Zigetvar Haberleri

Zigetvar haber, Zigetvar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Zigetvar - 04.01.2021
Kanuni Sultan Süleyman, tahta çıkışının 500'üncü yılında sanal sergiyle anılıyor
Sergide Kanuni'nin Belgrad seferi Feridun Ahmed Bey'den, Rodos fethi Şeyhülislam Kemalpaşazade'den, Zigetvar kuşatması esnasındaki vefatı ise Selaniki Mustafa Efendi'den okunabilecek.
Zigetvar - 29.12.2020
Yusuf Kaplan: "Yunus, Türkiye'nin ruhunu yeniden keşfetmemizi sağlayabilecek bir dünyadır"
Yusuf Kaplan, Yunus Emre'nin manayı ön plana çıkardığının altını çizerek, şunları kaydetti: "Ruhun terennümünü dillendirebilmiş, ruhun titreşim tellerini yakalayabilmiştir. Yani Anadolu'yu fetheden adam, dolayısıyla Anadolu'nun kapılarını İslam'a açan adam Yunus'tur. Biz son 2 bin yıllık dünya tarihinde, Asya'nın içlerinden Avrupa'nın içlerine kadar iki büyük yolculuk gerçekleştirdik. İlk 1000 yılda Müslüman olmadan önce gerçekleştirdiğimiz yolculukta, paganların yaptığından başka bir şey yapmadık, yaktık ve yıktık. Kimse kendisini kandırmasın ama ikinci 1000 yılda, Müslüman olduktan sonra yaptığımız yolculukta, biz adaletin, hakkaniyetin, ruhun, selimin, selametin, medeniyetin ne demek olduğunu dünyaya öğrettik. 'Öğrettik' diyorum ama kimse öğrenmedi. Yine de insanlar bunu yaşadı ama bizim tarih bilincimiz linç edildiği için bunun farkında değiliz." Macaristan'ın Zigetvar kasabasına 10 yıl önce yaptığı bir yolculuktan bahseden Yusuf Kaplan, "Belediye başkanı gezdirdi beni.
Zigetvar - 06.12.2020
Haftanın tarihine bakış
2015- Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) çalışmaları sonucunda, 1566'daki Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği yer bulundu.
Zigetvar - 26.11.2020
Son dakika haberleri... Macaristan'daki yatırım olanakları Trabzon iş dünyasına anlatıldı
Trabzon ile Macaristan'ın da özel bir ilişkisi olduğunu ifade eden Matis, "Kanuni Sultan Süleyman Trabzon'da doğdu ve Zigetvar'da hayatını kaybetti.
Zigetvar - 25.11.2020
Macaristan, Trabzon'da fahri konsolosluk ofisi açtı
Matis, 4 hafta önce Trabzon'a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ziyaret sırasında valimiz, belediye başkanımız, ticaret ve sanayi odası başkanımız ve üniversite rektörümüzle fahri konsolosluğumuzun Trabzon'a ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine ne gibi katkılar sunacağını görüştük. Birçok ortak proje girişiminde bulunduk. Trabzon Fahri Konsolosluğumuzun; eğitim, kültür ve ekonomi gibi alanlarda ve ikili ilişkilerin gelişmesinde çok ciddi katkıları olacak." Matis, Macaristan'ın Trabzon'daki bilinirliği ve görünürlüğünü artırmak için de çalışacaklarını belirterek, "Mesela önemli bir şey tespit ettik; Trabzon'un kardeş şehri Zigetvar'da Türkiye ve ortak tarihimizle ilgili çok sayıda sokak, park ismi var.
Zigetvar - 21.10.2020
Trabzon'da Macaristan ile iş birliği konuları görüşüldü
Kentin yatırım olanakları ve iş birliği imkanlarıyla ilgili de görüşlerini aktaran Hacısalihoğlu, şunları kaydetti: "Macaristan'ın Zigetvar kenti ile Trabzon kardeş şehir.
