Haberler

TOBB ETÜ: İşsizler Ordusu Artacak

Güncelleme:

TOBB ETÜ'nün işsizlik oranıyla ilgili tahminine göre, TÜİK'in 16 Mart'ta açıklayacağı 2014 Aralık ayı işsizlik oranı 10.8'e yükselecek.

Türkiye'de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahminler yapan TOBB ETÜ SPM, aralık ayında işsizlik oranının, kasım ayına göre 0,1 puan artarak yüzde 10,8'ye yükseleceğini açıkladı.

NASIL HESAPLANDI?

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan gözetiminde araştırmacılar Pınar Kaynak, Ozan Acar ile Ayşen Kazan, genel işsizlik ve tarım dışı işsizlik oranını geçmiş değerleri kullanarak hesapladı. SPM, Mart-2015 "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" çalışmasının sonuçlarını açıklarken, aralık ayı işsizlik oranı tahminini de paylaştı.

İŞSİZLİK YÜZDE 10.8

Çalışmada önümüzdeki hafta TÜİK tarafından açıklanacak 2014 aralık ayı verilerinde işsizlik oranının kasım ayına göre 0,1 puanlık yükselişle yüzde 10,8'e çıkacağı tahmin edildi. Çalışmada tarım dışı işsizlik oranının ise yüzde 12,7 seviyesinde yatay olarak seyretmesinin beklendiği vurgulandı. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise azalarak yüzde 12,7 seviyesine inmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

TAHMİNLER YAPIYOR

SPM, Haziran 2014 ayı işsizliğinin açıklandığı Eylül 2014 ayından bu yana aylık işsizlik tahminlerini yayınlıyor. SPM en son; kasım ayı işsizlik oranının 0,3 puan artarak yüzde 10,7'ye çıkacağını, tarım dışı işsizlik oranının ise yüzde 10,9 seviyesine yükseleceğini öngörmüştü.

YÜZDE 24'LÜK ARTIŞ

SPM'nin Mart-2015 çalışmasında TÜİK'in Kasım 2014 işsizlik verileri de ayrıntısıyla analiz edildi. Yüzde 10,7 olarak açıklanan işsizliğin ekim ayına göre 0,3 puanlık bir artış anlamına geldiği anlatılan çalışmada "Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 1,4 puanlık bir artış söz konusudur. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işsiz sayısında ise yüzde 24'lük bir artış meydana gelmiştir. Ancak özellikle geçen yılın aynı dönemine göre gözlenen büyük artışların, TÜİK Hane Halkı İşgücü anketindeki yöntem değişikliğine bağlı tarımsal artışlar olduğunu düşünüyoruz. Kasım 2013'de yüzde 11 olan tarım dışı işsizlik oranı ise 1,7 puan artarak yüzde 12,7 olarak gerçekleşmiştir. Bu, aynı zamanda geçen aya göre 0,2 puanlık bir artışa işaret etmektedir. Genel işsizlik oranı ile tarım dışı işsizlik oranında Kasım 2012'den bu yana süregelen artış eğilimi halen devam etmektedir" değerlendirmesi yapıldı. Çalışmada mevsim etkilerinden arındırılmış genel işsizlik oranıyla mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranındaki artış eğiliminin ise Şubat 2013'ten bu yana sürdüğü kaydedildi. (Kaynak:Hürriyet)

Kaynak: Haberler.Com / Ekonomi

Ozan Acar Türkiye Kobi Memur Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? Hababam Sınıfı okulu nerede? Hababam Sınıfı oyuncuları kimler, konusu ne? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi oyuncuları kim? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu, oyuncuları ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı özeti! 2026 UEFA Avrupa Ligi nerede oynanacak? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki! Kuruluş Osman CANLI izle! ATV Kuruluş Osman 161. bölüm canlı izle! Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? ATV canlı izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Mehmed Ali Kağıtçı kimdir? Mehmed Ali Kağıtçı kaç yaşında, nereli? Mehmed Ali Kağıtçı hayatı ve biyografisi! Beşiktaş-Trabzonspor ZTK finali hakemi kim? Ziraat Türkiye Kupası final maçını kim yönetecek? Yaprak Dökümü'nde Cem neden öldü? Yaprak Dökümü'nde Cem karakterinin ölüm sebebi ne?
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500

Yorumlar (7)

Demokrat:

Her şeyi ben yaptım hokkabazı nerede? Krizin en fena şekilde vatanhaini salAK koyunları vurmasına ne kadar dua ediyorum. Inşallah hepsi sokaklara düşüp aç kalırlar.

7
1
yanıtYanıtla
ALPEREN:

akpnin türkiyesi

7
1
yanıtYanıtla
m:

SURİYELİLER İYİ OLSUNDA GERİSİ ÖNEMLİ DEĞİL VERİN AKP YE VERİN İYİ BİZİM MİLLETE HERŞEY MÜSTEHAK

7
1
yanıtYanıtla
ALPEREN:

AKP ALLAH BELANI VERSİN YERLE BİR AKP O AKSARAY BAŞINA YAŞINA YIKILSIN

5
1
yanıtYanıtla
BERXHUDAN:

herşey iyi gidiyor sanıyorduk . Bu paralelcileri allah bildiği gibi yapsın. :)))

2
2
yanıtYanıtla
TÜRKÜM TÜRK:

KATÜ MEZUNUYUM 4YIL İKTİSAT EMEK VERDİM. BÖLÜM 4. SÜYÜM İŞSİZİM. NEREYE GİTSEM MÜLAKATTAN ELENİYOR YADA HİÇ ÇAĞIRILMIYORUM AMA BAKIYORUMDA HİÇ VASFI OLMAYANLAR DAHA BİR KİTAP KAPAĞI AÇMAMIŞ İNSANLAR NERELERDE. YAZIK ÜLKEYE. 3-5 CAHİL OY VERDİ DİYE BİZİM SUÇUMUZ NE ? BİZE MÜSTEHAK OLAN NE ? İŞSİZİM HAKSIZ KADROLAR KALDIRILSIN HAKKIMIZI VERSİNLER. BEN PARFÜMCÜDE GÜNDE 12 SAAT 950 LİRAYA ÇALIŞMAK İÇİN 4 YIL OKUMADIM HAKKIYLA MESLEĞİM OLSUN DİYE SEVDİĞİM BİR BÖLÜMDE OKUDUM. BURADA ÇALIŞMAKTAN UTANMIYORUM AMA HAKKIMIZ BU DEĞİL , SESİMİZİ DUYUN !

4
0
yanıtYanıtla
İŞSİZ:

İŞSİZ TÜRKİYE DE ALDI BAŞINI GİTTİ ACİL BİR FORMÜL BULUNMALI İSTİHDAM YARATILMI ÜRETİM GEREKİYO ARTIK FABRİKA GEREKİYOR MECLİSE AKILLI ADAM GÖNDERMELİYİZ ARTIK BIRAKIN KAVGAYI ONU BUNU AKILLI VİCDAN SAHİBİ İŞSİZLİĞİ ÖNLEYECEK KİŞİLER ARTIK ÜLKAEMİZE LAZIM. . . . .

2
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title