Haberler

Zeynep Altıok Biyografisi

Zeynep Altıok
Doğum YeriAnkara / Türkiye
Doğum Tarihi1.01.1968

Zeynep Altıok Kimdir ?

Zeynep Altıok Akatlı, 1968 yılında Ankara’da doğdu.

Felsefeci Füsun Akatlı ile Şair Metin Altıok’un kızıdır.

İstanbul ÜniversitesiSosyal Antropoloji Bölümü’nü bitirdi. İletişimciliği meslek olarak seçti. 19 yıl çokuluslu reklam ajanslarında müşteri ilişkileri koordinatörlüğü, grup yöneticiliği yaptı. Kariyerini profesyonel iletişim danışmanı olarak sürdürüyor.

Zeynep Altıok Akatlı, 1993 yılında babası Metin Altıok’u yitirdikten sonra, bu acının ardından yazdığı yazıları, denemeleri, yaptığı kültür ve sanat söyleşilerini çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Ayrıca bunları ilk yapıtı olarak Yıldız İzi adıyla bir kitapta topladı.

Zeynep Altıok Akatlı’un babası Metin Altıok için hazırladığı Gölgesi Yıldız Dolu adlı ‘Armağan kitap’ 2003’te basıldı, 2013’te de katliamın 20.yılı nedeniyle güncellenmiş biçimiyle çıktı.

Babasının ona yazdığı mektupları Metin Altıok’tan Zeynep’e Mektuplar (Kırmızı Kedi Ya.) adıyla kitaplaştırdı. Öte yandan STK’lar yanı sıra, siyasal alanda da sorumluluk üstlenip 2012’de CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığına, 2014’te de CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Zeynep Altıok Akatlı, Toplumsal Bellek Platformu, SODEV, ÇYDD, Barış İçin Kadın Girişimi üyesi; Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Nazım Hikmet Vakfı ile Ülke Politikaları Vakfı yönetim kurulu üyesi.

Hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde CHP İzmir milletvekili olarak ilk defa meclise girdi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar CHP İzmir milletvekili olarak meclise girdi.

title