Zigetvar - 07.09.2020
Osmanlı'yı cihan imparatorluğu haline getiren hükümdar: Kanuni Sultan Süleyman
Osmanlı İmparatorluğu'nun en uzun süre tahtta kalan ve en büyük padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman, bundan 454 yıl önce 7 Eylül 1566 tarihinde Zigetvar'da sefer esnasında vefat etti.
Zigetvar - 30.08.2020
Haftanın tarihine bakış
1566- Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar yakınlarında öldü.
Zigetvar - 20.02.2020
MÜSİAD Ankara üyeleri Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Matis ile bir araya geldi
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı Hasan Basri Acar, Türkiye'nin, ortak tarihi geçmiş çerçevesinde Macaristan ile önemli kültür mirası projelerini hayata geçirdiğini belirterek, "Budapeşte, Peç, Zigetvar, Eger şehirlerinde cami, hamam, türbe gibi birçok eserin...
Zigetvar - 08.12.2019
Haftanın tarihine bakış
2015- Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) çalışmaları sonucunda, 1566'daki Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği yer bulundu.
Zigetvar - 04.12.2019
Macaristan'da "Sultan Süleyman kenti araştırması 2012-2019" adlı konferans düzenlendi
Başkent Budapeşte'de, Macar Bilimler Akademisi Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi'nde "Sultan Süleyman kenti araştırması 2012-2019" adıyla düzenlenen konferansta, 7 Eylül 1566'da Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın TİKA'nın destekleriyle ortaya çıkarılan Macaristan'daki türbe alanında kazı çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.
Zigetvar - 24.10.2019
"Macaristan'da Osmanlı Mirası" paneli
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), "Macaristan'da Osmanlı Mirası: Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar'daki Türbesi ve Kasabası Üzerindeki Araştırmalar" paneli düzenledi.
Zigetvar - 01.09.2019
Haftanın tarihine bakış
1566- Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar yakınlarında öldü.
Zigetvar - 23.08.2019
(görüntülü) edirne'de 'belediye bandosunun zigetvar seferi' tartışması
EDİRNE'de mali sorunlar yaşayan belediyenin, Macaristan'ın Zigetvar kentinde düzenlenen festivale, bando ekibinden oluşan 28 müzisyenin yanında 2 müdür, 1 dozer operatörünü, tüm masraflarını karşılayarak göndermesi, tepkilere neden oldu.
Zigetvar - 23.08.2019
Dha yurt bülteni -14
Görüntü Dökümü -------------  Kazada ölen Hafize ve oğlu Mustafa Kestek cenaze namazının  kılınması           Namaz sırasında hellallik alınması Cenazeden detaylar Haber-Kamera:  Erkan ALTUNTAŞ AKSARAY DHA)) =============== En hızlı domates yemek için yarıştılar Sinop'un Boyabat ilçesinde bu yıl 3'üncü Domates Festivali düzenlendi. Festivalde en hızlı domates yeme yarışmasında renkli görüntüler oluştu.  Boyabat Belediyesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen 3'üncü Domates Festivali'nde en hızlı domates yeme yarışması gerçekleştirildi. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışmaya katılanlar en hızlı domatesi yemek için yarıştı. Yarışmacılar, 3 dakikada verilen domatesleri bitirmeye çalıştı. Yarışmada çocuklar kategorisinde 1 kilo domates yiyen Kemal Çadırcıbaşı (13) adlı çocuk birinci oldu.  Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Boyabat Gazidere domatesinin 3 yıl önce tescillendiğini belirterek "Boyabat Türkiye'ye değer katan bir şehir haline gelecek. Bugün 120'ye yakın yarışmacımız var. Gazidere domatesi yüzde yüz organik bir üründür.  Abad şehir Boyabat'ta yetişen ürünler, insanlarıda abad ediyor.  Boyabat Gazidere domatesini yiyeyn kanserden korunuyor" dedi.  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ -------- Domates yeme yarışması detayları Yarışmacı detayları Detaylar Haber-Kamera: Esra AKSU-Deniz ÖZEN SİNOP-DHA =================== Edirne'de 'belediye bandosunun Zigetvar seferi' tartışması Edirne'de mali sorunlar yaşayan belediyenin, Macaristan'ın Zigetvar kentinde düzenlenen festivale, bando ekibinden oluşan 28 müzisyenin yanında 2 müdür, 1 dozer operatörünü, tüm masraflarını karşılayarak göndermesi, tepkilere neden oldu.
