Besim Türkoğlu - Ders çalışma alışkanlığı kazanmak - Haberler.com

Ders çalışma alışkanlığı kazanmak

Ders çalışma alışkanlığı kazanmak

Kazanılmış İşlevsel Otonomi

Son zamanlarda aldığınız kilolardan şikayetçi olarak spora başlamaya karar veriyorsunuz. Spor yapmak fazla kilolarınızdan kurtulmak için bir görevdir, görev bilinciyle yapılır.

Nihayet fazla kilolarınızdan kurtuldunuz ancak sporu bırakmak istemiyorsunuz çünkü spor yapmak görev gereği yaptığınız bir aktiviteden zevkle yaptığınız bir eyleme dönüştü.

İşte Gordon Allport'a göre bu durum kazanılmış işlevsel otonomidir.

Sınavlara hazırlık yapan öğrencilerin ders çalışma süreçleri de tıpkı birinci örnekte sunduğumuz görev bilincidir. Bu görevi yerine getirmek alışkanlık kazanmaya kadar zorlu bir şekilde devam eder. Alışkanlık kazanıldığında ise ders çalışmak keyifle yapılan bir aktiveteye dönüşür. Peki ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır ?

Hedef Bilinci Kazanmak

Motivasyon sözcüğü Fransızcada motiver kökünden (harekete geçiren şey) türemiştir. Ders çalışma alışkanlığı kazanmanın ilk yolu bizi harekete geçiren bir motivasyona sahip olmaktır. Bu motivasyonu bulmanın yolu da uzun ve kısa vadeli hedefler oluşturmaktan geçiyor. Uzun ve kısa vadeli hedefler oluşturan öğrencilerin öğrenme ortamları zenginleşir, bilişsel kaynakları genişler, çabalarını zihinsel olarak anlamlandırması artar.

Ders Çalışma Planı Hazırlamak

Amerikalı yazar Henry Claussen'in deyimiyle her başarılı insan iyi bir planlayıcıdır. Sınavlara hazırlık sürecince ders çalışma alışkanlığı kazanmanın, zamanı aktif kullanmanın ve gün içerisindeki akademik çalışmaların verimli ilerlemesinin yolu doğru bir ders çalışma planı hazırlamaktır.Hazırlanan bu plan içerisine kitap okuma saatleri, çalışılan dersin kazanımlarının değerlendirildiği kısa molalar da mutlaka eklenmelidir.

İradeyi Tüketmemek

Dünyanın en iyi ders çalışma programına da sahip olsanız hesaplayamadığınız durumlar mutlaka karşınıza çıkacaktır. Sevdiğiniz bir arkadaşınızdan gelen halı saha daveti, yakın arkadaşlarla gidilen kafeler, arkadaşlarınızın gelmeniz için yoğun ısrarları ..

Gidecek misiniz ?

Kesinlikle gitmemelisiniz diyenler büyük bir hata yapıyor. Ego Dipletion (İrade Tükenmesi) bütün bu tekliflerin reddedilip iradeyi aşamalı olarak tüketmek ve sonuçta ders çalışma alışkanlığına uzun vadede zarar vermek anlamına geliyor.

Sık sık olmamak kaydıyla bu tür aktivitelere de yer verilmelidir.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title