Haberler

Fındığın Raf Ömrü "Gama Işını" ile Uzatılacak

Yerel Haberler

Eyüp Elevülü - Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nce yürütülen proje doğrultusunda, "gama ışını" ile fındıkta raf ömrünün uzatılması amaçlanıyor.

Eyüp Elevülü - Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nce yürütülen proje doğrultusunda, "gama ışını" ile fındıkta raf ömrünün uzatılması amaçlanıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi Tezleri Programı (SANTEZ) projeleri kapsamında desteklenen ve Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'nin katkı sağladığı projenin, 21 aylık periyotta tamamlanması bekleniyor.

Proje koordinatörü Prof. Dr. Saim Zeki Bostan, "Gama Işını Uygulamalarının Natürel İç Fındıktaki Depolama Kalitesine Etkileri" isimli proje hakkında, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Fındığın bölgenin en önemli ürünlerinden olduğunu ve bunun için ürün üzerinde çalışılması gereken çok sayıda konunun bulunduğunu ifade eden Bostan,

"Bu anlamda fındık üzerinde bir çalışma yapmaya karar verdik. Fındıkta en önemli sorun olarak gördüğümüz raf ömrüne ilişkin, 'nasıl bir çalışma yapabiliriz' dedik. Sonuçta natürel iç fındıkta hiç yapılmamış bir çalışmayı denemek istedik. Gama ışını uygulayarak natürel iç fındığın depo ömrünü nasıl uzatabiliriz diye düşündük ve böyle bir hipotez kurduk. Bu doğrultuda da müracaatımızı yaptık" dedi.

Bölgede ilk defa bir SANTEZ projesinin ODÜ tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Bostan, "Fındık yetiştiren bütün ülkelerde proje sayısı ve ürünü destekleyen kurum ve kuruluşlar çok fazla. Fındığın yüzde 75'ine sahip olmamıza rağmen bu desteklerin bizde olmaması düşündürücü. Fındık konusunda Türkiye'de çalışan araştırmacı sayısı da çok fazla değil. Bu konuda bize destek olan Gürsoy firması yetkililerine teşekkür ederim" diye konuştu.

-"Natürel ürüne gama ışını uygulayacağız"-

Bostan, natürel fındığa gama ışınının farklı dozlarda uygulanacağını anlatarak, şöyle konuştu:

"Natürel fındık çok önemli bir ürün. Çünkü bütün mamul ürünler natürel fındıktan elde ediliyor. Önce biz natürel fındığın raf ömrünü uzatırsak, firmalar istediği zaman mamul ürün elde edebilecekler. Dolayısıyla biz önce natürel ürüne gama ışını uygulayacağız. Araştırmalar sonucunda ışın dozlarını belirledik. Farklı dozlarda paketlere gama ışını uygulanacak. Bunun yanında da karşılaştırma adına hiç ışın uygulanmamış grubumuz da olacak. Ürün temini aşamasındayız. Daha sonra ürünlere ışınlama ünitesinde ışın uygulanacak. Büyük ihtimalle bu uygulama Tekirdağ'daki bir tesiste yapılacak. Ürünler buradaki güvenli ortamda ışınladıktan sonra buraya getirilecek. Proje kapsamında alacağımız soğuk hava deposuna koyacağız. Çünkü sıcaklığı ve nemin kontrolü sağlanacak. 18 ay boyunca belli periyotlarda bütün kalite parametrelerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. 18 ay sonunda kalan 3 aylık periyotta projenin yazılma süresinde herhangi bir ışın dozunda başta beklediğimiz sonuçlar elde edersek müthiş bir sonuç olacak. Hedefimiz natürel fındığın raftaki ömrünü uzatmak."

-"Depoda bekletilen fındıkta sürekli kalite kaybı söz konusu"-

Fındıkta raf ömrünün uzatılması hedeflenirken, ürün kalitesinin de muhafaza edileceğini belirten Bostan, "Fındıktaki en önemli sorun depoya konulan ürünün, her üründe olduğu gibi gün geçtikçe kalitesini kaybetmesi. Amacımız bu kaybı en aza indirmek ve süreyi uzatmak. Çünkü depoda bekletilen fındıkta sürekli kalite kaybı söz konusudur" dedi.

Bostan, "ışınlama" denilince insanlarda bir ürperti meydana geldiğini ancak uygulanacak ışın dozlarında sağlık açısından herhangi bir riskin olmadığını sözlerine ekledi.

Yayıncı: Orhan Topal - ORDU

Kaynak: AA / Yerel

bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı sanayi tezleri programı eyüp elevülü Ordu Yerel Haberler

title