Zigetvar - 17.08.2019
TİKA gönüllüleri Macaristan'da
Kanuni'nin iç organlarının defnedildiği yer ziyaret edildi "Köpekli Arama Kurtarma, Afet ve Acil Durum Teorik ve Uygulamalı Eğitim Programı"nı başarıyla tamamlayan gönüllüler, TİKA'nın destekleriyle 1566'daki Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın naaşının bozulmaması için çıkarılan iç organlarının defnedildiği yer olduğu tespit edilen "Turbek" adı verilen bölgedeki kazı alanını ziyaret ederek, son aşaması da tamamlanan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Zigetvar - 11.07.2019
TİKA'nın Kanuni türbesi projesinde sona doğru
Zigetvar kentinde bulunan kazı alanını ziyaret eden TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Seda Dağlı, araştırmayı yürüten Macar ekibinin başındaki Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.
Zigetvar - 23.02.2019
Mevlüt Uysal Büyükçekmece İçin Projelerini Açıkladı 1
ÜCRETSİZ KABLOSUZ İNTERNET Eğitim, spor, kültür ve sanat alanında ise bilgi evleri, living lab projeleri hayata geçirileceğini söyleyen Mevlüt Uysal, Kablosuz internet hizmeti Büyükçekmece'nin tüm merkezi noktalarında kullanıma sunulacak. Semt parkları projesiyle çocuk oyun grupları ve yeşil alanlara sahip parklar her mahalleye yapılacak. Spor parkları ile su sporları kompleksi hayata geçirilecek. Yeni kültür sanat merkezi yapacak, Mimarsinan Köprüsü ve Çevresi Rekreasyon Projesi kapsamında Zigetvar Seferi Açık Hava Sergisi düzenlenecek şeklinde konuştu.
Zigetvar - 23.02.2019
Mevlüt Uysal'ın Büyükçekmece Projeleri
Göl ve deniz sahili düzenlemeleriyle Büyükçekmece'nin farklı bir görünüme kavuşacağını belirten Uysal, şunları kaydetti: "Hobi bahçeleri, peyzaj düzenlemesi, yürüyüş ve bisiklet yolları yaparak Büyükçekmece Gölü'nü, ziyaretçilerine huzur ve sağlık dağıtan bir doğa parçası haline getireceğiz. ?Marmara sahili düzenleme projemizde; nostaljik tramvay, peyzaj düzenlemeleri, yürüyüş ve bisiklet yolları yer alırken ayrıca balık çarşısı ve restoran alanlarını da projelendireceğiz. ?İlçemize kazandıracağımız millet bahçeleriyle yeşilin ve doğanın keyfini ailece çıkaracağız. Buralarda yer alacak millet kıraathanelerimiz genç, yaşlı herkesin hizmetinde, sıcak sohbetlerin mekanı olacak. Tüm bu çalışmalarımızı; 'Albatros Tematik Parkı' ve 'Bababurnu Tematik Parkı' projelerimizle birleştirecek, göl ve sahilimizi hep beraber buluştuğumuz, keyif dolu yaşam alanlarına dönüştüreceğiz." ?23 Nisan Balkan Ülkeleri Çocuk Festivali, Zafer Yürüyüşü, Uluslararası Su Sporları Festivali gibi kültür sanat etkinlikleri de düzenleyeceklerini ifade eden Uysal, şöyle devam etti: "Enerji hatlarının yer altına alınmasına hızla başlayacak, mezarlık sorununu çözecek ve Şehir Düzenleme Projelerimizle Büyükçekmece'yi prestij caddeleri, mahalle meydanları, kavşaklar, otoparklar, üst geçitler, sanat köprüleriyle donatacağız. İlçemizde bulunmayan devlet kurumlarını getirmek için gereken resmi adımları hızla atacağız. Daha rahat ve modern bir kent yaşamı için bir başka projemiz ise 'Akıllı Yeraltı Çöp Toplama Sistemimiz' olacak. Taşma yaparak kirlenen, kokan konteynerler kalkacak, çöpler yer altında toplanacak. Kumanda merkezinden online kontrol edilerek boşaltılan çöplerle cadde ve sokaklarımız hep temiz kalacak. Mahallelerimizde çocuklarımıza ücretsiz eğitim desteği sunarak onları geleceğe hazırlayan Bilgi Evleri açacağız. İnovasyon ve teknoloji merkezi Living Lab Projemizle yeni bir fikri, projesi olan girişimcilere destek olacak, açık alan kablosuz internet hizmetimizi Büyükçekmece'nin tüm merkezi noktalarında kullanıma sunacağız. İlçemize yakışan yeni bir kültür sanat merkezi yapacak, 'Mimar Sinan Köprüsü ve Çevresi Rekreasyon Projemiz' kapsamında 'Zigetvar Seferi Açık Hava Sergisi' düzenleyeceğiz.
