Türkiye'den Katalonya'ya seyahat uyarısı: Seyahat planlarını gözden geçirin

Türkiye'den Katalonya'ya seyahat uyarısı: Seyahat planlarını gözden geçirin

18.10.2019 23:16 | Son Güncelleme: 18.10.2019 23:25

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye vatandaşlarına Katalonya'daki gösteriler sebebiyle bölgeye yapacakları yapacakları seyahat planlarını gözden geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde yaşanan gösteriler nedeniyle Türk vatandaşlarına, zorunlu olmadıkça bu ülkeye yapacakları seyahat planlarını gözden geçirmeleri tavsiyesinde bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Katalonya'da yaşanan gelişmelerle bağlantılı olarak, başta Barselona olmak üzere bölgede muhtelif gösterileri ve kitlesel eylemlerin düzenlendiğine dikkat çekildi.

Bölgede yaşayan veya turist olarak giden Türk vatandaşlarının hareketliliklerden ve kalabalık gruplardan uzak durmalarına dikkatin çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

YAKINDAN TAKİP EDİN

"Her halükarda bulundukları ortamlarda dikkatli hareket etmeleri tavsiye olunmaktadır. Önümüzdeki günler için bölgeye seyahat planı yapan vatandaşlarımızın zorunlu bir sebep bulunmadığı takdirde bu planlarını gözden geçirmeleri de yararlı olabilecektir. Yol kapama, trafiği kesme gibi eylemler nedeniyle toplu taşıma dahil kent içi ve şehirlerarası ulaşımda da aksamalar meydana gelmektedir. Özellikle Barselona Havaalanı'ndaki gösterilerin havaalanının işleyişini aksattığı, bazı uçuş ve tren seferlerinde gecikme ve iptallere yol açtığı dikkate alınmalıdır."

Açıklamada, Türk vatandaşlarının Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğunun sosyal medya hesaplarını yakından takip etmesinin yararlı olacağının altı çizildi.

EL CLASİCO DA ERTELENDİ

Hafta boyunca Katalonya şehirlerinde "özgürlük yürüyüşleri" adı altında gösteri düzenleyen gruplar, Barcelona'da bir araya geldi.

Gösteriler nedeniyle kentin önemli turizm merkezlerinden La Sagrada Familia Bazilikası'nın girişi kapatıldı.

Barcelona Uluslararası Havalimanı'nda çok sayıda uçak seferi iptal edildi.

İspanya Futbol Federasyonu da eylemler nedeniyle 26 Ekim'de Barcelona'nın Real Madrid'i ağırlayacağı "El Clasico"nun ertelendiğini duyurdu.

NE OLMUŞTU?

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da gösteriler beşinci gününe girdi. Pazartesi günü İspanya'da Yüksek Mahkeme'nin Katalonya'nın ayrılıktan yana olan dokuz siyasi liderine hapis kararı vermesinin ardından bugün bölgede genel grev düzenlendi.

Katalonya'nın beş ayrı şehrinden bölgenin başkenti Barcelona'ya yürüyerek gelen eylemciler yolları kapattı. Mahkemenin Pazartesi günkü kararının ardından düzenlenen eylemlerde göstericiler ve polis arasında çatışmaların yaşandığı görüldü.

Cuma günü ise Katalonya'nın dört bir yanından şehre akın eden on binlerce eylemci, trenlerin çalışmasını engelledi ve yolları kapadı.

Türkiye'den Katalonya'ya seyahat uyarısı: Seyahat planlarını gözden geçirin

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title