Yusuf Has Hacip Haberleri

Yusuf Has Hacip haber, Yusuf Has Hacip son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yusuf Has Hacip - 13.02.2020
"Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"ne başvurular başladı
"Şiirden şuura" başlığı altındaki Tematik Senaryo kategorisine Fuzuli, Nesimi, Mevlana Celaleddin Rumi, Süleyman Çelebi, Yusuf Has Hacip, Yunus Emre ve Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini konu alan senaryolarla katılım sağlanabilecek.
Yusuf Has Hacip - 14.11.2019
Kazakistan'da "Talas Kurultayı: Tarih ve Hatıra" uluslararası konferansı yapıldı
"Altın Orda Hanlığı", "1269'da yapılan Talas Kurultayı", "Yusuf Has Hacip'in 'Kutagdu Bilig' eserinin 950.
Yusuf Has Hacip - 09.10.2019
"950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli"
TBB Genel Merkezi'nde düzenlenen panelde, Yusuf Has Hacip'in bir siyasetname niteliği taşıyan, yol gösterici olan "Kutadgu Bilig" adlı eserinin önemli bir örnek olduğuna işaret eden Gül, aradan bin yıl geçtikten sonra da adaletin nasıl iyi tecelli edeceğinin arayışı içerisinde bulunulduğunu dile getirdi.
Yusuf Has Hacip - 02.07.2019
"Uygurların Somut Olmayan Kültürel Mirası Kazakistan Örneği" projesi tanıtımı
Uygur Türklerinin referans merkezinin Kaşgarlı Mahmud ve Yusuf Has Hacip gibi değerlerden beslendiğini kaydeden Ersoy, Türk dünyasında mevcut değer ve farklılıkların beraber yönetebilme kültüründen kaynaklandığını söyledi.
Yusuf Has Hacip - 15.05.2019
Unesco'da "Büyük Bozkır" Forumu
Michigan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kocaoğlu, Karahanlı Uygur Türklerinden Yusuf Has Hacip'in 11.
Yusuf Has Hacip - 03.09.2018
Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi
Erdoğan, büyük Türk ve İslam düşünürü Yusuf Has Hacip'in, Kutadgu Bilig'de, "Kara toprak altındaki altın, taştan farksızdır; oradan çıkınca, beylerin başında tuğ tokası olur.
Yusuf Has Hacip - 25.08.2018
Malazgirt Zaferi'nin 947. Yıl Dönümü
Malazgirt Zaferi'nin sadece bir fetih değil, bir medeniyetin köklerinin Anadolu'da ebediyete kadar salınması ve çınarın gölgesinin tüm yurdu kıyamete kadar gölgelendirmesi anlamı taşıdığını ifade eden Kaynarca, şunları belirtti: "Malazgirt Ovası'ndan Alparslan ile Anadolu'ya açılan bu yurt, Göktürkler'den, Orhun Yazıtları'ndan, Altay Dağları'ndan, Kaşgarlı Mahmut'tan, Yusuf Has Hacip'den, Mevlana'dan, Hacı Bektaş Veli'den, Şeyh Edabali'den, Fatih Sultan Mehmet'ten, Yavuz Sultan Selim'den, Kanuni'den ve 2.
Yusuf Has Hacip - 28.06.2018
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 100. Yıl Dönümü
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Yusuf Has Hacip (Cusup Balasagın) Milli Üniversitesi'nin evsahipliğinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin 100. yıld önümü dolayısıyla uluslararası konferans düzenledi.
Yusuf Has Hacip - 05.06.2018
Adaleti Kaybettiğimizde Her Şeyimizi Kaybederiz"
Cirit, tarih boyunca hüküm süren Türk devletlerinin kurulurken devlet yapısını hep adaletin üstüne inşa ettiklerini belirterek şöyle devam etti: "Yusuf Has Hacip, Kutadgu Bilig isimli eserinde 'Adaletle yönet, adaleti elden bırakma' derken, Nizamül Mülk Siyasetname'sinde yöneticilerin ancak adalet duygusu üzerinde yükselebileceğini söylemiştir.
