Haberler

Walter Steinmeier Biyografisi

Walter Steinmeier

Walter Steinmeier Kimdir ?

Frank-Walter Steinmeier (5 Ocak 1956, Detmold), 12 Şubat 2017'de bin 253 üyenin katıldığı Federal Seçiciler Kurulu'ndaki oylamada 931 oyla seçilip, 19 Mart 2017'den beri Almanya'nın cumhurbaşkanı olan bir Alman politikacı.

Angela Merkel'in büyük koalisyonunda 22 Kasım 2005 - 28 Ekim 2009 tarihleri arasında Almanya Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 17 Aralık 2013 tarihi itibarıyla yeniden Dışişleri Bakanı oldu ve 27 Ocak 2017 tarihine kadar bu görevde kaldı. 2007 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Konsey Başkanlığı yaptı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) üyesidir ve hukuk alanında doktora yapmıştır.

1990'larda Schröder, Aşağı Saksonya Başbakanı olduğunda Gerhard Schröder'in yakın yardımcısıydı ve 1996'dan itibaren Schröder'in kurmay başkanı olarak görev yapıyordu. Schröder 1998'de Almanya Başbakanı olduğunda, Steinmeier istihbarat servislerinin sorumluluğunda Alman Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığına getirildi.

Steinmeier, reformistler ve ılımlılar olarak bilinen SPD'nin sağ kanadına aittir. Rusya ve Çin gibi ülkelere yönelik nazik politikaları hem Almanya'da hem de uluslararası alanda eleştirilere neden oldu ve Alman iş dünyasının menfaatleri üzerinde insan haklarına öncelik vermesi nedeniyle eleştirildi. 13 Şubat 2022'de ikinci kez Almanya cumhurbaşkanı seçildi.

Gençliği ve eğitimi

Steinmeier, marangoz'un oğlu olarak Detmold'da dünyaya geldi. Tam adı Frank-Walter olmasına rağmen, sadece Frank adıyla onu tanıyan kişiler arasında çağırılıyordu. Babası, Almanya'nın az sayıdaki Kalvinist bölge kilise cemaatlerinden biri olan Lippe Kilisesi'ne bağlıydı. Annesi, Breslau'da (şimdiki Polonya, Wroclaw) doğdu. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanların sürülmesi sırasında Silezya'nın Lutheran bir kesiminden bir mülteci olarak geldi. Frank-Walter, babasının kilisesi olan Almanya Evanjelist Kilisesi'nin bir üye kilisesi olan Lippe Kilisesi'nde vaftiz edildi ve kendisini Reform Protistanı olarak gördü. Abitur'unun ardından askeri hizmetine 1974'ten 1976'ya kadar devam etti. Daha sonra öğrencileri Brigitte Zypries'in bulunduğu Justus Liebig Üniversitesi Giessen'de hukuk ve siyaset bilimi okudu. 1982 yılında ilk ve 1986 yılında ikinci devlet sınavını geçti. Kamu hukuk profesörüne bilimsel asistanlık yaptı ve Giessen Üniversitesi'nde siyaset bilimi yaparak 1991'de doktora yaptı. Tezinde, devletin evsizliği önlemedeki rolünü araştırdı.

Siyasi kariyeri

Steinmeier 1991'de Hanover Aşağı Saksonya eyaletindeki iletişim medyası ve medya yönergeleri kanunlarına danışmanlık yaptı. 1993'te Aşağı Saksonya Başbakanı Gerhard Schröder'in kişisel büro müdürlüğüne başladı. 1996'da Aşağı Saksonya Eyalet Başkonsolosluğu Devlet Müsteşarı ve Müdürü oldu.

title