Zigetvar - 23.02.2019
Mevlüt Uysal Büyükçekmece İçin Projelerini Açıkladı
"ÜCRETSİZ KABLOSUZ İNTERNET" Eğitim, spor, kültür ve sanat  alanında ise bilgi evleri, living lab projeleri hayata geçirileceğini söyleyen Mevlüt Uysal, "Kablosuz internet hizmeti Büyükçekmece'nin tüm merkezi noktalarında kullanıma sunulacak. Semt parkları projesiyle çocuk oyun grupları ve yeşil alanlara sahip parklar her mahalleye yapılacak. Spor parkları ile su sporları kompleksi hayata geçirilecek. Yeni kültür sanat merkezi yapacak, Mimarsinan Köprüsü ve Çevresi Rekreasyon Projesi kapsamında Zigetvar Seferi Açık Hava Sergisi düzenlenecek" şeklinde konuştu.
Zigetvar - 17.10.2018
Türk-Macar İşadamları Görüşmesi
Ortak noktalardan birinin de Kanuni Sultan Süleyman olduğuna işaret eden Hacısalihoğlu, şunları kaydetti: "Zigetvar'daki festivale defalarca katıldık.
Zigetvar - 17.10.2018
Trabzon-Zigetvar "Kardeşliği"
Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Zigetvar ve Trabzon arasındaki kardeş şehir ilişkilerini kültür ve eğitim anlamında güçlendirmelerinin çok iyi olacağını söyledi.
Zigetvar - 06.10.2018
Kaleiçi Old Town Festivali'ne Doğru
26 şehir ve aralarında belediye başkanlarının, büyükelçilerin, sanatçıların, turizmcilerin bulunduğu 152 yabancı konuğun katılacağı festival, İtalya'dan Gradara ve Sicilya, Filistin'den Beytüllahim, Bulgaristan'dan Gabrovo ve Smolyan, Kosova'da bir Türk yerleşimi olan Mamuşa ve Mitroviça, Litvanya'nın Silute, Macaristan'ın Zigetvar, İspanya'dan Alagon ve Sax, İrlanda'dan Drogheda, KKTC'den Girne, Pakistan'dan Karachi, Azerbeycan'dan Binagadi, Khatai, Sabunchu, Nizami, Mingechevir, Narimanov, Avusturya'dan Purbach, Neusiedler şehirleri katılacak.
Zigetvar - 22.09.2018
Kaleiçi Oldtown Festivali'ne Doğru
Rusya'nın onur konuğu ülke olarak katılacağı festivale, İtalya'nın Gradara, Filistin'in Bethlehem, Bulgaristan'ın mimari ve tarihle anılan kenti Gabrovo ve Smolyan, Kosova'nın Mamuşa ile Mitroviça, Litvanya'nın Silute, Macaristan'ın Pecs ve Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferini düzenlediği Zigetvar, Çin'in Dingxi, İrlanda'nın armalarındaki ay yıldızla dikkati çeken Drogheda, KKTC'nin Girne ile Rusya'nın ise Rostov ve Kazan şehirleri katılacak.
