıya açılan 1 adet demir kapı yapıldığı tespit edilmiştir. İmar Kanununa aykırı olarak, Zemin+I Kat üzerine 1 kat kaçak yapı yaparak; Proje ve eklerine aykırı çalışmayı kaçak olarak yaptığı tespit edilmiş olup, Kaçak Yapı Denetim Ekibi tarafınca 05.10.2022 tarihinde mühürlenmesi yapılmıştır" denildi.

Oğlunun 5 Mayıs 2019 yılında HDP il binasının kaçak yapı olarak belirlenen arka kapısından kaçtığını söyleyen baba Celil Begdaş, daha öncede yetkililere binanın teras katının kaçak olduğunu söylediğini belirtti.

Begdaş, "Yusuf Bektaş'ın babasıyım, 5 Mayıs 2019'da oğlumu dağa kaçırdılar. Ben HDP il binasının ön kapısında oğlumu beklerken arka kapıdan götürdüler. Arka tarafta bir kapının daha olduğundan haberim yoktu. HDP il binasının ön kapısı meclis kapısı, arkası da kandil kapısıdır. Defalarca söyledim ama kimseye inandırıcı gelmedi. Bugün her şey ortaya çıktı. Projede üst katın kaçak yapı olduğu ortaya çıktı. Biz burada nöbet tutarken meğer çocuklarımız üst kattaymış. Bundan haberimiz yoktu. Arka kapı da kaçak yapı olduğu ortaya çıktı. Bunlar evimizi yıktılar. Yasal işlemler başlatılmış. 30 gün içerisinde kaçak olan yerleri düzeltmeseler devlet gerekeni yapacak. Bina yıkılsın, yine söylüyorum gece ve gündüz bu kapının önünden ayrılmayacağım. HDP benim oğlumu arka kapıdan götürdü. Gelmeyene kadar buradan kalkmayacağım" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli - 3. Sayfa

Halkların Demokratik Partisi Bağlar Belediyesi Diyarbakır 3. Sayfa Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title