Av için gelen 12 kişilik grup Tunceli'yi karıştırdı! Vatandaşlar pankart açıp protesto etti - Haberler
Haberi Paylaş

Av için gelen 12 kişilik grup Tunceli'yi karıştırdı! Vatandaşlar pankart açıp protesto etti

Demirören Haber Ajansı / Serhat Ozan Yıldırım - Haberler | Güncel

Tunceli'de hayvanseverler ve STK'lar, domuz avı yapmak için yurt içi ve dışından ile gelen avcıları protesto etti. Doğa Aktivisti Haydar Çetinkaya, "Biz her canlının yaşamının kutsal olduğuna inanıyoruz. İster domuz olsun ister başka bir canlı. Yapılan katliamdır, spor değil" dedi.

Tunceli genelinde yaban domuzunun popülasyonu kontrolsüz bir şekilde arttığı için Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi, 80 yaban domuz kotası koyarak başvuru yapan avcılara 4 günlük sürek avı izni verdi. Yasal izinlerin alınmasının ardından domuz avı için bölgeye yurt içi ve dışından 12 kişilik avcı grubu geldi. Aralarında siyasi parti temsilcileri, STK'lar ve hayvanseverlerin bulunduğu bir grup, akşam saatlerinde avcıların konakladığı öğretmenevinin önüne gelerek tepki gösterdi.

Av için gelen 12 kişilik grup Tunceli'yi karıştırdı! Vatandaşlar pankart açıp protesto etti

'Avcılık Yasaklansın' pankartının açıldığı protestoya katılanlar sık sık slogan attı. Polis ekipleri, grubun dağılması için uyarıda bulundu. Eyleme katılanlar, avcılığa karşı mücadeleye devam edeceklerini ve doğada bulunan hiçbir hayvanın katledilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Alkışlı protestonun ardından grup dağıldı.

Av için gelen 12 kişilik grup Tunceli'yi karıştırdı! Vatandaşlar pankart açıp protesto etti

Doğa aktivisti Haydar Çetinkaya, avcılığın spor değil katliam olduğunu belirterek,"Her yıl olduğu gibi bu yıl da av sezonunun başlamasıyla ilimizde hem kaçak hem de yasal avcılık adı altında ne yazık ki doğal yaşamda katliam başladı. Buraya çevre illerden günübirlik gelen avcılar var, hem de av turizmi adı altında gelen avcılar var. Bunlar da acenteler yoluyla geliyor ve belli bir kotayla av yapıyorlar. Şu an ilimizde 12 avcının bulunduğunu biliyoruz ve yaklaşık bir hafta sürecek avla onlarca domuz öldüreceklerini öğrendik. Bunlar öğretmen evinde kalıyorlar çünkü otelciler ve pansiyoncular, avcılara tepki gösterdiği için işletmelerinde yer vermiyorlar" dedi.

Av için gelen 12 kişilik grup Tunceli'yi karıştırdı! Vatandaşlar pankart açıp protesto etti

Çetinkaya, canlıların yaşam hakkını savunacaklarını ifade ederek, "Biz her canlının yaşamının kutsal olduğuna inanıyoruz. Onun canını almaya çeşitli yakıştırmalar yapıyorlar. Ata sporu, hobi ve av turizm diyorlar. Bu tarz söylemler altında, doğadaki tüm canlıların katledilmesinin önünü açıyorlar. Biz dağ keçisi için sadece değil, o kutsal olduğu için biraz daha hassasız. Domuz vurulacak ama o da bir canlı. Biz tüm canlıların korunması gerektiğini düşünüyoruz. Avcılık dediğiniz şey ilkel bir şey, geçmişte kaldı. Günümüzde bu bir katliam seviyesine gelmiştir. Biz genel anlamıyla avcılığın yasaklanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Serhat Ozan Yıldırım - Son Dakika Haberleri

Sivil Toplum Kuruluşları, Haydar Çetinkaya, Protesto, Tunceli, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (3)
Hasan AK:Cafer DOĞAN, Pkk her yerde var, sen niye memleketinde sokağa dökülmüyorsun. Gel seni burada ağırlayayım da buranın insanları hakkında ki ön yargıların bitsin. Tuncelide yaşayan bir asker yada polise bir sor bakalım sana ne cevap verecekler? Bir tanesi kötü bir şey söylerse gel yüzüme tükür. Cevap Yaz 1 14 Yayından Kaldır
Doğuş:Avcılık karın doyurmak içinse oda yavrusu yoksa avlanabilir. Ama spor amaçlı ise yatacak yeriniz yoktur Cevap Yaz 0 10 Yayından Kaldır
Cafer doğan:avcılar için sokağa döküleceginize ilinize gelen pkk lılar için dökülseydiniz keşke Cevap Yaz 19 6 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title