Zigetvar - 07.09.2018
Ölümünün 452'inci Yılında "Muhteşem Süleyman"
  Osmanlı İmparatorluğu'nu 46 yıl yöneten ve bu dönemde 13 kez sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman, 6 Eylül 1566'da Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybetti.
Zigetvar - 07.09.2018
Kanuni Sultan Süleyman İçin Lokma Dağıtıldı
Kanuni Sultan Süleyman'ın 46 yıl hükümdarlık yaptığını kaydeden Yavuz, "Kanuni Sultan Süleyman 46 yıllık hükümdarlığı sürecinde ömrü seferlerle geçen, 13 büyük sefer düzenleyen ve bu seferlerin çoğuna katılan, 72 yaşında Zigetvar Seferi'ne giden ve orada vefat eden bir sultanımız.
Zigetvar - 07.09.2018
452 Vefat Yıldönümünde "Muhteşem Süleyman"  -2
Haber - Kamera: Gökhan ÇELİK-Ali AKSOYER - Yılmaz BEZGİN, İSTANBUL DHA Dünya'da "Muhteşem Süleyman" ismiyle tanınan Kanuni Sultan Süleyman 452 yıl önce vefat etti. 46 yıllık padişahlığının 4'te birini muharebe alanlarında geçiren Kanuni Sultan Süleyman'ın askeri dehasından modern üniversitelerin temelini atmasına, kanun koyuculuğundan devlet adamlığına pek çok bilinmeyen yönünü Profesör Doktor Mesut Hakkı Çaşın DHA'ya anlattı.  Osmanlı İmparatorluğu'nu 46 yıl yöneten ve bu dönemde 13 kez sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman, 6 Eylül 1566'da Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybetti.
Zigetvar - 07.09.2018
452 Vefat Yıldönümünde "Muhteşem Süleyman"
Haber - Kamera: Gökhan ÇELİK-Ali AKSOYER - Yılmaz BEZGİN, İSTANBUL DHA Dünya'da "Muhteşem Süleyman" ismiyle tanınan Kanuni Sultan Süleyman 452 yıl önce vefat etti. 46 yıllık padişahlığının 4'te birini muharebe alanlarında geçiren Kanuni Sultan Süleyman'ın askeri dehasından modern üniversitelerin temelini atmasına, kanun koyuculuğundan devlet adamlığına pek çok bilinmeyen yönünü Profesör Doktor Mesut Hakkı Çaşın DHA'ya anlattı.  Osmanlı İmparatorluğu'nu 46 yıl yöneten ve bu dönemde 13 kez sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman, 6 Eylül 1566'da Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybetti.
Zigetvar - 25.08.2018
Kaleiçi Festivali'nin Onur Konuğu Rusya Olacak
Dünya kültür mirasının bir parçası olan Kaleiçi'nin değerlerini paylaşmayı, birlikte yaşam kültürünü inşa etmeyi amaçlayan festivale bu yıl, İtalya'nın mücevheri olarak anılan tarihin ve sanatın kenti Gradara, Filistin'in Bethlehem, Bulgaristan'ın mimari ve tarihle anılan kenti Gabrovo ve Smolyan, Kosova'da bir Türk yerleşimi olan Mamuşa ve Mitroviça, Litvanya'nın Silute, Macaristan'ın 1367 yılında bir üniversite kurulmuş kenti Pecs ve Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferini düzenlediği Zigetvar, Çin'den Dingxi, İrlanda'dan armalarındaki ay yıldızla dikkat çeken Drogheda, KKTC'den Girne, onur konuğu Rusya'dan ise Rostov ve Kazan şehirleri katılacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Zigetvar Haberleri | Zigetvar Haber - Haberler - Zigetvar haberleri, son dakika zigetvar haber ve gelişmeleri burada. Kanuni Sultan Süleyman, tahta çıkışının 500'üncü yılında sanal sergiyle anılıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.2.2021 21:37:54. #1.15#
title