Yusuf Has Hacip - 22.04.2018
Eskader 2017 Kültür Sanat Ödülleri" Sahiplerini Buldu
Aydemir, konuşmasında Hafız Şirazi'nin "Bir yerde gören göz yoksa, orada güzellik ve çirkinlik eşittir." sözüne atıfta bulunarak, şunları kaydetti: "Güzelliği övmek, çirkinden ayırmak ve ona vefa göstermek bir marifetti. Gene bizim kadim medeniyetimizin köşe taşlarından olan Kutadgu Bilig'de Yusuf Has Hacip der ki 'Sadece yiyen, doyan ve yatan hayvandır.
Yusuf Has Hacip - 15.03.2018
Liseliler Destanı Yazıyor Şiir ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni
Türkçenin ilk yazılı metni Orhun Abideleri ile ilk yazılı kaynağı Kaşgarlı Mahmud'un "Divan-ı Lügati't Türk" adlı eserinden beri varlığını, gücünü ve yaygınlığını ispatlamış bir dil olduğunu vurgulayan Erdoğan, Yusuf Has Hacip, Ahmet Yesevi, Yunus Emre ve Ali Şir Nevai gibi isimlerin Türkçenin taşıyıcısı olduklarını anımsattı.
Yusuf Has Hacip - 15.12.2017
Osmaniye'de "Kutadgu Bilig" Tiyatroseverlerle Buluştu
Karahanlı Uygur Türklerinden Yusuf Has Hacip'in 11. yüzyılda yazdığı Kutadgu Bilig (Mutluluk Veren Bilgi) adlı eserinden uyarlanan oyun, Kadirli ilçesinde tiyatroseverlerle buluştu.
Yusuf Has Hacip - 26.11.2017
Başbuğ Türkeş 3. Türk Gençlik Çalıştayı ve Kurultayı"
Türkeş'in araladığı yolun, açtığı ülkücü çığırın Türk milletinin özünü kavradığını, milli ömürleri kapsadığını, milli heyecan ve arzuları bir şuurda topladığını belirten Bahçeli, şunları söyledi: "Bu şuur ki Bilge Kağan'dan Alparslan'a ulaşan dik duruş, Osman Gazi'den Fatih'e ulaşan kutlu diriliş, Kanuni'den Mustafa Kemal'e ulaşan kalıcı silkiniş, Tonyukuk'tan Uluğ Bey'e ulaşan kişilikli uyanış, Farabi'den İbn-i Sina'ya ulaşan ilkeli tırmanış, Kaşgarlı Mahmut'tan Ali Şir Nevai'ye ulaşan iffetli kanatlanış, Yusuf Has Hacip'ten Şeyh Edebali'ye ulaşan ülfetli şahlanış, Pir-i Türkistan'ndan Hacı Bektaş'a ulaşan ihlaslı ayaklanış, Fuzuli'den Aşık Veysel'e ulaşan kendine dönüş, Mevlana'dan Yunus'a ulaşan öze dokunuş, Dedem Korkut'tan Karacaoğlan'a ulaşan satır satır oluş, Vahapzade'den Şehriyar'a ulaşan dize dize büyüyüş, Nene Hatun'dan Seyit Onbaşı'ya ulaşan kademe kademe yürüyüştür.
Yusuf Has Hacip - 20.11.2017
Kutadgu Bilig'den Esinlenilen 'Mutluluk' Oyununun Galası Yapıldı
Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig (Mutluluk Veren Bilgi) adlı eserinden esinlenilerek tiyatroya uyarlanan "Mutluluk" adlı oyunun galası Esenler’de yapıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yusuf Has Hacip Haberleri | Yusuf Has Hacip Kimdir - Haberler - Yusuf Has Hacip haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Yusuf Has Hacip kimdir, hayatı ve biyografisi. Davutoğlu, partisinin il başkanları toplantısında konuştu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.3.2021 17:07:40. #1.15#
title